Masz w domu taki dowód osobisty? Lepiej go nie wyrzucaj, możesz na nim sporo zyskać
Warto nie pozbywać się niektórych pamiątek z domu, a zwłaszcza dokumentów. Nie tylko stare nominały z czasów PRL, ale także dawno nieużywane dowody osobiste mogą po latach okazać się niezwykle wiele warte. Wyjaśniamy, jak wykorzystać stary dowód osobisty i sporo zarobić. Może się on okazać kluczowy w przypadku emerytury.
Nie wyrzucaj starego dowodu osobistego, może być wiele wart
W wielu polskich domach z pewnością wciąż można jeszcze znaleźć stare egzemplarze dowodów osobistych. Warto poważnie się zastanowić, zanim zdecydujemy się go wyrzucić. Panuje przekonanie, że to wyłącznie sentymentalna pamiątka – nic bardziej mylnego. Jeśli znajdziesz u siebie ten stary dokument, możesz wiele zyskać. Wystarczy sprawdzić jedną ze stron, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości i sporo zarobić.
ZOBACZ: Zaginęła 23-letnia Weronika. W domu zostawiła ważną rzecz. “To bardzo niepokojące”
Jaką kwotę można przelać na konto? Taka suma zainteresuje "skarbówkę"Co daje stary dowód osobisty?
Dowód osobisty nie zawsze był kawałkiem dwustronnego plastiku. Za dokument tożsamości niegdyś służyła zielona książeczka z orłem w centralnym punkcie okładki. Obecnie nikt już z niego nie korzysta, ale osoby, które postanowiły nie pozbywać się tej pamiątki i ważnego dokumentu, mogą znacznie ułatwić sobie życie. Szczególnie dużo zyskają niektóre osoby będące na emeryturze.
ZOBACZ: Co zrobić, gdy policjant prosi o odblokowanie telefonu? Każdy powinien o tym wiedzieć
Stary dowód osobisty może zwiększyć emeryturę
Stary dowód osobisty można wykorzystać i sporo na tym zyskać. Mowa tutaj nie o pieniądzach, jakie można zarobić na sprzedaży historycznych pozostałości z zamierzchłych czasów. Dokument może przydać się w sprawie emerytury. Temat ten wywołuje w Polsce spore emocje, ponieważ seniorzy w znacznej większości nie mogą pozwolić sobie na dostatnie życie po przejściu na zasłużony odpoczynek od pracy. Obecnie najniższa wypłacana emerytura wynosi zaledwie 2 grosze i przysługuje kobiecie, która przepracowała jeden dzień.
Minimalna emerytura w Polsce wynosi obecnie 1780,96 zł, jednak wiele osób otrzymuje zdecydowanie mniej. Chodzi o 456,3 tys. seniorów, a z roku na rok ta liczba – niestety – rośnie. Jeszcze w marcu 2023 roku sytuacja ta dotyczyła 425,3 tys. osób. W Polsce obowiązuje zasada zdefiniowanej składki, co oznacza, że wysokość późniejszej emerytury zależy od tego, jaką kwotę składek udało się opłacić w czasie aktywności zawodowej.
Na wysokość emerytury znacząco wpływa staż pracy. Im więcej odłożonych składek i im późniejsze przejście na emeryturę, tym wyższe świadczenie. Każdy rok przepracowany po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa świadczenie – przekazała niedawno Iwona Kowalska-Matis regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.
W przypadku starego dokumentu osobistego sytuacja jest o tyle ciekawa, iż wiadomości w nim zawarte mogą pomóc w ustalaniu prawa do emerytury. Nieużywany dowód osobisty może nam się przydać podczas wizyty w urzędzie. Jest to nie tylko pamiątka, ale i w niektórych sytuacjach ważny dowód, który może mieć ogromne znaczenie w przypadku emerytury.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że informacje zawarte starym dowodzie osobistym mogą pomóc w ustalaniu prawa do świadczenia emerytalnego. Pieniądze, jakie wypłacać będzie ZUS, mogą zależeć od nieważnego od lat dokumentu. Jak skorzystać na starym dowodzie?
Świadczenie emerytalne może zostać podniesione po pokazaniu starego dowodu osobistego. Wysokość emerytury zależy przede wszystkim od trzech kwestii: corocznych waloryzacji, wysokości odprowadzonych składek oraz przepracowanych przez nas lat. To właśnie na dwa ostatnie warunki wpływać mogą informacje, które odnajdziemy w starym dowodzie osobistym.
Możemy dowieść Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, że przysługuje nam wyższa emerytura. Wszystko za sprawą dłuższego stażu pracy. Pomóc w tej sytuacji może właśnie zielona książeczka, która staje się w takiej sytuacji dokumentem zastępczym. Skorzystanie z tej możliwości jest kluczowe dla tych, którzy nie dysponują właściwymi dokumentami potwierdzającymi okres zatrudnienia.
Jeżeli nie ma dokumentacji ws. pracy to są dowody pośrednie jak: wpisy w starych dowodach osobistych, książeczka zdrowia, czy inne dokumenty z pracy, potwierdzające awanse z wynagrodzeniem – informował w rozmowie z PAP Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury? ZUS zaleca w takiej sytuacji złożenie wniosku do najbliższej placówki. Warto jednak pamiętać, że przedstawione przez nas dowody zostaną przeanalizowane wyłącznie wtedy, gdy:
- przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponował wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia uwzględniane przy obliczaniu świadczenia,
- wnioskodawca może udokumentować zarobki za lata przed przejściem na emeryturę lub zarobki, jakie uzyskiwał po przyznaniu świadczenia,
- wnioskodawca pracował lub opłacał składki na ubezpieczenia społeczne po przyznaniu świadczenia.