Goniec.pl
Wielkanoc upłynie pod znakiem reżimu sanitarnego

Freepik prostooleh

Czy obostrzenia znikną po Wielkanocy? Dziennikarze donoszą o częściowym otwarciu gastronomii

7 Marca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Wielkanoc upłynie prawdopodobnie pod znakiem zwiększonego reżimu sanitarnego. Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że szczyt trzeciej fali pandemii przypadnie na przełom marca i kwietnia. Z nieoficjalnych informacji, do których dotarli dziennikarze wyn

Podczas piątkowej konferencji prasowej Adam Niedzielski przekazał informacje o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju. Minister Zdrowia nie ukrywał, że liczba zarażeń i zgonów wciąż rośnie, a szczyt trzeciej fali pandemii jest ciągle przed nami. Czas na luzowanie obostrzeń przyjdzie prawdopodobnie w połowie kwietnia.

Wielkanoc upłynie pod znakiem reżimu sanitarnego

- Myślę, że niestety tak, ale jest moim zdaniem coś optymistycznego w tym, że być może to będą święta, po których będziemy podejmowali bardziej odważne decyzje luzujące, jeżeli oczywiście będziemy widzieli, że ten szczyt mamy za sobą - zapowiedział Adam Niedzielski.

- Myślę, że jeżeli będą się realizowały te scenariusze [...], że mniej więcej na przełomie marca i kwietnia będziemy mieli za sobą apogeum trzeciej fali, to wtedy rzeczywiście będziemy wszystkie tak naprawdę działalności przywracali - dodał szef resortu.

Podczas zeszłorocznej Wielkanocy obowiązywał zakaz przemieszczania się, zamknięte były kina, teatry i restauracje, a sklepy musiały przestrzegać ściśle określonych limitów klientów. Olga Semeniuk, która była gościem RMF nie ukrywała, że taki scenariusz jest prawdopodobny także podczas najbliższych świąt.

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarli dziennikarze stacji, wynika, że jeśli sytuacja epidemiologiczna się unormuje, w okresie poświątecznym dojdzie do częściowego otwarcia gastronomii. Ministerstwo Rozwoju miało wydać wstępną decyzję.

- Jeżeli przez ten czas (do Wielkanocy - przyp. red) będziemy na siebie uważać i nie doprowadzimy do radykalnego pogorszenia sytuacji, to po świętach możliwe będzie poluzowanie obostrzeń - przekazał informator redakcji.

Rząd nie ujawnił jeszcze oficjalnie swoich planów w tym zakresie. Rozmówca RMF FM twierdzi jednak, że ten pomysł zyskuje coraz większe poparcie wśród czołowych polityków. Kawiarnie, bary i restauracje pozostają zamknięte od października ubiegłego roku, co spotyka się z protestem ze strony przedsiębiorców.

Restauratorzy mogą sprzedawać posiłki na wynos, ale - jak zaznaczają - przynosi im to zaledwie 10 procent dotychczasowego dochodu. Trudna sytuacja epidemiologiczna i związane z nią obostrzenia sprawiają, że wielu biznesmenów znalazło się na skraju bankructwa.

Sfrustrowani przedsiębiorcy zapowiedzieli, że przygotowują „największy pozew w powojennej Polsce”. Prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej Jacek Czauderna nie ukrywa, że jego zdaniem gastronomia została niesłusznie oskarżona o wzrost liczby zarażeń niebezpiecznym patogenem.

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

Źródło: RMF FM

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >