Goniec.pl
IMGW: ostrzeżenia I stopnia przed deszczem i gwałtownym wzrostem stanów wód

(zdj. ilustracyjne) ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

IMGW ostrzega, są ostrzeżenia I stopnia. Nad Polakami aż dwa pogodowe zagrożenia

4 Listopada 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia. Zagrożenie pogodowe związane jest z intensywnymi deszczami, a co za tym idzie wzrostem stanu wód. - Na mniejszych rzekach wzrosty mogą mieć charakter gwałtowny - podała synoptyk Karolina Wolanin.

IMGW ostrzega Polaków, meteorolodzy wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z silnymi opadami deszczu. Alerty obejmują jednie skraj kraju, ale zagrożenie jest realne.

Lidl

Tylko w sobotę Lidl obniży ceny nawet o 40 procent. Trzeba się spieszyć

CZYTAJ DALEJ

- Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów od 30 mm do 35 mm - czytamy w ostrzeżeniu I stopnia dla powiatu karkonoskiego.

IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia

Prognoza pogody na weekend nie będzie kontynuacją polskiej, złotej jesieni. IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia, które pokazują, że zbliża się okres z uciążliwymi opadami.

Alerty dotyczące silnych opadów oraz nagłego wzrostu stanu wód obejmują duże miasta, oraz mniejsze miejscowości i wsie. W województwie dolnośląskim ostrzeżenia I stopnia obejmują m.in.: Bogatynię, Zawidów, Lubań, Nowogrodziec, Bolesławiec, Lwówek-Śląski, Świeradów-Zdrój, Jelenią Górę, Szklarską Porębę, Świebodzice, Szczawno-Zdrój, Wałbrzych, Świdnicę, czy Dzierżoniów.

Ostrzeżenia wydane przez IMGW dotyczą także mieszkańców powiatów: lubańskiego, lwóweckiego, karkonoskiego, cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego, wadowickiego, suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, myślenickiego, limanowskiego i nowosądeckiego.

IMGW: ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem

IMGW: ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem

Będzie mocno padało, a to nie będzie obojętne dla rzek

Piątkowy wieczór i noc z piątku na sobotę upłyną pod znakiem deszczu. - Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 45 mm - ostrzegają meteorolodzy IMGW mieszkańców powiatu nowosądeckiego.

Śnieżyca TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Kiedy spadnie w Polsce pierwszy śnieg? Najnowsza prognoza mówi wiele

CZYTAJ DALEJ

Nie tylko deszcz jest zagrożeniem. IMGW wskazuje, że momentalny napływ dużych ilości wody będzie owocował zwiększeniem stanów w rzekach. Ostrzeżenia I stopnia dotyczące stanu wód obowiązują do niedzieli do godziny 10 rano. W przypadku alertów obejmujących zachodnią część kraju, tracą one ważność w sobotę około godziny 14.

- W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, spodziewane są wzrosty poziomu wody lokalnie do strefy stanów wysokich. Na mniejszych rzekach wzrosty mogą mieć charakter gwałtowny. W przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, punktowo w zlewniach kontrolowanych istnieje możliwość osiągnięcia bądź przekroczenia stanów ostrzegawczych - ostrzega synoptyk IMGW-PIB Karolina Wolanin.

IMGW wydało alerty hydrologiczne

IMGW wydało alerty hydrologiczne

Hydrologiczne alerty I stopnia obejmują zlewnię: Małej Wisły, Przemszy, Soły (śląskie) oraz Zdoniowski Potok, Bystrzycę górną do Zb. Mietków, Strzegomkę do Łażan, Bóbr od Zb. Bukówka do Zb. Pilchowice, Bóbr do Zb. Pilchowice, Bóbr od Zb. Pilchowice do Bobrzycy, Kwisa górna do Zb. Leśna, Kwisa od Zb. Leśna do Nowogrodźca, Ostrożnica, Izera, Nysa Łużycka do Zgorzelca (dolnośląskie).

screen z filmu "To ja, złodziej"  / grób Krystyny Feldman, Goniec.pl

Tak wygląda dziś grób Krystyny Feldman. Jeden szczegół na płycie przyciąga szczególną uwagę

Krystyna Feldman zmarła 27 stycznia 2007 roku w Poznaniu. To artystka, której znakomite i wyraziste role przeszły do historii polskiego kina. Należała do aktorek charakterystycznych, jednak warsztatem przewyższała wiele koleżanek z branży. Jak dziś, po 15 latach, wygląda jej grób i czy fani nadal o niej pamiętają?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Co podać dziecku na kaszel i ból gardła?

  • Na co pomaga neo-angin? Sprawdź

  • Sejm zdecydował ws. immunitetu Joanny Scheuring-Wielgus. Borys Budka zaskoczył wszystkich

Źródło: imgw

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Warszawa: wypadek z udziałem karetki pogotowia, wezwano śmigłowiec LPR

Wiadomości

Warszawa. Tragiczne zderzenie karetki, taksówki i osobówki. Nie żyje jedna osoba, lądował LPR

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje starsze małżeństwo. Wiadomo już, jak zmarli

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kolejne zapadlisko w Trzebini. To już czwarte w tym roku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz usłyszał zarzuty ws. potrącenia rowerzystki. Były premier nie przyznaje się

Czytaj więcej >
Wypadek Las Vegas
LVMPD/Twiter

Wiadomości

O krok od tragedii. Wyciągnęli kierowcę z auta chwilę przed wybuchem

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje aktor George P. Wilbur. To on grał Michaela Myersa w "Halloween"

Czytaj więcej >