Goniec.pl
Ksiądz opracował cennik

Pixabay.com bayern-reporter_com

Ksiądz miał ustalić cennik komunii. Rodzice mają ofiarować kościołowi ponad 17 tys. złotych

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Do sieci trafił cennik z parafii pw. św. Marcina i Wincentego Męczennika w Skórzewie w województwie wielkopolskim, a internauci przecierali oczy ze zdumienia. Wynika z niego, że za sakrament Pierwszej Komunii Świętej rodzice dzieci komunijnych mieliby ofiarować kościołowi ponad 17 tys. złotych. Dziennikarze zwrócili się o wyjaśnienia do księdza proboszcza.

O sprawie poinformowała redakcja lokalnego portalu „Puls gminy Dopiewo”, która otrzymała zdjęcie kościelnego cennika od jednego ze swoich czytelników. Na kartce dokładnie wskazano, ile pieniędzy powinni przekazać w ofierze parafii rodzice każdego dziecka przystępującego w tym roku do Pierwszej Komunii Świętej. Ksiądz proboszcz odpowiedział na krytykę.

Ksiądz miał z góry ustalić wysokość ofiar komunijnych

Gdy zdjęcie cennika trafiło do sieci, internauci nie kryli swojego oburzenia. Na kartce znajdują się dokładne wyliczenia, dotyczące kosztów ponoszonych przez każde dziecko, które w tym roku przystąpi do Pierwszej Komunii Świętej w Skórzewie pod Poznaniem.

Cennik podzielono na dwie części, a pierwsza z nich to ofiary związane z nabożeństwami, podczas których aż 175 dzieci z parafii przyjmie sakrament. Druga część wyliczeń to z kolei prezent dla parafii od rodziców dzieci komunijnych, którego łączny koszt wyliczono na około 17 tys. zł.

W tym roku zaplanowano zakup dębowego krzyża z metalowym stojakiem do ziemi, który pochłonie około 11 tys. zł, a także posrebrzany i pozłacany krzyż nad tabernakulum, którego koszt wyniesie około 4,5 tys. zł oraz figurkę Pana Jezusa w cenie 1,6 tys. zł.

[EMBED-243]

Wszystkie koszty podsumowano i podzielono przez liczbę dzieci, które przyjmą w tym roku I Komunię. I choć dobrowolne ofiary dla parafii za udzielenie sakramentu są tradycją, to tak szczegółowe wyliczenia nie spodobały się wielu rodzicom, a także internautom, którzy zobaczyli cennik w sieci. 

Choć na początku podejrzewano, że autorem szczegółowego wyliczenia jest proboszcza parafii, ten sprostował te doniesienia w rozmowie z dziennikarzami „Gazety Wyborczej”. Ks. Marek Niemir podkreślił, że nie ma nic wspólnego z opublikowanym cennikiem.

- To są wewnętrzne wyliczenia, które sporządziły trójki klasowe. To rodzice zrobili taki bilans. Wbrew opiniom to nie są wskazania proboszcza. My o nic nie prosiliśmy - przekazał „Gazety Wyborczej” ksiądz proboszcz.

Kapłan tłumaczył, że rodzice dzieci komunijnych zwrócili się do niego z pytaniem, co mogliby ofiarować parafii w ramach tradycyjnego prezentu. Wówczas rozmawiano o krzyżu i innych elementach wyszczególnionych w wyliczeniu. Ks. Niemir pomógł w ustaleniu przybliżonych kosztów, jednak sam nie stworzył cennika. 

- Jeśli rodzice by z tego zrezygnowali, nikt na nikogo by się nie obraził. Nie wołamy o żadne pieniądze - dodał duchowny.

[EMBED-766]

  • Syn Krawczyka przerwał milczenie. Odważne wyznanie w programie "UWAGA TVN"

  • Nie żyje aktor Ferdynand Matysik

  • OGAE Poll wskazało faworyta Eurowizji. Szanse Brzozowskiego określono na zero

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >