Goniec.pl
Konferencja prasowa rządu

pixabay.com Candid_Shots CC0

Już dziś konferencja prasowa rządu ws. obostrzeń. Pojawiły się nieoficjalne ustalenia

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Już dziś rządzący przekażą kolejne decyzje ws. obostrzeń. Dowiemy się, do kiedy zostaną przedłużone oraz które branże mogą liczyć na otwarcie. Dziennikarze dotarli do ustaleń z debaty Rady Medycznej i niestety, dla wielu może nie wyglądać to dobrze

Dziennikarze RMF FM podali niepocieszające informacje - jak się okazuje, do majówki możemy zapomnieć o zluzowaniu obostrzeń. Na taryfę ulgową będą mogły liczyć żłobki i przedszkola. Takie mają być nieoficjalne ustalenia mediów.

Dziś czeka nas konferencja prasowa

Aktualne obostrzenia obowiązują do 18 kwietnia. Trzecia fala koronawirusa przybrała na sile na tyle mocno, że jeszcze przed świętami konieczne było wprowadzenie limitów w sklepach i kościele oraz zamknięcie takich branż jak kosmetyczna czy fryzjerska. Wiele sklepów nadal pozostaje zamkniętych - głównie działają te spożywcze oraz apteki.

Jak się okazuje, ten stan może potrwać co najmniej do majówki. Wiadomo, że długie weekendy zachęcają do wyjazdów, aktywności, a co za tym idzie, przemieszczania się. To idealna okazja do transmisji koronawirusa. W związku z tym, opierając się na nieoficjalnych doniesieniach, rząd będzie chciał ogłosić, że restauracje, salony fryzjerskie, kosmetyczne, siłownie, a także hotele zostaną zamknięte aż do majówki.

Od 18 kwietnia, na dwa tygodnie, czyli do 2 maja, zgodnie z nieoficjalnymi ustaleniami, trzeba będzie pożegnać się z wyjazdami, a majówkę spędzić w domu lub lokalnie. To fatalne wieści dla osób, które w końcu chciały odetchnąć lub miały nadzieję na otwarcie biznesu.

Na wszystkie decyzje rządu wpływa dynamika spadkowa oraz obłożenie szpitali. Niestety, dynamika spadków nie jest na tyle duża, aby można było podjąć decyzje, przez które wiele osób będzie narażonych na zakażenie.

Doniesienia dziennikarzy mogą być wysoce prawdopodobne, ponieważ po posiedzeniu Rady Medycznej profesor Magdalena Marczyńska powiedziała mediom, że luzowania obostrzeń poza żłobkami i przedszkolami nie można się spodziewać. Wczoraj tę kwestię poruszał także minister edukacji.

- Zakładamy, że już od 19 kwietnia będzie to możliwe. Kluczowe będą dane z jutrzejszego dnia i z czwartku, jeśli one potwierdzą tendencję spadkową, czyli do odpływanie 3 fali, to począwszy od poniedziałku jest wielka szansa na to, żebyśmy wracali najpierw do przedszkoli, następnie w kolejnym tygodniu do klas 1-3, i do kolejnych klas szkół podstawowych, a następnie w maju do szkół ponadpodstawowych, tak, żeby w maju wszyscy byli w systemie stacjonarnym - tak przedstawił swoje plany minister Czarnek w RMF FM w rozmowie z Robertem Mazurkiem.

Chociaż wczoraj odnotowano 13 227 nowych przypadków, a przedwczoraj 12 013, to pamiętajmy, że mogą być to jeszcze dane spływające z weekendu. Najczęściej kluczowe są liczby ze środy i czwartku.

Dla porównania w niedzielę poinformowano o 21 703 przypadkach zakażeń, a w sobotę o 24 856, i były to dane spływające z tygodnia. Jeszcze dziś okaże się, jakie decyzje podejmą rządzący.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Wnuczek wyrzucił swoją babcię przez balkon. Kobieta zmarła, wszystko zarejestrowała kamera

  • Policjanci odkryli fabrykę narkotyków w zakładzie pogrzebowym w Ostródzie

  • Przykre sceny w szpitalu tymczasowym w Poznaniu. Zmarło 6 osób, gdy zabrakło tlenu

Klaudia Bochenek

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Zachodniopomorskie: W pensjonacie znaleziono zwłoki 40-latka. Prawdopodobnie doszło do zbrodni

Czytaj więcej >
sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >