Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jest decyzja ws. niedzieli handlowej w Wigilię. Wszystko jest już jasne
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 27.11.2023 21:35

Jest decyzja ws. niedzieli handlowej w Wigilię. Wszystko jest już jasne

zakupy centrum handlowe choinka
Unplash.com/James Jeremy Beckers

Niedziele handlowe w grudniu zostały przesądzone. Sejmowa komisja podjęła kluczową dla Polaków decyzję. Wiadomo już, czy klienci sklepów zrobią zakupy w Wigilię. Czy 24 grudnia będzie niedzielą handlową? Ta decyzja była wyczekiwana od dawna.

Niedziela handlowa w Wigilię? Jest decyzja

Niedziele handlowe w grudniu 2023 r. wywołały ogromne emocje. Kiedy Polacy zdali sobie sprawę, że Wigilia wypada w niedzielę, a do tego ustawodawca wskazał, że będzie to dzień, gdy mimo zakazu handlu będzie można odwiedzać sklepy - zawrzało.

W czerwcu po raz pierwszy pojawił się głos, że rządzący myślą nad zmianą przepisów, aby przełożyć jedną z grudniowych niedziel handlowych. Niestety przez 6 miesięcy rząd nie znalazł czasu na to, aby zająć się sprawą. Właśnie się to zmieniło.

Wpadka podczas zaprzysiężenia nowego rządu. Wszyscy widzieli, co robił

W Sejmie podjęli kluczową decyzję, czy w Wigilię zrobimy zakupy?

Na miesiąc przed Wigilią nadal nie było wiadomo, kiedy wypadną niedziele handlowe w grudniu. 20 listopada w Sejmie nagle pojawił się rządowy projekt zmiany terminów uchylenia zakazu handlu. 22 listopada ze swoją propozycją wystąpiła Polska 2050 Szymona Hołowni.

ZOBACZ: Czy na Boże Narodzenie spadnie śnieg? Pogoda w grudniu zaskoczy

Problem dotyczący niedzieli handlowej wypadającej w Wigilię właśnie został rozwiązany. Sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju zaakceptowała projekt partii marszałka Sejmu. 24 grudnia będzie niedzielą niehandlową. Polacy nie będą mogli w tym dniu zrobić zakupów w sklepach. Kiedy zatem wyznaczono nowy termin drugiej niedzieli handlowej w grudniu?

Kiedy niedziele grudniu w grudniu?

W grudniu przypadają dwie z siedmiu niedziel handlowych w roku. Projekt poselski zakłada, że zamiast 24 grudnia zakupy będą możliwe w niedzielę 10 grudnia. Druga niedziela handlowa w grudniu przypada 17. dnia miesiąca.

ZOBACZ: Praca sezonowa w Poczcie Polskiej czeka. Ile można zarobić?

Potrzebę decyzji w tej sprawie jasno komunikowali nie tylko Polacy, ale również same firmy. Ikea opublikowała jednoznaczny post wskazując, że przeciąganie wyznaczenia tego, kiedy przypadają niedziele handlowe, jest naruszeniem praw pracowników. - Zgodnie z kodeksem pracy pracownicy powinni poznać swe grafiki na grudzień do 23.11 - czytamy w poście opublikowanym 20 listopada na platformie X.pl.

ŹródłO: radiozet.pl, goniec.pl

Tagi: zakupy