Goniec.pl
Niedzielski i Morawiecki

Pawel Wodzynski/East News

Konferencja premiera i ministra zdrowia. Czwarta fala i nowa mutacja koronawirusa

6 Lipca 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Udostępnij:

Po godz. 14 rozpoczęła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Doszło do niej po posiedzeniu sztabu w sprawie sytuacji epidemicznej w Polsce. Przekazano m.in. informacje o spodziewanej czwartej fali i nowej mutacji koronawirusa.

Jako pierwszy głos zabrał Mateusz Morawiecki, który rozpoczął od pozytywnej informacji na temat niewielkiej liczby zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa. Szybko jednak wszedł na bardziej niepokojące tony, twierdząc, że sytuacja ta uśpiła czujność wielu Polaków, co jest niebezpieczne.

Agata Duda

Wszyscy patrzyli tylko na Agatę Dudę. Pierwsza dama zachwyciła kreacją

CZYTAJ DALEJ

- Mamy dużo mniej zakażeń, dużo mniej zgonów. Polacy są dzisiaj trochę uśpieni tą dobrą sytuacją. Musimy zachować ogromną czujność. Dyskutowaliśmy dzisiaj, co należy robić oprócz szczepień - powiedział premier.

Działaniem, które ma na wszelki wypadek zapewnić bezpieczeństwo obywateli, jest utrzymanie części szpitali tymczasowych. Ma to zapewnić niezbędną infrastrukturę na wypadek czwartej fali, która według wszelkich zapewnień pojawi się jesienią.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jak przyznał premier, eksperci są co do tego zgodni, a najgorszy scenariusz zakłada, że po wakacjach Polaków znów czeka nawet kilkanaście tysięcy zakażeń koronawirusem każdej doby. Górną granicą może być 15 tys. zakażeń.

Premier po raz kolejny podkreślił, jak ważne są szczepienia. Nie ma obecnie lepszego sposobu, by powstrzymać pandemię i nie dopuścić do kolejnych obostrzeń, a tych Polacy boją się najbardziej, zarówno zwykli obywatele, jak i właściciele najróżniejszych firm i instytucji.

- Przezorny zawsze zaszczepiony. Szczepienie to najważniejsze, co możemy zrobić jako obywatele. Ci z nas, którzy zostaną zaszczepieni, są znacznie bezpieczniejsi. Możemy uniknąć najgorszego scenariusza poprzez naszą przezorność, szczepienia, zachowywanie tych zasad, które obowiązują. Maseczki w pomieszczeniach, dystans, dezynfekcja - podkreślił Morawiecki.

Premier powiedział również, że chociaż teraz wszędzie mówi się o wariancie Delta koronawirusa i o tym, jak jest on niebezpieczny, to na horyzoncie jest już nowa mutacja, Lambda, na którą również trzeba być gotowym.

Słowa premiera potwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. Przyznał, że większość prognoz zgadza się z tym, że na jesieni możemy mieć do czynienia z ponownym przyspieszeniem zakażeń i jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Wiele zależeć będzie więc od tego, jak Polacy podejdą do szczepień.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje Raffaella Carra

  • Od 2 lipca montowane są inteligentne liczniki prądu

  • Małopolskie: Śmiertelny wypadek w Posądzy. Nie żyje 73-letni mężczyzna

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Konferencja premiera i ministra zdrowia

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >