Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Leszek Balcerowicz. Mało znana twarz jednego z najważniejszych polskich polityków ostatnich dekad
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 19.01.2023 07:04

Leszek Balcerowicz. Mało znana twarz jednego z najważniejszych polskich polityków ostatnich dekad

balcerowicz
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

19 stycznia 1947 roku na świat przyszedł Leszek Balcerowicz, czyli jedna z najważniejszych postaci ostatnich dziesięcioleci, na polskiej scenie politycznej. Były wicepremier, minister finansów, wsławił się przede wszystkim tzw. Planem Balcerowicza, czyli gruntowną reformą gospodarczą zapoczątkowaną w 1990 r. Mało kto zna jednak zasłużonego polityka od strony prywatnej.

Leszek Balcerowicz

Leszek Balcerowicz przyszedł na świat 19 stycznia 1947 roku w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie). Profesor Szkoły Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie, której jest absolwentem. W latach 1989-1991 oraz 1997-2000 pełnił funkcje ministra finansów oraz wicepremiera. Od 2001 do 2007 piastował stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. Przede wszystkim znany Polakom z tzw. Planu Balcerowicza, czyli gruntownej reformy gospodarczej, zakładającej odejście od gospodarki scentralizowanej na rzecz gospodarki rynkowej. Jej głównymi celami było doprowadzenie do stabilizacji makroekonomicznej, demokratyzacji życia politycznego oraz budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Niezwykle bogaty dorobek Leszka Balcerowicza uzupełnia jego kariera akademicka. Były wicepremier jest m.in. odznaczony doctorem honoris causa kilkudziesięciu uczelni krajowych i zagranicznych. W 2005, za wkład w transformację ustrojową naszego kraju został nagrodzony najważniejszym polskim odznaczeniem, czyli Orderem Orła Białego.

Leszkowi Balcerowiczowi zawdzięcza się przede wszystkim stworzenie oraz późniejszy wpływ jego reform gospodarczych, które przyczyniły się do przekształcenia Polski w jedną z najlepiej prosperujących gospodarek w regionie, na początku lat 90. Taki sposób przeprowadzenia transformacji był później naśladowany z różnym skutkiem w innych państwach byłego bloku wschodniego. W Polsce było jednak wielu krytyków działań ówczesnego ministra finansów, którzy podkreślali zbytni pośpiech przy wprowadzaniu tak potężnych zmian.

Dzieci Leszka Balcerowicza miały go widywać głównie... w telewizji

Mało znane są jednak fakty z życia prywatnego Leszka Balcerowicza. Były prezes NBP jest od ponad 45 lat żonaty z Ewą Balcerowicz, którą poznał jeszcze na studiach. Jak informuje magazyn Viva, późniejszy reformator już wtedy był rozwodnikiem i ojcem Macieja. Jak dowiadujemy się, fakt ten miał nie przypaść do gustu rodzicom jego późniejszej małżonki. Mimo początkowej niechęci rodziców, para pobrała się w 1977 roku.

Wynikiem gorącego uczucia, które połączyło małżonków, w 1980 roku przyszedł na świat ich syn Wojciech, a następnie w 1984 roku córka Anna. Jak informuje magazyn, przełom lat 80. i 90., kiedy to na scenie polskiej scenie politycznej dochodziło do niezwykle istotnych przemian, był okresem, kiedy późniejszy prezes NBP rzadko bywał w domu. Dzieci Leszka Balcerowicza miały go widywać głównie w takcie wystąpień w telewizji. Pomimo ograniczonego wspólnego czasu, rodzina przetrwała najgorsze, a sam prof. Balcerowicz przeszedł do historii.

Podobno sam Leszek Balcerowicz miał długo zastanawiać się nad objęciem stanowiska wicepremiera i ministra finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Jak informuje Viva, powód był nietypowy. Jak sam stwierdził w rozmowie z magazynem były wicepremier, na przeszkodzie stała wówczas... bezsenność, co przy nieregularnym i bardzo stresującym trybie życia miał mu wyjątkowo doskwierać.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Viva/ SGH Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!