Goniec.pl
Zmiany w systemie szczepień

Konferencja szefa KPRM i ministra zdrowia

Konferencja ministra zdrowia i szefa KPRM. Nowe informacje o szczepieniach

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Przybyłowski

Udostępnij:

Tuż po godzinie 9:30 rozpoczęła się konferencja, w której wzięli udział minister Adam Niedzielski, szef KPRM Michał Dworczyk oraz pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski. Poznaliśmy m.in. nowe rozwiązania wdrożone do pr

Dzisiaj pojawi się rozporządzenie ministra zdrowia rozszerzające możliwości podawania szczepień przez inne zawody poza lekarzami. Do szczepienia będą mogli kwalifikować przedstawiciele aż 10 zawodów.

Na szczepienia poza lekarzami będą mogli kwalifikować: dentyści, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, farmaceuci, diagności laboratoryjni. Uprawnienia otrzymają również studenci 5. i 6. roku medycyny i 3. roku pielęgniarstwa studiów pierwszego stopnia pod opieką lekarza.

Kwalifikacja do szczepienia będzie odbywała się wyłącznie przez specjalny kwestionariusz. W razie wątpliwości co do faktycznego stanu zdrowia pacjenta będzie on skierowany do lekarza.

Minister Dworczyk przekazał, że w Polsce utylizowana jest średnio 1 dawka szczepionki na 1000 sztuk. Jest to jeden z mniejszych współczynników wśród krajów Unii Europejskiej.

Szef KRPM potwierdził, że zostaje utrzymany przepis dot. możliwości zaszczepienie nieumówionej jeszcze osoby, ale posiadającej e-skierowanie, w przypadku, kiedy na szczepienie nie stawiła się umówiona osoba. Na ten moment rząd nie planuje dalszego poluzowania w tej kwestii.

Od poniedziałku na szczepienia będą mogły zapisywać się osoby z rocznika 1962. W przypadku jeśli system rejestracji będzie zbytnio obciążony, możliwe będzie tymczasowe wstrzymanie całego procesu.

W trakcie konferencji minister zdrowia potwierdził, że ostatniej doby ponownie zanotowano bardzo dużą liczbę zgonów. Adam Niedzielski zaznaczył, że w dzisiejszym raporcie pojawi się ponad 700 kolejnych ofiar śmiertelnych pandemii.

W Polsce od stycznia uruchomiono ponad 6500 punktów szczepień. Michał Dworczyk złożył podczas konferencji prasowej podziękowania dla wszystkich osób, które przez ostatnie miesiące brały udział w organizacji procesu wyszczepienia Polaków.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ministerstwo Zdrowia: największa liczba zgonów w jednym raporcie od początku pandemii

  • Mama pana młodego zobaczyła pannę młodą. Rozpoznała w niej własną córkę

  • Nie żyje Łukasz Góral

Patryk Przybyłowski

Jestem głównym wydawcą portalu Goniec.pl. Od trzech lat współpracuję z Grupą Mediową Iberion, a wcześniej byłem związany z Radiem Sfera. Prywatnie pasjonuję się muzyką i angielską piłką nożną.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >