Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Jedna osoba nie żyje po zatruciu tlenkiem węgla w Siemianowicach Śląskich
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 12.12.2021 08:51

Jedna osoba nie żyje po zatruciu tlenkiem węgla w Siemianowicach Śląskich

zatrucie tlenkiem węgla
PRZEMYSLAW JACH /East News (ZDJĘCIE POGLĄDOWE)

Tragedia w Siemianowicach Śląskich. Cztery osoby, w tym dwoje dzieci, zatruły się tlenkiem węgla i trafiły do szpitala. Jednej z nich, niestety, nie udało się uratować. Strażacy apelują o wzmożoną czujność w sezonie grzewczym.

Zima w pełni, a co za tym idzie, rozpoczął się sezon grzewczy. Wraz ze srogimi mrozami przybywa ofiar nie tylko wychłodzenia, ale i zatrucia tlenkiem węgla. W Polsce wiele osób używa wciąż niesprawnych urządzeń grzewczych, narażając siebie i swoich bliskich na niebezpieczeństwo.

Choć straż pożarna, jak co roku, prowadzi kampanię informacyjną, cały czas dochodzi do nieszczęść, których winowajcą jest czad. Jedna z takich tragedii wydarzyła się w sobotę w Siemianowicach Śląskich.

Jedna osoba nie żyje po zatruciu tlenkiem węgla

- Jedna osoba zmarła, a trzy – w tym dwoje dzieci – trafiły do szpitala w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w mieszkaniu przy ul. Wyzwolenia w Siemianowicach Śląskich – poinformowała Polską Agencję Prasową rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska.

Przy okazji przypomniała ona o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, które spędzimy w gronie rodziny i w czasie których należy zwrócić szczególną uwagę na zagrożenie czadem.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Zadbajmy o bezpieczeństwo. Sprawdźmy stan technicznych urządzeń grzewczych, pamiętajmy o czyszczeniu przewodów kominowych i sprawdzaniu instalacji wentylacyjnej – zaapelowała Gołębiowska.

Tragiczne statystyki ofiar czadu

Niestety, przypadek z Siemianowic Śląskich to już trzecia w tym sezonie ofiara tlenku węgla w województwie śląskim. Jak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej, od 1 października strażacy interweniowali już 221 razy w związku z podejrzeniem ulatniania się czadu. W całym 2021 roku odnotowano 32 ofiary śmiertelne.

Dla porównania, w ubiegłym sezonie grzewczym PSP podjęła 2756 interwencji, w wyniku których do szpitala trafiło 1187 osób, a 43 osoby poniosły śmierć. Najbardziej tragiczny był przełom 2010 i 2011 roku, kiedy to zmarło aż 111 osób.

Służby apelują o ostrożność

Co roku strażacy i policjanci przypominają podstawowe zasady, które mogą uchronić nas przed zatruciem tlenkiem węgla.

Przede wszystkim należy pamiętać, by korzystając z jakiegokolwiek źródła ognia uchylić okno w mieszkaniu. Ponadto, nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych, a przy instalowaniu urządzeń grzewczych warto korzystać ze sprawdzonych, wykwalifikowanych firm.

Należy pamiętać o okresowych przeglądach instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych. Jeśli zaś zidentyfikujemy u siebie ból, zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszności, senność czy mdłości natychmiast udać się do lekarza.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

źródło: PAP, Polskie Radio