Goniec.pl
Lech Wałęsa

Piotr Molecki/East News

Lech Wałęsa: "Trzeba zrobić porządek w Kościele, wymodlić, uprościć, zmienić to wszystko"

14 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Lech Wałęsa w ostatnim wywiadzie opowiada o swoim stosunku do Kościoła katolickiego. Były prezydent stwierdza, że trzeba wymusić zmianę na przywódcach religijnych, którzy często kierują się dostępem do pieniędzy i przywilejów.

Lech Wałęsa znany jest ze swojej religijności. Byłego prezydenta często można spotkać w kościele, wypowiada się on także na tematy bliskie katolikom. W ostatniej rozmowie z tygodnikiem "Wprost" przywódca "Solidarności" odniósł się do tematu pedofilii w Kościele.

aktorka

Nie żyje Krystyna Kołodziejczyk, gwiazda filmu "Kogel-mogel"

CZYTAJ DALEJ

Wałęsa stanowczo o księżach

Lech Wałęsa zapytany został m.in. o to, co sądzi o słowach Sławomira Nitrasa, wypowiedzianych przez niego podczas Campusu Polska Przyszłości, w których polityk PO mówił o "opiłowywaniu katolików".

– Każdy z nam ma gorsze dni i różnie argumentuje swoje racje. Nieraz wychodzi to mniej zręcznie. Ale trzeba pamiętać, co miał na myśli. Nie chciał wojny z Kościołem - odparł Wałęsa.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Według byłego prezydenta Kościół musiał ukrywać różne rzeczy do końca XX wieku, bo byli liczni wrogowie, którzy chcieli go zniszczyć. Wałęsa nie ukrywa natomiast, że w Kościele jest wiele spraw wymagających wyjaśnienia.

Nitras mówił, że trzeba zrobić porządek w Kościele, wymodlić, uprościć, zmienić to wszystko. Mamy nową epokę i religia musi być inaczej ustawiona – podkreślił prezydent.

Zapytany także o to, czy modli się o uporanie się z pedofilią w Kościele, odpowiedział, że są to zachowania, które absolutnie muszą ulec zmianie. Jego zdaniem, oczyszczenie trzeba wymodlić i wymusić na przywódcach Kościoła, którzy "źle służą religii i Kościołowi". Dzieje się tak, gdyż niektórym ciężko jest zrezygnować z pieniędzy i przywilejów.

- Musimy w niektórych tematach czekać aż wymrze to pokolenie - mówi stanowczo Wałęsa.

W tak krytyczne słowa o Kościele katolickim nie mogą uwierzyć sami internauci. Żaden z nich nie spodziewał się tak ostrej diagnozy ze strony religijnego Wałęsy. Swoje zdziwienie wyrazili w licznych komentarzach pod wywiadem zamieszczonych w sieci.

Były prezydent o stanie wyjątkowym

Lech Wałęsa odniósł się także do kwestii stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej. Zdaniem byłego prezydenta jest to próba przed wprowadzeniem stanu wojennego, który PiS zarządzi po przegranych wyborach.

Sposobem na rozwiązanie kryzysu migracyjnego jest według przywódcy "Solidarności" porozumienie i współpraca z Unią Europejską, z którą jako kraj jesteśmy w konflikcie dzięki rządowi Zjednoczonej Prawicy. Stanowczo sprzeciwia się on zaś budowaniu wszelkich murów i innych zasieków mających ochronić nasza granicę.

Tylko geniusze odpowiedzą w mniej, niż minutę. 5 pytań na spostrzegawczość

Pytanie 1 z 5

Ile cyfr znajduje się w numerze PESEL?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: wprost.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Edward Janiak

Wiadomości

Nie żyje biskup Edward Janiak

Czytaj więcej >
msza św.

Wiadomości

W najbliższą niedzielę w kościołach w całej Polsce odbędzie się doroczne liczenie wiernych

Czytaj więcej >
Kulisy życia w seminarium

Wiadomości

Ksiądz pedofil Paweł Kania wyszedł z więzienia. Nie trafił do Gostynina z winy sądu

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Pijana 35-letnia olsztynianka opiekowała się czwórką dzieci. Stanie przed sądem

Czytaj więcej >

Wiadomości

Konferencja rzecznika rządu. Wśród spraw bieżących m.in. Rodzinne Kapitały Opiekuńcze

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podają się za pracowników banku. Wyłudzają pieniądze na "zdalny pulpit"

Czytaj więcej >