Goniec.pl
[II-51]

Fot. Pixabay.com/tobiaswahl (zdjęcie ilustracyjne)

Komunie prawdopodobnie odbędą się w terminie

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Polacy zastanawiają się, w jakich warunkach będą mogły zostać zorganizowane pierwsze komunie święte. Wiele wskazuje na to, że będą mogły odbyć się w terminie. W rozmowie z mediami rzecznik rządu poinformował o planach łagodzenia obostrzeń sanita

Okres, w którym zazwyczaj organizuje się pierwsze komunie święte, zbliża się wielkimi krokami. Choć podczas ostatniej konferencji prasowej minister zdrowia przekazał najnowszy plan łagodzenia obostrzeń, nie uwzględniono w nim miejsc kultu, co niepokoi zarówno wiernych, jak i duchownych. Głos w tej sprawie zabrał rzecznik rządu.

Rodzice już od dłuższego czasu zastanawiają się, jak będą mogły przebiegać pierwsze komunie święte ich dzieci. Nadal nie wiadomo, co z organizowaniem rodzinnych uroczystości i wynajmowaniem sal na te okazje. Rzecznik rządu w rozmowie z mediami oświadczył, że obostrzenia dotyczące miejsc kultu niedługo powinny się zmienić.

Pierwsze komunie święte będą mogły odbyć się w terminie

Z wypowiedzi Piotra Müller, który był gościem programu „Tłit”, wynika, że na czas pierwszych komunii świętych w kościołach będą panowały już zmienione restrykcje sanitarne. Warto przypomnieć, że wczoraj tj. 21 kwietnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia.

Szef resortu przekazał, że rząd postanowił rozpocząć stopniowe odmrażanie gospodarki na podstawie danych związanych zarażeniami oraz hospitalizacją, które dają małe powody do optymizmu.

[EMBED-243]

W przedstawionym planie Adam Niedzielski opowiedział, na co w najbliższym czasie mogą liczyć właściciele salonów fryzjerskich, kosmetycznych i urody. Poruszył też temat edukacji oraz otwarcia obiektów kulturalnych.

Minister zdrowia jednak nie odniósł się do obostrzeń w miejscach kultu w żaden sposób. Wiadomo jedynie, że nie ulegną zmianie 26 kwietnia. To natomiast mogło zaniepokoić duchownych i wiernych. Na łamach programu „Tłit” rzecznik rządu został więc zapytany o ten obszar.

Piotr Müller przyznał, że rząd rozważa ogłoszenie zmian dotyczących kościołów. Z wypowiedzi rzecznika wynika, że zmiany będą obejmowały limity wiernych, które mają zostać lekko zmodyfikowane. Nie wyklucza też, że stopniowo wprowadzane będą kolejne zmiany.

Jak dodał rzecznik rządu, modyfikacje najprawdopodobniej będą miały charakter regionalny – podobnie jak łagodzenie innych restrykcji. Warto przypomnieć, że obecnie w kościołach obowiązuje limit wiernych – jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. Zgromadzeni muszą też być oddaleni od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Abp Wiktor Skworc wydał zalecenia dotyczące pierwszych komunii świętych

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Radio ZET abp Wiktor Skwor skontaktował się z proboszczami archidiecezji katowickiej w sprawie organizowania pierwszych komunii świętych. Kapłan duchowny polecił, by szczegóły dotyczące uroczystości ustalać z rodzicami oraz katechetami.

Przypominamy, że od 26 listopada w 11 województwach (podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i małopolskie) zostaną złagodzone pierwsze ograniczenia.

W tych regionach otwarte będą mogły zostać salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz urody. Uczniowie klas I-III wrócą do hybrydowego trybu nauczania. Minister zdrowia dodał, że rząd rozważa otwarcie obiektów kultury po majówce. Omawiana jest też przyszłość hoteli oraz ogródków przylegających do lokali gastronomicznych.

Kolejne informacje dotyczące planu odmrażania gospodarki mają pojawić się w nadchodzącym tygodniu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Pukanie do drzwi
Iberion

Wiadomości

Pukają do drzwi, sypią się wysokie mandaty. Można zapłacić nawet 5 tys. zł kary

Czytaj więcej >
Tego w Sejmie jeszcze nie było. Kuriozalne tłumaczenie Marka Suskiego z odręcznie napisanej poprawki: "Nie mamy komputerów"

Wiadomości

Tego w Sejmie jeszcze nie było. Kuriozalne tłumaczenie Marka Suskiego z odręcznie napisanej poprawki: "Nie mamy komputerów"

Czytaj więcej >
Dąbrowa Górnicza: Zaginął 13-letni Bartosz Wojtuniak. Chłopiec wyszedł tylko do apteki

Wiadomości

Dąbrowa Górnicza: Zaginął 13-letni Bartosz Wojtuniak. Chłopiec wyszedł tylko do apteki

Czytaj więcej >
"Paragon grozy" za postój auta na parkingu w Karpaczu. Turystka nie mogła wyjść z szoku

Wiadomości

"Paragon grozy" za postój auta na parkingu w Karpaczu. Turystka nie mogła uwierzyć, ile zapłaciła

Czytaj więcej >
Pogoda
TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Wiadomości

Czekają nas pogodowe zawirowania, zacznie się już za chwilę. Synoptycy ostrzegają

Czytaj więcej >
Przed laty wynajęli dom matce z dzieckiem. Teraz mają dziką lokatorkę

Wiadomości

Przed laty wynajęli dom matce z dzieckiem. Teraz mają poważny problem, policja jest bezradna

Czytaj więcej >