Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kołobrzeg: Zatrucie tlenkiem węgla. Ewakuowano 12 osób
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 02.12.2021 22:03

Kołobrzeg: Zatrucie tlenkiem węgla. Ewakuowano 12 osób

straż pożarna
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Z jednego z budynków mieszkalnych w Kołobrzegu ewakuowano 12 osób, które najprawdopodobniej zatruły się tlenkiem węgla. Wśród nich były dwie nieprzytomne kobiety. To już kolejny taki przypadek w nadmorskim mieście w ciągu tygodnia.

Tlenek węgla nazywany jest "cichym zabójcą". Co roku jego ofiarą pada kilkadziesiąt osób, zazwyczaj w sezonie grzewczym. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło także dziś w Kołobrzegu przy ul. Bolesława Krzywoustego.

12 osób ewakuowano z powodu czadu

- Z budynku mieszkalnego przy ul. Bolesława Krzywoustego w Kołobrzegu ewakuowano 12 osób z objawami zatrucia tlenkiem węgla, w tym dwie nieprzytomne kobiety – poinformował rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie kpt. Tomasz Kubiak.

Służby odebrały wezwanie w czwartek po godzinie 19:30. Na miejsce rozdysponowano cztery zastępy straży pożarnej. Gdy ratownicy dotarli do budynku, wykonali pomiar stężenia tlenku węgla w powietrzu. Okazało się, że jest on znacznie przekroczony. Potrzebujących zawieziono karetką do szpitala.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Kolejne zatrucie tlenkiem węgla

W niedzielę, 28 listopada 2021 roku około godziny 23 w jednym z mieszkań przy ulicy Łużyckiej w Koszalinie także doszło do poważnego zatrucia tlenkiem węgla. Zespoły ratownictwa, które udały się na miejsce zastały dwie nieprzytomne osoby, w tym 13-letnie dziecko. Prawdopodobną przyczyną zatrucia był wadliwy piecyk gazowy w łazience.

Władze miasta i lokalne media apelują do mieszkańców o zaopatrzenie się w czujniki czadu, które kosztują kilkadziesiąt złotych, a mogą uratować nasze życie.

"Cichy zabójca" w naszym domu

Wśród potencjalnych źródeł czadu w naszych domach znajdują się kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.

Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni.

Lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie, ale także nasilający się ból głowy, senność, trudności z oddychaniem, przyspieszony oddech czy zaburzenia rytmu serca powinny nas zaniepokoić. Wtedy należy natychmiast opuścić zajmowane pomieszczenie, gdyż przebywanie w czadzie jest śmiertelnie niebezpieczne.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Polsat News, medonet.pl