Goniec.pl
komunie rzecznik rządu

Fot. Pixabay.com/tobiaswahl (zdjęcie ilustracyjne)

Komunie prawdopodobnie odbędą się w terminie

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Polacy zastanawiają się, w jakich warunkach będą mogły zostać zorganizowane pierwsze komunie święte. Wiele wskazuje na to, że będą mogły odbyć się w terminie. W rozmowie z mediami rzecznik rządu poinformował o planach łagodzenia obostrzeń sanita

Okres, w którym zazwyczaj organizuje się pierwsze komunie święte, zbliża się wielkimi krokami. Choć podczas ostatniej konferencji prasowej minister zdrowia przekazał najnowszy plan łagodzenia obostrzeń, nie uwzględniono w nim miejsc kultu, co niepokoi zarówno wiernych, jak i duchownych. Głos w tej sprawie zabrał rzecznik rządu.

Rodzice już od dłuższego czasu zastanawiają się, jak będą mogły przebiegać pierwsze komunie święte ich dzieci. Nadal nie wiadomo, co z organizowaniem rodzinnych uroczystości i wynajmowaniem sal na te okazje. Rzecznik rządu w rozmowie z mediami oświadczył, że obostrzenia dotyczące miejsc kultu niedługo powinny się zmienić.

Pierwsze komunie święte będą mogły odbyć się w terminie

Z wypowiedzi Piotra Müller, który był gościem programu „Tłit”, wynika, że na czas pierwszych komunii świętych w kościołach będą panowały już zmienione restrykcje sanitarne. Warto przypomnieć, że wczoraj tj. 21 kwietnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia.

Szef resortu przekazał, że rząd postanowił rozpocząć stopniowe odmrażanie gospodarki na podstawie danych związanych zarażeniami oraz hospitalizacją, które dają małe powody do optymizmu.

[EMBED-243]

W przedstawionym planie Adam Niedzielski opowiedział, na co w najbliższym czasie mogą liczyć właściciele salonów fryzjerskich, kosmetycznych i urody. Poruszył też temat edukacji oraz otwarcia obiektów kulturalnych.

Minister zdrowia jednak nie odniósł się do obostrzeń w miejscach kultu w żaden sposób. Wiadomo jedynie, że nie ulegną zmianie 26 kwietnia. To natomiast mogło zaniepokoić duchownych i wiernych. Na łamach programu „Tłit” rzecznik rządu został więc zapytany o ten obszar.

Piotr Müller przyznał, że rząd rozważa ogłoszenie zmian dotyczących kościołów. Z wypowiedzi rzecznika wynika, że zmiany będą obejmowały limity wiernych, które mają zostać lekko zmodyfikowane. Nie wyklucza też, że stopniowo wprowadzane będą kolejne zmiany.

Jak dodał rzecznik rządu, modyfikacje najprawdopodobniej będą miały charakter regionalny – podobnie jak łagodzenie innych restrykcji. Warto przypomnieć, że obecnie w kościołach obowiązuje limit wiernych – jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. Zgromadzeni muszą też być oddaleni od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Abp Wiktor Skworc wydał zalecenia dotyczące pierwszych komunii świętych

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Radio ZET abp Wiktor Skwor skontaktował się z proboszczami archidiecezji katowickiej w sprawie organizowania pierwszych komunii świętych. Kapłan duchowny polecił, by szczegóły dotyczące uroczystości ustalać z rodzicami oraz katechetami.

Przypominamy, że od 26 listopada w 11 województwach (podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i małopolskie) zostaną złagodzone pierwsze ograniczenia.

W tych regionach otwarte będą mogły zostać salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz urody. Uczniowie klas I-III wrócą do hybrydowego trybu nauczania. Minister zdrowia dodał, że rząd rozważa otwarcie obiektów kultury po majówce. Omawiana jest też przyszłość hoteli oraz ogródków przylegających do lokali gastronomicznych.

Kolejne informacje dotyczące planu odmrażania gospodarki mają pojawić się w nadchodzącym tygodniu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >