Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ile Polacy dają w kopercie na wesele? Taką kwotę najczęściej otrzymują nowożeńcy
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 13.06.2023 11:35

Ile Polacy dają w kopercie na wesele? Taką kwotę najczęściej otrzymują nowożeńcy

sala weselna
Pixabay/@grupa5d

Ile pieniędzy włożyć w kopertę przeznaczoną dla nowożeńców? To pytanie jest odwiecznym dylematem wszystkich zaproszonych gości weselnych. Z najnowszego badania Santander Consumer Banku wynika, że zdecydowana większość z nas nie chce przekroczyć kwoty 500 zł.

Ile włożyć w kopertę młodej parze? Polacy podzieleni

Sezon weselny w pełni. Polacy praktycznie co weekend mają okazję bawić się na weselach, a co za tym idzie, muszą poważnie zastanawiać się nad prezentami dla pary młodej. Wielu z nas myśli, czy kupić jakiś podarunek, czy po prostu włożyć odpowiednią kwotę do koperty. No właśnie, a ile wynosi ta odpowiednia kwota?

Według badań Banku Santander, Polacy są w tej kwestii mocno podzieleni. 
24 procent rodaków zamierza przeznaczyć od 301 do 500 złotych. 18 proc. głosów opowiedziało się za tym, że powinna być to kwota w granicach 700/1000 zł. Z kolei 16 proc. uważa, że jest gotowe wykosztować się bardziej i przeznaczyć młodym kwotę powyżej 1000 zł.

Skandal na Festiwalu w Opolu. "Uśmiercono" znaną artystkę

Wesela w 2023 roku

Warto pamiętać, że przy obecnych cenach i szalejącej inflacji nie każdy jest skory do wydawania większej kwoty pieniędzy. Wielu z nas poważnie zastanawia się nad każdym wydatkiem. Wesela w 2023 będą rekordowo drogie. Według szacunków kwota organizacji wesela może w tym roku oscylować w granicach od 30 do nawet 75 tysięcy złotych. 

Wiele również zależy od okoliczności imprezy. Czy jest ona w klimacie bardziej eleganckim, czy bardziej swojskim? Przyjęło się również, że jeśli goście korzystają z noclegu zapewnionego przez parę młodą, powinni mieć to na uwadze przy prezencie i uwzględnić dodatkowy koszt. 

Koszty organizacji wesela. Co jest najdroższe?

Przeprowadzona ankieta Banku Santander dotyczyła również kosztów organizacji wesela. Według wyników, Polacy za najbardziej kosztowne uważają: koszt sali i cateringu (83 proc.), alkohol i napoje (36 proc.), cenę zespołu lub DJ-a i wodzireja (34 proc.), zakup sukni ślubnej i garnituru dla pana młodego (26 proc.) oraz koszt fotografa i operatora kamery (19 proc.).

Coraz częściej zdarza się, że para młoda w całości sama finansuje ślub i wesele, wtedy kwota prezentu jest już indywidualną kwestią. Wielu z nas pragnie odwdzięczyć się za zaproszenie, odciążyć dużymi kosztami młodych i podarować im hojniejszy prezent.

 

Źródło: Santander Consumer Bank/Goniec

Tagi: Wesele Ślub