Ładowarka zostawiona w gniazdku. Trudno uwierzyć, ile za to płacimy, mało kto o tym wie
W dobie rosnących cen energii Polacy szukają najróżniejszych sposobów, aby nieco zaoszczędzić. Częstą radą w tej kwestii jest wyłączanie urządzeń elektronicznych, z których akurat nie korzystamy. Ale czy zaliczają się do nich ładowarki, które tak często na stałe są podpięte do gniazdek w naszych domach? Sprawdźmy.
Polacy zostawiają ładowarki w gniazdkach
W wielu gospodarstwach domowych ładowarki do urządzeń elektronicznych są na stałe podpięte do gniazdek. Łączy się to przede wszystkim z wygodą, bowiem baterie w chociażby laptopach czy smartfonach dość szybko się rozładowują.
Istnieje jednocześnie przekonanie, że urządzenie nie pobiera energii, jeśli na końcu kabla nic się nie znajduje. Ale czy jest to prawda? A może odłączając je udało by nam się zaoszczędzić nieco grosza?
Masowe kontrole w Polsce. Możesz zapłacić ogromną karę nawet 5000 złotychCzy ładowarka w gniazdku pobiera energię?
Wbrew powszechnemu przekonaniu, ładowarka pozostawiona w gniazdku wciąż zużywa energię. Nawet jeśli nie jest podłączone do niej żadne urządzenie. Dochodzi wówczas do pasywnego poboru prądu, jednak ilość jego zużycia jest zdecydowanie mniejsza, niż podczas ładowania. Wszystko też zależy od mocy naszego sprzętu.
Większość smartfonów wymaga ładowarki o mocy od 5 do 18 W. Jeśli jest ona zbyt niska, ładowanie może trwać dłużej niż zwykle, dlatego najpopularniejsze są te “mocniejsze”. Natomiast ładowarka o zbyt wysokiej mocy nie przyspieszy procesu ładowania i może być niebezpieczna dla urządzenia.
Ile to kosztuje?
Zobacz: 800 plus do likwidacji? Padła ostateczna deklaracja, wszystko poszło na żywo w Polsacie
Według wyliczeń serwisu howtogeek.com, ładowarka nie podpięta do żadnego urządzenia zużywa 0,3 W na godzinę. W ciągu doby wychodzi zatem 0,0072 kWh. Koszt jest jednak znikomy i wynosi zaledwie 0,0036 złotych dziennie, czyli około 11 groszy miesięcznie. W skali roku zapłacimy wówczas 1,3 zł.
Eksperyment na ten temat przeprowadził w 2022 roku polski TikToker Dawid Kosiński. Ceny były jednak nieco inne, choć wciąż bardzo niskie. Szybka ładowarka przez cały dzień generowała 2 lata temu koszt w wysokości zaledwie ok. 1,7 grosza. W ciągu miesiąca to 51 groszy. Natomiast rocznie kosztowało by to 6 zł i 19 groszy.