Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Jaka będzie wiosna 2024? Duże zaskoczenie
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 10.12.2023 18:01

Jaka będzie wiosna 2024? Duże zaskoczenie

śnieg
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Przed nami dopiero kalendarzowa zima, ale myśli niektórych wybiegają już o wiele dalej w przyszłość. Zwolennicy łagodniejszych temperatur i słońca z utęsknieniem wyczekują nadejścia wiosny, licząc na to, że będzie ona dla nas łaskawa. Rąbka tajemnicy uchylili w tej kwestii synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Oto długoterminowa, eksperymentalna prognoza pogody na pierwsze miesiące 2024 roku.

Początek roku z typową zimą

Z obliczeń naukowców z IMGW wynika, że początek roku przywita nas standardowymi, jak na styczeń, temperaturami. Nie będą one bowiem odbiegać od średniej miesięcznej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Co innego, jeśli chodzi o opady. Tych ma być więcej niż w poprzednich latach.

Podobnie sytuacja przedstawiać ma się także w lutym, kiedy to temperatury znów wpasują się idealnie w średnią, a opady nieśmiało poza nią wykroczą. Wielu Polaków najbardziej interesuje jednak to, jaka będzie nadchodząca wiosna. 

Dęblin. Tragedia nad Wisłą. 14-latek błagał o pomoc, w akcji wszystkie służby

Jaka będzie nadchodząca wiosna?

Choć wiosna rozpoczyna się w trzeciej dekadzie marca, bywały lata, gdy już na początku miesiąca słońce potrafiło mocniej przygrzać. Amatorzy ciepła i promieni słonecznych z pewnością ucieszą się z wiadomości, że marzec w przyszłym roku ma być cieplejszy niż zazwyczaj. Powyżej normy wieloletniej uplasują się też opady atmosferyczne.

ZOBACZ: Jest najnowsza prognoza pogody na Boże Narodzenie. Takich wieści nie było od lat

Zaskoczeniem może być jednak kwiecień, kiedy to niewykluczone, że będzie chłodniej niż zwykle. Do tego należy dołożyć jeszcze kształtującą się powyżej normy wieloletniej sumę opadów atmosferycznych. Z drugiej strony, wszyscy dobrze wiemy przecież, że kwiecień-plecień. Być może w tym ludowym powiedzeniu jest nie tylko ziarnko prawdy.

Sprawdzalność długoterminowej prognozy pogody

Zaznaczmy również, że tak odległe prognozy pogody należy traktować z bardzo dużą rezerwą. IMGW sam podkreśla, że mimo postępu technicznego i coraz lepszej wiedzy nt. procesów pogodowych, błędy, jeśli chodzi o tak długie okresy, mogą się zdarzać.

Rozbieżności wynikają z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, mogących zaburzać prognozowane procesy pogodowe, a także samej różnorodności wykorzystywanych założeń fizycznych i równań matematycznych oraz statystycznych.

Na dokładniejsze opisy przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Zaprezentowana prognoza jest orientacyjna i eksperymentalna, a ponadto dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

Źródło: IMGW, TVN24

Tagi: Pogoda