Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jak umierał Jan Paweł II? 18. rocznica śmierci papieża
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 02.04.2023 09:36

Jak umierał Jan Paweł II? 18. rocznica śmierci papieża

None
East News

18 lat temu odszedł Jan Paweł II, który dziś jest upamiętniany przez wiele podmiotów w Polsce i na świecie. Ulicami dziesiątek miast przejdą marsze papieskie “w obronie pamięci i dobrego imienia” papieża. W tym dniu warto przypomnieć, jak wyglądały ostatnie dni z życia głowy Kościoła.

Dziś 18. rocznica śmierci Jana Pawła II

Dziś (2.04) przypada 18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji ulicami wielu polskich miast przejdą marsze papieskie, na czele z Narodowym Marszem Papieskim, który wystartuje o 11:00 w Warszawie. Wiele podmiotów zdecydowało się na uczczenie pamięci o papieżu, w tym PKP Intercity, które w nietypowy sposób przekonuje, że 2 kwietnia jest dla Polaków dniem szczególnym.

W 2023 roku pełnoletność uzyskują osoby, które nie pamiętają świata, w którym żył i działał papież Polak. Tym bardziej warto przypomnieć, jak wyglądały ostatnie dni życia Jana Pawła II.

Niecodzienne sceny na koniec "Faktów" TVN. Piotr Kraśko nagle zaczął walić ręką w stół

Jak wyglądały ostatnie dni papieża Polaka?

1 lutego 2005 roku Jan Paweł II trafił do polikliniki Gemelli po gwałtownym ataku niewydolności oddechowej spowodowanym zapaleniem krtani i tchawicy. Z placówki wyszedł po 10 dniach. Dwa tygodnie później jednak ponownie znalazł się w szpitalu. Został poddany operacji tracheotomii (rozcięcie tchawicy i wprowadzenie rurki zapewniającej dopływ powietrza do płuc).

25 marca, w Wielki Piątek, podczas drogi krzyżowej w Koloseum zostało odczytane przesłanie Jana Pawła II. Wierni, dzięki transmisji z prywatnej kaplicy papieża, mogli oglądać go śledzącego nabożeństwo w telewizji. W Wielkanoc papież błogosławił wiernych z okna, mimo wysiłków nie udaje mu się jednak nic do nich powiedzieć.

31 marca stan papieża się pogorszył, ale na jego prośbę nie przewieziono go do szpitala. 1 kwietnia w warszawskiej katedrze polowej odbyła się msza w intencji Jana Pawła II z udziałem m.in. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i premiera Marka Belki. Od świtu 2 kwietnia zaczęła się stopniowa utrata przytomności, zaś poprzedniego wieczora, kiedy papieżowi powiedziano, że na placu św. Piotra modli się za niego młodzież, ten odpowiedział: “Szukałem was, teraz przyszliście do mnie i za to wam dziękuję”. Rzecznik Watykanu zaznaczył, że zdanie to z pewnym trudem odtworzono ze słów, które Jan Paweł II wymówił kilkakrotnie.

Ostatnie słowa Jana Pawła II

2 kwietnia w apartamencie Jana Pawła II została odprawiona Msza Święta. Papież przyjął Wiatyk oraz sakrament namaszczenia chorych. Zmarł o 21:37. Kilkanaście minut później kard. Leonardo Sandri ogłosił wiernym zgromadzonym na placu św. Piotra w Rzymie że “nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca”.

Przy jego łożu czuwali najbliżsi współpracownicy, m.in.: osobisty sekretarz abp Stanisław Dziwisz, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL-u, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki i opiekujące się Janem Pawłem II na co dzień siostry sercanki. W dniu swojej śmierci Jan Paweł II zwrócił się do osób obecnych przy nim z ostatnimi słowami: "Pozwólcie mi iść do domu Ojca".

W Polsce ks. Andrzej Majewski ogłosił we wszystkich stacjach TVP informację o śmierci papieża. Inne stacje przerwały programy i ogłosiły tę wiadomość w podobnym momencie.

Źródło: jp2online.pl