Jaka będzie zima w tym roku? Synoptycy postawili sprawę jasno, Polacy będą zaskoczeni
Choć do zimy mamy jeszcze ponad dwa miesiące, to wielu ludzi już wybiega myślami do tego z reguły mroźnego okresu. W rozeznaniu pomogą im prognozy długoterminowe przygotowane przez IMGW. Instytut wyliczył właśnie jakich temperatur i zjawisk meteorologicznych możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach.
Październik nas nie rozpieszcza
Pogoda w naszym kraju zmienia się ostatnio dość drastycznie. Poprzedni miesiąc był drugim najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów, natomiast październik przywitał nas sporym ochłodzeniem. Wszystkiemu towarzyszą silne wiatry i częste opady, które dotyczą niemal całego kraju.
Przez najbliższy weekend sytuacja pogodowa się nie zmieni, jednak w poniedziałek w wielu regionach Polski wyjdzie słońce. Termometry wskażą też wyższe temperatury. A jak będzie zimą? Synoptycy z IMGW już wiedzą.
Nadciąga nowy niż genueński, alarmujące prognozy IMGW. Gwałtowne załamanie pogodyChwila ciepła i znów ochłodzenie
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, korzystając z amerykańskiego modelu CFS wyliczył, jakiej pogody możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach.
Dzisiejsza aktualizacja modelu CFS E3 nadal wskazuje, że październik będzie miesiącem ze średnią temperaturą w normie. Na wschodzie prognozowana jest dodatnia anomalia średniej temperatury powietrza względem okresu referencyjnego 1991-2020" - czytamy we wpisie na platformie X.
Wygląda zatem na to, że choć październik chwilowo zaskoczy nieco wyższymi temperaturami, to te nie utrzymają się zbyt długo. “Wrócą jesienne klimaty, z temperaturą balansującą w dzień w granicach 8-15 st. C oraz deszczem” - podaje Onet.
W listopadzie temperatura w całym kraju ma utrzymywać się w przedziale 5-10 stopni C. Miesiąc roku będzie raczej suchy, choć nie wykluczają "nieśmiałych podrygów zimy" w niektórych regionach.
Zima będzie cieplejsza niż w ubiegłych latach
Zobacz: Pogoda na Wszystkich Świętych zaskoczy Polaków. Takich temperatur nie spodziewał się nikt
Tegoroczny grudzień ma być nieco cieplejszy od średniej wieloletniej o 1-1,5 stopnia. Większość dni w miesiącu będzie na plusie, także nie należy się spodziewać zbyt wielu mroźnych i śnieżnych kresów. Częściej zaskoczyć nas może deszcz.
W styczniu temperatura również będzie wyższa od normy (ok. 0,5-1 st. C powyżej średniej) i minimalnie przekroczy 0 st. C. "Jest to mimo wszystko duże zaskoczenie, ponieważ jeszcze niedawno amerykańskie modele wskazywały na wyjątkowo ciepłą zimę. Obecne prognozy przewidują większe chłody" - podkreśla Onet.