Goniec.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Intensywne burze i deszcze nad całą Polską. RCB wydało ostrzeżenia

30 Lipca 2022

Autor tekstu:

Alicja

Kto myślał, że tegoroczne lato w Polsce będzie miłe, znośne i przyjemne, szybko i boleśnie mógł zweryfikować swoje nadzieje. Upały sięgające 40 stopni, groźne burze i ulewy to w zasadzie codzienność. Sobota 30 lipca okazała się wyjątkowo niefortunna. Wielu rodaków pozbawionych jest prądu. RCB wydało pilne ostrzeżenia.

Ulewy i burze nawiedziły Polskę

W niemalże całej Polsce wystarczyło dziś choć na chwilę wyjść z domu, by przekonać się, czym jest prawdziwa, letnia burza. Zalane drogi, intensywny wiatr, problemy na drogach - początek weekendu zdecydowanie nie należał do udanych.

Przed tą sytuacją ostrzegało dziś Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ostrzegawcze SMS-y zostały wysłane do ponad 10 milionów Polaków mieszkających w regionach bezpośrednio zagrożonych niebezpiecznymi skutkami burz.

Alerty dotyczyły w zasadzie całej Polski - szczególnie niebezpiecznie było dziś jednak na terenie województwa podlaskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, części województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

Dodatkowo wiele gospodarstw domowych zmagało się z przerwami w dostawach prądu. Ponad 1000 użytkowników w całej Polsce zostało pozbawionych dostępu do internetu, co w dzisiejszych czasach jest poważnym problemem.

Prognoza pogody. Kiedy koniec burz?

Tylko dziś straż pożarna interweniowała ponad 100 razy. Prognozowana wysokość opadów docelowo ma się zmieścić w przedziale 40 do 70 mm. W zabetonowanych centrach miast ze słabą retencją wody będziemy brodzić po kostki w wodzie.

Na szczęście jednak szkody nie są aż tak tragiczne, jak przy ostatnich intensywnych burzach. Nie ma na razie informacji o żadnych zniszczonych domostwach, czy zgonach. Wszystko jednak wskazuje na to, że czeka nas równie ciężka i ulewna noc.

To nie pierwsze tego typu intensywne ulewy tego lata i niestety najprawdopodobniej nie ostatnie. Lato podzielone na nieznośne i groźne upały wraz z niszczącymi burzami staje się powoli naszą nową rzeczywistością.

Niestety wszystko wskazuje na to, że w dobie kryzysu klimatycznego musimy uzbroić się w cierpliwość i nauczyć żyć w tak ekstremalnych warunkach. Choć aktywiści i naukowcy od lat ostrzegali polityków na całym świecie, byli zupełnie ignorowani. Może teraz widząc te zmiany na własne oczy, rządzący pójdą w końcu po rozum do głowy.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Pogoda. IMGW wydał alerty. W weekend spodziewać się można dynamicznej zmiany aury

  • IMGW ostrzega przed groźnymi zjawiskami atmosferycznymi. Pogoda załamie się w aż siedmiu województwach

  • Pogoda. IMGW ostrzega Polaków. Fala upałów zaleje nasz kraj, wydano specjalne alerty

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Samochód niemal wjechał w wózek na pasach dla pieszych. Było o krok od tragedii
Czytaj więcej >

Polska

Gang trucicieli usłyszał zarzuty. Oburzające, co robili seniorom
Czytaj więcej >

Wiadomości

16-letni Krzysztof Dymiński zaginął. Mama nastolatka opublikowała apel
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ciężarna 33-latka zmarła w szpitalu. Rodzina zabrała głos, na jaw wyszła przyczyna śmierci
Czytaj więcej >

Polska

Wstrząsające nagranie z polskiej myjni obiegło sieć. Świadkowie próbowali reagować
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz miał dotykać uczennice na religii. Dyrektorka zareagowała, wieś chciała wywieźć ją na taczkach
Czytaj więcej >
Alicja

Posiadam doświadczenie w wielu redakcjach - od Świata Gwiazd po Gazetę Wyborczą Trójmiasto. Jestem studentką scenariopisarstwa w Szkole Filmowej w Łodzi, a pisanie jest jedną z moich największych pasji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]