Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jakie jest znaczenie imienia Jezus? Niejeden wierny będzie zaskoczony
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 25.12.2022 13:29

Jakie jest znaczenie imienia Jezus? Niejeden wierny będzie zaskoczony

Wielu katolików nie wie co tak naprawdę znaczy imię "Jezus".
Pixabay/falco

Wigilia Bożego Narodzenia to czas, w którym miliony chrześcijan na całym świecie świętuje narodziny Jezusa Chrystusa. Choć większość utożsamia Syna Bożego z Mesjaszem wyrażonym w drugim członie Imienia Bożego, to jego pierwsza część dla wielu pozostaje zagadką.

Co znaczy imię Jezus?

Pismo Święte niewiele miejsca poświęca na historyczne udokumentowanie narodzin Jezusa Chrystusa. O przyjściu na świat Zbawiciela opowiadają Ewangelie Nowego Testamentu, Mateusza i Łukasza, które zgodnie przedstawiają Betlejem w zachodniej Judei jako miejsce powicia Syna Bożego.

- Anioł rzekł do Niej: "Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida - niosą wersety Ewangelii wg. św. Łukasza.

Choć wielu wiernych jednoznacznie określa Jezusa Chrystusa jako Mesjasza, to część z nich nie jest świadoma, iż jest to zaledwie drugi człon Jego Imienia. Pierwszy jest niemniej ważny i tak jak drugi wynika ze starotestamentowego Słowa zawartego w Księdze.

Głównym bowiem językiem, w jakim spisano stworzenie świata oraz dzieje Mojżesza i największych proroków Starego Testamentu był hebrajski. I to właśnie ten język jest podstawą do zrozumienia znaczenia Imienia Bożego.

Według różnych źródeł jego pierwotne brzmienie wyrażało hebrajskie słowo "Jehoszua" lub nieco krótsza aramejska wersja "Jeszua". W Polsce o jego ostatecznej formie zadecydowały kształtujące naszą kulturę i język greka oraz łacina.

Jak podaje Online Etymology Dictionary (Internetowy Słownik Etymologiczny), imię Jezus niesie wraz z sobą znaczenie "Jahwe jest zbawieniem". Jest to imię własne wcielonego Syna Bożego. Dlatego też należy je rozpatrywać w kategorii imion teoforycznych.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

źródło: o2.pl/wikipedia.org/goniec.pl