Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Jerzy Owsiak podsumował tegoroczny finał WOŚP. Po raz kolejny padła rekordowa kwota
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 31.03.2023 12:51

Jerzy Owsiak podsumował tegoroczny finał WOŚP. Po raz kolejny padła rekordowa kwota

Jerzy Owsiak
Piotr Molecki/East News

Na ten dzień czekali wszyscy wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wielu zwolenników tej inicjatywy. Jerzy Owsiak właśnie ogłosił wyniki tegorocznego finału WOŚP, w ramach którego zbierano środki na walkę z sepsą. Choć oczekiwania były duże, była też i duża niepewność związana z tym, czy uda się pobić rekord z 2022 roku. Jaka jest więc prawda? Przekonajmy się razem.

WOŚP zagrał dla chorych na sepsę

W 2023 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już po raz 31. zbierała środki na wsparcie służby zdrowia, tym razem konkretnie na walkę z sepsą. Pokaźne grono wolontariuszy wyszło na ulice nie tylko polskich, ale także zagranicznych miast, by zbierać do puszek każdy darowany grosz, ale pieniądze gromadzono także dzięki aukcjom i licytacjom.

W dniu finału, który odbył się 29 stycznia, deklarowana kwota wyniosła imponujące 154 606 764 zł, lecz wszyscy doskonale wiedzieli, że nie jest to ostateczny wynik. Ogłoszenie go zapowiedziano na dziś, czyli na dzień 31 marca. W tym celu Jerzy Owsiak zorganizował konferencję prasową, na którą zaprosił media.

Piotr Żyła miał się czego bać. Przeżywał stresujące chwile, padły niecenzuralne słowa

Imponujące statystyki

Kwota deklarowana zawsze znacznie odbiega od tej ostatecznej z uwagi na trwające jeszcze po dniu finału wybrane formy wsparcia i rozliczenie akcji, trwające kilka tygodni.

Przykładowo, w 2022 r. w dniu finału zadeklarowano kwotę 136 282 325 zł, ale ostatecznie WOŚP zgromadził ponad 224 mln zł, po raz kolejny bijąc poprzednie rekordy.

Zanim doszło do ostatecznego podania sumy z 31. finału Jerzy Owsiak przybliżył tylko niektóre orkiestrowe statystyki, takie jak np. 37 324 000 naklejek serduszek, 220 tysięcy puszek, czy też ponad 24 tysiące e-skarbonek.

Z niecierpliwością wszyscy czekali jednak na moment kulminacyjny, a ten w końcu nadszedł i przyniósł ogromną radość oraz satysfakcję.

Rekord znów został pobity

W tym roku udało się zebrać 243 259 387 zł i 25 groszy. Taką właśnie kwotę podał na piątkowej konferencji szef WOŚP, zaznaczając, że jest to absolutnie najlepszy w historii wynik.

Dzięki tym pieniądzom jest nadzieja na znaczne usprawnienie diagnostyki i leczenia sepsy, bo, jak przypominał Jurek Owsiak, potrzeby są ogromne.

- Mamy zapotrzebowanie na sprzęt do walki z sepsą na 200 mln złotych - mówił, zarzucając jednocześnie MZ zaniechania w kwestii rejestru do walki z sepsą.

Zaznaczmy jeszcze, że tegoroczna kwota jest aż o 18 882 680,9 zł wyższa niż ta z 2022 roku. Miejmy nadzieję, że za rok znów uda się osiągnąć historyczny rezultat.

Źródło: Goniec.pl