Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Mazowsze: Sinice w jeziorze Soczewka. Kąpielisko zamknięte do odwołania
Irmina Jach
Irmina Jach 04.07.2021 22:23

Mazowsze: Sinice w jeziorze Soczewka. Kąpielisko zamknięte do odwołania

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Free-Photos/Pixabay

Jezioro Soczewka na Pojezierzu Gostynińsko-Włocławskim zostało zamknięte. Płockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że istnieje podejrzenie zakwitu sinic na akwenie. Wejście do wody może być niebezpieczne dla zdrowia.

W informacji opublikowanej na oficjalnym profilu płockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na Facebooku czytamy, że komunikat o ponownym otwarciu kąpieliska pojawi się, gdy „warunki sanitarno-epidemiologiczne będą sprzyjające”.

Na jeziorze wykwitły sinice

Jezioro Soczewka położone jest wśród lasów w gminie Nowy Duninów na Mazowszu, około dziesięć kilometrów od Płocka. Sztuczny akwen powstał po wybudowaniu grobli na rzece Skrwa Lewa, będącej dopływem Wisły.

Zbiornik wodny jest często odwiedzany zarówno przez turystów, jak i przez pasjonatów wędkarstwa. W pobliżu znajdują się ośrodki wypoczynkowe i rekreacyjne. Niestety, wszystko wygląda na to, że przez najbliższe dni urlopowicze nie będą mogli korzystać z ich oferty.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Niedawno informowaliśmy, że wykwit sinic zaobserwowano także na wodach Morza Bałtyckiego. Zamknięte pozostawały kąpieliska w Gdyni Redłowie. Służby sanitarne ogłosiły wówczas całkowity zakaz kąpieli w morzu.

Podobne decyzje podyktowane są dobrem turystów, którzy spędzają czas nad zbiornikami wodnymi. Kontakt z sinicami może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Ich pojawieniu się sprzyjają upały i zanieczyszczenia morza i jezior.

Kontakt z sinicami jest niebezpieczny

Toksyny wytwarzane przez sinice należą do rodzajów dermatotoksyn, hepatotoksyn oraz neurotoksyn. Można się nimi zatruć nie tylko przez kontakt fizyczny, ale również drogą wziewną, wdychając toksyczne opary.

Kontakt z toksynami może dawać bardzo specyficzne objawy, wśród których znajdują się między innymi: bóle brzucha, nudności, wymioty, rumień skórny, ból głowy, bóle mięśniowe, podrażnienie oczu, duszności, gorączka oraz dreszcze.

Styczność z hepatotoksynami może doprowadzić także do uszkodzenia wątroby lub pojawienia się bolesnych pęcherzy w jamie ustnej. Choć znaczna część symptomów może zniknąć samoistnie, w niektórych przypadkach konieczny będzie kontakt z lekarzem.

Sinice są szczególnie niebezpieczne dla dzieci oraz osób starszych, o obniżonej odporności organizmu. W przypadku wyżej wymienionych grup, objawy, które pojawiają się po wizycie na zamkniętym kąpielisku, powinny zostać skonsultowane ze specjalistą.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Facebook

Tagi: