Goniec.pl
Rakieta chińska

Virtual Telescope

Już dziś w nocy na Ziemię spadną szczątki chińskiej rakiety

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

W nocy z soboty na niedzielę na naszą planetę mają spaść szczątki chińskiej rakiety, która została wystrzelona w zeszłym tygodniu. Władze kraju wreszcie zabrały głos w sprawie.

Już dziś w nocy na Ziemię spadną szczątki chińskiej rakiety, która w zeszłym tygodniu opuściła atmosferę. Pentagon ostrzega, że mogą one stanowić poważne niebezpieczeństwo, jeśli spadną na tereny zamieszkałe przez ludzi. Władze Chin, które dotychczas milczały, wreszcie zabrały głos w sprawie. Ich stanowisko wzbudziło wiele kontrowersji na świecie. 

Dziś w nocy na Ziemię spadną szczątki chińskiej rakiety. Władze kraju zabrały głos w sprawie 

29 kwietnia z kosmodromu Wenchang, który znajduje się w chińskiej prowincji Hajnan wystartowała rakieta kosmiczna. Obiekt miał pokaźne rozmiary, gdyż jego długość wynosiła około 30 metrów. Zadaniem rakiety było wyniesienie na orbitę okołoziemską modułu nowej stacji kosmicznej. 

Szczątki rakiety spadną wkrótce na Ziemię. Eksperci ostrzegają jednak, że odbędzie się to w sposób niekontrolowany, co wzbudziło obawy ludzi na całym świecie. Nie wiadomo bowiem, gdzie dokładnie zetkną się z powierzchnią naszej planety. 

Jeśli szczątki spadną na tereny zamieszkałe przez ludzi, może dojść do ogromnej tragedii. Pentagon przewiduje, że wejdą w atmosferę już dziś w godzinach wieczornych. Specjaliści nie znają jednak dokładnej prędkości pędzących szczątków, dlatego nie mogą wyliczyć dokładnego miejsca ich upadku. 

[EMBED-243]

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Chin uspokaja jednak świat. Według rzecznika Wanga Wenbinga Chiny przywiązują ogromną wagę do tej sprawy. Opublikują dane dotyczące spodziewanego miejsca upadku szczątków rakiety jak najszybciej. Co więcej polityk zapewnia, że większa część rakiety spali się podczas wchodzenia w atmosferę, a do powierzchni naszej planety dotrą jedynie małe kawałki. 

Obecnie Pentagon podał bardzo szeroki obszar ryzyka upadku rakiety. Na półkuli północnej może ona pojawić się, chociażby w okolicach Nowego Jorku, Madrytu czy Pekinu. Na południowej szczątków można by spodziewać się od Chille aż do Wellington w Nowej Zelandii. 

Pierwsze zdjęcia rakiety, która wkrótce spadnie na Ziemię, udało się zrobić dzięki pracy włoskich astronomów z projektu Virtual Telescope. 

- Niebo było niezwykle jasne. Choć warunki były dosyć trudne, udało nam się zrobić zdjęcie statku kosmicznego. Pokazuje to ogromne możliwości naszych teleskopów - powiedział włoski astronom Gianluca Masi 

  • Zenek Martyniuk w żałobie. Stracił teściową

  • Ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przywilej dla zaszczepionych

  • Widz obraził dziennikarzy TVP Info

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >