Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kierowcy muszą uważać. Mandaty nawet do 3000 zł za niedopełnienie obowiązku zimą
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 08.12.2022 22:44

Kierowcy muszą uważać. Mandaty nawet do 3000 zł za niedopełnienie obowiązku zimą

EN 01474847 6424
Pawel Wodzynski/East News

Nadchodzące zmiany pogodowe powinny uczulić kierowców, że niedostosowanie się do zasad rządzących ruchem drogowym zimą wiąże się ze sporymi karami. O czym należy pamiętać, zanim wyjedzie się na drogę o tej porze roku?

Zimowe obowiązki kierowców

Niskie temperatury, opady atmosferyczne i inne czynniki środowiskowe sprawiają, że zimą jazda samochodem jest dużo bardziej niebezpieczna. Oprócz wzmożonej rozwagi należy mieć z tyłu głowy kilka podstawowych zasad, których nieprzestrzeganie może skutkować mandatem. Do obowiązków kierowców należy m.in. czyszczenie zamarzniętych szyb, odśnieżanie karoserii samochodu czy dbałość o czystość tablic rejestracyjnych.

Funkcjonariusze, którzy nakładają na kierowców mandaty za niedokładne odśnieżenie samochodów, robią to na podstawie art. 66 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przepis ten nakazuje kierowcy dbać, by pojazd uczestniczący w ruchu był zbudowany, wyposażony i utrzymany w sposób, który nie zagraża bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszał porządku ruchu na drodze i nie narażał kogokolwiek na szkodę.

Śnieg zalegający na szybach może ograniczać pole widzenia kierowcy, zaś ten na dachu czy karoserii przy hamowaniu zsunąć się na szybę. Nieodśnieżone reflektory sprawiają zaś, że pojazd staje się mniej widoczny dla innych użytkowników ruchu drogowego. Co więcej, praktycznie uniemożliwiają bezpieczne poruszanie się kierowcy, który nie widzi drogi przed sobą.

Mandaty coraz wyższe

Należy pamiętać, że w tym roku podniesiono kwotę, którą można egzekwować od kierowcy za nieodśnieżenie pojazdu. Górna granica mandatu wzrosła aż sześciokrotnie - z 500 do 3000 zł. Mandat za nieodśnieżone tablice rejestracyjne wynosi 100 zł, ale jeśli kierowca celowo zakrywa tablice rejestracyjne, będzie musiał zapłacić 500 zł i otrzyma 8 punktów karnych. Mandat za użytkowanie drogi z zaśnieżonymi reflektorami wynosi z kolei 300 zł.

Inne czynnościach, których praktykowanie skutkuje mandatem, to m.in. odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku (300 zł), używanie opon z kolcami (100 zł), używanie łańcuchów przeciwślizgowych na oponach na drodze niepokrytej śniegiem (100 zł), kulig za samochodem (500 zł).

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Interia

Tagi: mandat