Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kolejne miliony dla Tadeusza Rydzyka. Wydało się, ile dostał pieniędzy od rządu
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 17.02.2023 23:12

Kolejne miliony dla Tadeusza Rydzyka. Wydało się, ile dostał pieniędzy od rządu

Kurek z pieniędzmi dla Rydzyka znowu odkręcony
ALEX MARCINKOWSKI/East News

Który to już raz słyszymy o strumieniu rządowych pieniędzy dla organizacji ojca Tadeusza Rydzyka? Tym razem z Ministerstwa Edukacji i Nauki, której szefem jest Przemysław Czarnek, na konta Fundacji Lux Veritatis i należącej do niej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Fundacji "Nasza Przyszłość", popłynęło ponad 2,1 miliona złotych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację posłanki Hanny Gill-Piątek.

Hojność ministerstw dla Tadeusza Rydzyka

Jak przypomina portal TVN24, posłanka Hanna Gill-Piątek (do niedawna Polska 2050, obecnie posłanka niezależna) skierowała do ministerstw pytania dotyczące umów cywilnoprawnych zawieranych z organizacjami powiązanymi z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Chodziło tu przede wszystkim o flagową fundację redemptorysty Lux Veritatis, której prezesem jest duchowny.

Jak się okazało, część resortów odpowiedziała posłance w terminie, część poprosiła o przedłużenie terminu. Z odpowiedzi, które napłynęły terminowo, można było wyczytać, że sześć ministerstw, na mocy zawartych umów, przetransferowało łącznie blisko 2,2 miliona złotych na konta Fundacji Lux Veritatis oraz należącej do niej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Cyklon Ulf nadciąga nad Polskę. RBC wydało alerty. "Silny wiatr, przerwy w dostawie prądu"

Resort Przemysława Czarnka najhojniejszy

Jak się okazało, najhojniejsze okazało się Ministerstwo Edukacji i Nauki. resort zarządzany przez Przemysława Czarnka, na przestrzeni zaledwie dwóch lat (2021-2022), zawarł łącznie 23 umowy z Fundacją Lux Veritatis oraz należącej do niej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. 

Jak dowiadujemy się, umowy te opiewały łącznie na kwotę 2,8 mln zł, z czego na konta podmiotów związanych z o. Rydzykiem wypłacono już transze w wysokości ponad 2,1 mln zł. Z odpowiedzi, którą przesłał MEiN, a pod którą podpisał się wiceminister Wojciech Murdzek, wynika, że resort podpisał jedynie jedną umowę z samą Fundacją Lux Veritatis. Miała ona dotyczyć emisji spotów reklamowych “Laboratoria przyszłości”, kampanii społecznej w ramach popularyzacji nauki, szczególnie wśród młodzieży. Koszt wspomnianej kampanii miał wynieść 123. tys. złotych.

14 umów zawarto natomiast w ramach współpracy z Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Kolejne 8, z fundacją “Nasza nadzieja”, także zarządzaną przez Rydzyka. 

 

Tadeusz Rydzyk może liczyć na polski rząd

Który to już raz słyszy się o fortunie przekazywanej na liczne biznesy prowadzone przez Tadeusza Rydzyka? Wielkość kwot transferowanych do podmiotów podlegających redemptoryście to najczęściej tajemnica. Według szacunków, z różnych ministerstw i rządowych agencji, poza informacjami jak te ujawnione przez posłankę Gil-Piątek, pompowane są miliony w tajemnicy przed opinią publiczną. 

Przykładowo w 2022 roku mówiono o pieniądzach rzędu 165 milionów w górę. Media powiązane z o. Tadeuszem Rydzykiem słyną z antysemickiego i antyunijnego przekazu. Kwestie dotyczące aborcji, społeczności LGBT są na antenach Radia Maryja oraz telewizji Trwam publicznie krytykowane z dużą zawziętością.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL

Źródło: TVN24/ Goniec