Goniec.pl
Piotr Molecki/East News, Flickr/Совет Федерации, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Piotr Molecki/East News, Flickr/Совет Федерации, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Oskarżenia Łukaszenki dot. wyborów prezydenckich w Polsce. "Zostały sfałszowane"

3 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 12 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Aleksandr Łukaszenka powiedział w wywiadzie dla rosyjskiej agencji informacyjnej, że "wybory w Polsce zostały sfałszowane". Jego zdaniem Andrzej Duda otrzymał kilka tysięcy bezprawnych głosów. Przy okazji ostrzegł partię rządzącą przed "siłą" Donalda Tuska.

Fragmenty wywiadu, w którym białoruski dyktator podważył wybór prezydenta Polski cytuje agencja BiełTA. W rozmowie Aleksandr Łukaszenka wspomniał także o "braterskich" stosunkach z Władimirem Putinem.

Piotr Molecki/EAS NEWS, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

"Fakty po Faktach". Ostra wymiana zdań między Piotrem Kraśko a Elżbietą Jakubiak

CZYTAJ DALEJ

Łukaszenka o Dudzie: oszukiwał

Aleksandr Łukaszenka skierował poważne oskarżenia w stronę polskich polityków. - Wiesz, jak Duda "zwyciężył"? Nie dostał 50 proc. głosów, oszukiwał - przekonywał dyktator w wywiadzie dla rosyjskiej agencji informacyjnej MIA Rosija Siegodnia. Na pytanie, czy uważa, że wybory prezydenckie w Polsce zostały sfałszowane, odpowiedział: "absolutnie".

Następnie wskazał, kto miał dopuścić się oszustwa. - Prawo i Sprawiedliwość jest teraz u władzy. Jest takie trio: Kaczyński, Morawiecki, Duda. Kiedy opozycja dobrze wypadła w wyborach, przekazali Dudzie kilka tysięcy głosów, mniej niż jeden procent, żeby uczynić go zwycięzcą - stwierdził dyktator.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Łukaszenka: Polska jest pod większą kontrolą zewnętrzną niż Ukraina

Choć opozycja zarzucała partii rządzącej nieuczciwą kampanię z uwagi na otwarte poparcie, którego Andrzejowi Dudzie udzieliły media publiczne, to wybory zostały uznane za ważne. Decyzję w tym zakresie wydał Sąd Najwyższy. 

Jednak Aleksandr Łukaszenka stwierdził, że opozycja wyszła na ulice, ale "Amerykanie zahamowali protesty", obiecując jej "zwycięstwo w następnych wyborach". - Polska jest pod większą kontrolą zewnętrzną niż Ukraina, tylko oni robią to po cichu - ocenił.

Tymczasem to właśnie Aleksandr Łukaszenka jest przywódcą, który dopuścił się fałszerstwa. Polski stoi na czele Białorusi od 1994 r., ale od czasów wyborów w 2020 r. państwa Unii Europejskiej nie uznają go za prezydenta. Wspólnota uważa, że głosowanie, w którym polityk zdobył 80,2 proc. poparcia, zostało sfałszowane.

Andrzej Duda na zakupach. Prezydent bliżej Polaków?

Slajd 1 z 4

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Andrzej Duda na zakupach - kampania wyborcza

Andrzej Duda najczęściej bywał w sklepach w ramach swojej kampanii wyborczej. W 2020 roku ruszył Dudobusem, by pokazać Polakom, że próbuje dowiedzieć się, jak żyją. Kampania w sklepie potrafi wywołać wiele emocji. / fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Łukaszenka o Tusku: silny polityk

W trakcie rozmowy białoruski dyktator odniósł się także do stosunków polsko-białoruskich. Z jego obserwacji wynika, że "większość polskiego społeczeństwa nie chce walki z Białorusią". - Nigdy nie widzieli w nas nic złego. Dziś opamiętali się, przebudzili się i widzą, co się dzieje i kto jest za to winny - przyznał.

Dodatkowo nawiązał do pojawienia się na polskiej scenie politycznej Donalda Tuska i ostrzegł partię rządzącą. - Donald Tusk jest silnym politykiem. Przy jego udziale ci, którzy są obecnie u władzy, poniosą straszną porażkę - przekonywał Aleksandr Łukaszenka.

"Nie obchodzi mnie, co tam myślą". Stosunki z Putinem są "braterskie"

W trakcie wywiadu dyktator podzielił się opinią na temat tego, że UE nie uznaje go za prezydenta. - Nie obchodzi mnie, czy Zachód uzna mnie za prezydenta, czy nie - stwierdził. Dopytywany o szczegóły rozmowy z Angelą Merkel zdradził, że nazwał ją "panią kanclerz". Merkel miała go określić mianem "prezydenta". - To zupełnie próżne gadanie o uznaniu lub nieuznaniu mnie jako prezydenta. Nie obchodzi mnie, co tam o mnie myślą. Jestem prezydentem Białorusi - skwitował.

Aleksandr Łukszanka zaznaczył, że jego stosunki z Władimirem Putinem są "braterskie". - Jesteśmy braćmi. Zostało to teraz żywo zamanifestowane. W ten sam sposób widzimy główne aspekty świata, te same problemy - przyznał. Jego zdaniem mimo różnicy w działaniu, "oczy widzą ten świat w ten sam sposób". O tym, jakie wsparcie Rosja zapewniła w ostatnich dniach Białorusi pisaliśmy tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Onet, BiełTA

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Rządowe RCB wysłało pismo z ostrzeżeniem do firm, chodzi o V falę koronawirusa

Wiadomości

V fala koronawirusa przeraża rząd. Część firm dostała od RCB specjalne pismo z ostrzeżeniem

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Pandemia i podwyżki wykańczają branżę pralniczą. "Czysta pościel będzie rarytasem jak banany za czasów komuny"

Czytaj więcej >
Kaczyński

Wiadomości

Gowin: Jacek Kurski, Adam Bielan i Maciej Łopiński. To ich słucha Jarosław Kaczyński

Czytaj więcej >
Kukiz

Wiadomości

Paweł Kukiz chce zostać szefem komisji śledczej ws. Pegasusa. Inaczej nie poprze wniosku

Czytaj więcej >
Banaś

Wiadomości

PAP: Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Mariana Banasia

Czytaj więcej >
nauka zdalna

Wiadomości

Radio ZET: Nauka zdalna możliwa w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców

Czytaj więcej >