Goniec.pl
Kobieta została matką w wieku 64 lat

YouTube „El Pais”

64-latka urodziła bliźnięta. Sąd pozbawił ją praw rodzicielskich

7 Marca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Kobieta pochodząca z Hiszpanii urodziła dzieci w wieku 64 lat. Bliźniaki zostały poczęte metodą in vitro. Po czterech latach batalii sądowej zdecydowano, że najstarsza matka w historii nie może zajmować się swoimi pociechami. Zapadł bulwersujący wyrok.

Mauricia Ibanez poddała się zabiegowi in vitro w 2017 roku w Stanach Zjednoczonych. Miała wówczas 64 lata. Jak wynika z informacji przekazanych przez dziennik „El Pais” siostra kobiety, zaniepokojona jej planami, złożyła do sądu wniosek o odebranie jej paszportu argumentując prośbę tym, że emerytka nie jest w stanie wychowywać potomstwa. Władze odrzuciły wniosek.

Kobieta została matką w wieku 64 lat

Hiszpanka była zachwycona efektami procedury in vitro. Lekarzom udało się dokonać cudu. Wkrótce na świat przyszły bliźnięta, które otrzymały imiona Gabriel i Maria. 64-latka doskonale czuła się w roli matki i chętnie opowiadała o tym w mediach.

- Nie martwię się wcale o swój wiek. Jestem stara, ale mogłam zajść w ciążę. Nauka i medycyna to ostatnia deska ratunku dla takich kobiet jak ja - mówiła w jednym z wywiadów.

Mauricia Ibanez została zobowiązana przez władze do zatrudnienia pomocy przy opiece nad dziećmi. Niestety, już kilka dni po porodzie zapadła decyzja o odebraniu jej bliźniąt i umieszczeniu ich w rodzinie zastępczej.

Sąd uzasadnił swoją decyzję tym, że kobieta nie jest w stanie zapewnić dzieciom optymalnych warunków do wychowania i rozwoju. Hiszpanka odmówiła leczenia zdiagnozowanego u niej zaburzenia paranoidalnego.

- Cechy osobowościowe ich matki w sposób znaczący wpływają na rozwój emocjonalny i psychospołeczny małoletnich - tłumaczyły władze.

Mauricia Ibanez walczyła o odzyskanie swoich pociech przez cztery lata. Batalię ostatecznie zakończył wyrok Sądu Najwyższego, który podtrzymał decyzję niższej instancji. Mimo podjętych starań, kobieta nie będzie miała praw rodzicielskich do córki i syna.

To niepierwsza taka sytuacja w życiu Hiszpanki. 68-letnia dziś kobieta przed jedenastoma laty poczęła metodą in vitro córkę. Dziewczynka - tak jak młodsze rodzeństwo - trafiła pod opiekę rodziny zastępczej. Obecnie mieszka w Kanadzie i nie ma kontaktu z biologiczną matką.

Prawnik Mauricii Ibanez przyznał na łamach „El Pais”, że odebranie dzieci matce to dla niej ogromny cios. „Zabierają mi wszystko każdego dnia, kiedy zabierają mi dzieci” - dodała zrozpaczona emerytka w rozmowie z dziennikarzami.

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

Źródło: Mamadu

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >