Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > IMGW wydał pilne ostrzeżenia, jest niebezpiecznie. Alerty dotyczą całej Polski
Alicja Czepli
Alicja Czepli 25.07.2022 14:52

IMGW wydał pilne ostrzeżenia, jest niebezpiecznie. Alerty dotyczą całej Polski

Pożary
IMGW

IMGW ostrzega przed niezwykle wysokim zagrożeniem pożarowym. Szczególnie w zachodniej części kraju panuje niespotykana susza. Polskie lasy są zagrożone.

Zagrożenie pożarowe niebezpiecznie wysokie

Tegoroczne lato nikogo nie oszczędza. Dotkliwe upaly sięgające nawet 38 stopni, intensywne wiatry i groźne burze przeszły przez Polskę w ostatnich tygodniach. Nie da się już zaprzeczyć, że klimat się nieodwracalnie zmienia i czeka na nas coraz więcej zagrożeń.

Do tego wszystkiego dochodzi panująca od kilku tygodni w Polsce susza. Wysokie temperatury połączone z brakiem deszczu są poważnym zagrożeniem dla polskiej roślinności. Szczególnej ochrony wymagają teraz lasy, które są teraz w stanie wysokiego zagrożenia pożarowego. Sytuacja jest groźna szczególnie w zachodniej części kraju. W województwie zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, a także części małopolskiego, łódzkiego i pomorskiego ogłoszone są stany najwyższego zagrożenia. Jeden błąd może doprowadzić na tych terenach do prawdziwej tragedii. Okoliczności są dramatyczne, upaly są dotkliwe nie tylko dla nas. Instytut Metereologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, by zachować szczególną ostrożność przy wycieczkach do lasu. Na stronie internetowej instytutu można sprawdzić zagrożenie pożarowe w każdym lesie.

Na co uważać w lasach?

Cała Europa w tym roku zmaga się z ogromnymi suszami. W Hiszpanii potężne pożary strawiły prawie 80 tysięcy hektarów obszarów leśnych, zmieniając krajobraz nieodwracalnie. Z podobnymi problemami zmaga się Francja i Grecja. IMGW apeluje o ostrożność podczas przebywania w lesie. W czasie tak intensywnych upałów każde wyjście z domu powinno być przemyślane. Najważniejszym zaleceniem jednak jest nie rozpalać ognisk w lesie, ani nie wyrzucać niedopałków na suchą ziemię. W przypadku tak suchej ściółki leśnej jak obecnie wystarczy najmniejsza iskra, by wywołać pożar na cały las. To byłaby katastrofa nie tylko dla krajobrazu, ale i setek gatunków roślin, owadów i zwierząt żyjących w lesie. Jak na razie nie zanosi się na zmianę pogody i zelżenie upałów, dlatego tak ważna jest stała czujność i ostrożność. W dobie zmian klimatycznych niestety musimy dbać o naszą planetę bardziej niż kiedykolwiek.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Radio Zet

Tagi: