Goniec.pl
pieniądze

Pixabay/Anna Sulencka

Rząd wydłuża termin ważności bonu turystycznego

3 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Rada Ministrów podjęła kluczową decyzję w sprawie bonu turystycznego. Zgodnie z projektem, termin na dokonywanie płatności z jego wykorzystaniem zostaje przedłużony do 30 września 2022 roku.

Polski Bon Turystyczny miał wesprzeć rodziny oraz osłabioną pandemią COVID-19 gospodarkę. Z rozwiązania chętnie skorzystali rodzice i opiekunowie prawni wychowujący dzieci do 18. roku życia. Początkowo założono, że z pomocy będzie można skorzystać do 31 marca 2022 roku, jednak ostatnio rząd podjął decyzję o przedłużeniu tego terminu.

Straż pożarna wypadek

Podsumowano trzeci dzień akcji "Znicz". Zginęło 10 osób

CZYTAJ DALEJ

Bon turystyczny przedłużony

Jak podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, ważność "wakacyjnego 500 plus" zostaje wydłużona aż do 30 września 2022 roku. Oznacza to, że bon będzie można wykorzystać także podczas przyszłych wakacji, co znacznie wspomoże portfele wielu Polaków.

Już dziś horrendalne ceny wielu usług i produktów drenują kieszenie obywateli. Jak zdradził ostatnio wiceministrów finansów, to jednak nie koniec podwyżek, a inflacja jeszcze w tym roku może dogonić wskaźnik 8 proc. Rosnąć ma także w I i II kwartale 2022 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dla wielu polskich rodzin będzie to ciężki czas. Z pewnością więc ucieszy je fakt, że jeśli nie skorzystają z bonu do końca marca, będą mogły sfinansować z niego przyszłoroczne letnie wakacje.

Bon turystyczny to jednorazowo 500 złotych na każde dziecko do 18. roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Bon pokryje koszt wypoczynku

Polski Bon Turystyczny można wykorzystać tylko na terenie naszego kraju. Za jego pomocą zapłacimy za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, które organizowane są przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Możliwości jest wiele, bowiem z bonu skorzystać można nie tylko w hotelu, ale i pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych. Rodzice i opiekunowie prawni mogą także pokryć z niego część kosztów kolonii, obozu harcerskiego, sportowego lub rekreacyjnego.

Jak skorzystać z bonu?

Wszyscy, którzy chcą skorzystać ze wsparcia mogą to zrobic za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Bon to tak naprawdę 16-cyfrowy kod, który należy okazać w obiekcie, z którego usług będziemy korzystać.

Kod można wygenerować w systemie teleinformatycznym. Wystarczy otworzyć zakładkę "Ogólny" i wybrać z niej opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej kliknąć w "Aktywuj Bon" i wypełnić wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jeśli ktoś nie widzi zakładki "Polski Bon Turystyczny", powinien szczegółowo sprawdzić, czy spełnia wszystkie warunki przyznania pomocy. W przypadku jakichkolwiek problemów warto zgłosić się do Polskiej Organizacji Turystycznej, która odpowiada za weryfikację uprawnień.

Według danych ministerstwa rozwoju z października, z wykorzystaniem Polskiego Bonu Turystycznego dokonano już płatności na blisko 1,9 mld złotych. Oznacza to, że z bonu skorzystało 7 mln dzieci, a dodatkowe świadczenie trafiło do ponad 171 tys. dzieci z orzeczeniem niepełnosprawności. Szacowany koszt programu to 4 mld złotych.

Poznajesz czyj to dom? Posiadłości polityków robią wrażenie, nr 4 to dworek

Slajd 1 z 8

dom Kaczyńskiego

Dom Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu

Jarosław Kaczyński mieszka w domu na warszawskim Żoliborzu przy ulicy Mickiewicza 49. Wartość nieruchomości sięga 1,5 mln zł i jest to współwłasność - prezes PiS posiada 1/3 willi. Budowla zajmuje powierzchnię około 150 mkw. / Fot. CZESIEK POWAGA/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TVN24, Gazeta.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Pieniądze

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Czytaj więcej >

Pieniądze

Ceny w Polsce będą rosnąć aż do Bożego Narodzenia

Czytaj więcej >
koszyk

Pieniądze

Zrobili zakupy na stacjach benzynowych i porównali ceny. Paragony pokazały całą prawdę

Czytaj więcej >
pilne

Pieniądze

NBP ogłosiło decyzję ws. stóp procentowych. "Szczyt inflacji w styczniu"

Czytaj więcej >
5 tys. złotych kary za niezłożenie deklaracji o źródłach ciepła do CEEB

Pieniądze

Budujesz dom? Na zgłoszenie pieca masz nie rok, a dwa tygodnie

Czytaj więcej >
GUS

Pieniądze

Największy wzrost inflacji od 20 lat

Czytaj więcej >