Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Gwałtowna burza nad Polami Lednickimi. Pilna ewakuacja ponad 20 tys. osób
Jakub Sukiennik
Jakub Sukiennik 07.06.2025 22:44

Gwałtowna burza nad Polami Lednickimi. Pilna ewakuacja ponad 20 tys. osób

Gwałtowna burza nad Polami Lednickimi. Pilna ewakuacja ponad 20 tys. osób
Fot. materiały własne

Ostatnie dni przyniosły ekstremalne warunki pogodowe – od ostrzeżeń najwyższego stopnia po masowe ewakuacje i setki akcji ratowniczych. Skalę zagrożenia obrazują dane: od rekordowego gradu, wichur o prędkości 120 km/h, po tysiące interwencji służb. Szczególną uwagę zwróciła ewakuacja młodzieży z jednego z wydarzeń na Polach Lednickich.

IMGW ostrzega. Alerty trzeciego stopnia, możliwe trąby powietrzne

Sobota 7 czerwca zapisze się jako jeden z najbardziej dynamicznych dni pogodowych w tym roku. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia dla południowo-wschodniej i częściowo centralnej Polski. Na zagrożonym obszarze znalazły się m.in. Małopolska, Podkarpacie, Lubelszczyzna i Świętokrzyskie. Gwałtowne burze, grad, porywisty wiatr, a nawet możliwe trąby powietrzne zmusiły służby do podjęcia pilnych działań.

Według prognoz, zjawiska atmosferyczne miały charakter lokalnie ekstremalny. W wielu miejscach notowano grad wielkości piłek golfowych, a porywy wiatru przekraczały 100 km/h. Szczególne zagrożenie niosły tzw. superkomórki burzowe – intensywne, izolowane burze, które mogą generować bardzo silne zjawiska, w tym tornada.

Burza sparaliżowała spotkanie młodzieży. Ewakuowano ponad 20 tysięcy osób

Wieczorem doszło do przerwania XXVIII Spotkania Młodych na Polach Lednickich, w którym uczestniczyło ponad 20 tysięcy osób. Organizatorzy, w porozumieniu ze służbami porządkowymi i strażą pożarną, podjęli decyzję o natychmiastowej ewakuacji uczestników. Teren został opuszczony w trybie alarmowym – wydarzenie zakończono wcześniej z powodu nagłego zagrożenia życia. Uczestnicy zostali bezpiecznie przewiezieni do autokarów i punktów zbiórek. Jak podkreślają organizatorzy, był to pierwszy w historii przypadek tak poważnej interwencji pogodowej podczas Lednicy.

Synoptycy ostrzegają, że dynamiczne warunki atmosferyczne mogą utrzymać się jeszcze przez kolejne dni. Wszystko wskazuje na to, że Polska znajduje się obecnie pod wpływem układu niskiego ciśnienia zasilanego bardzo ciepłym i wilgotnym powietrzem – idealnym środowiskiem dla tworzenia się burz o dużej sile rażenia.

ZOBACZ TAKŻE: IMGW pilnie ostrzega. Alerty najwyższego stopnia, zagrożenie zdrowia i życia

Polska pod wpływem ekstremalnych zjawisk

W odpowiedzi na dynamicznie rozwijającą się sytuację pogodową, Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o postawieniu Wojsk Obrony Terytorialnej w stan gotowości. Szef resortu, Władysław Kosiniak-Kamysz, poinformował, że żołnierze WOT są przygotowani do udziału w akcjach ratunkowych oraz wsparcia mieszkańców dotkniętych przez gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Terytorialsi mają pomagać w zabezpieczaniu mienia, ewakuacji poszkodowanych oraz udzielaniu pomocy lokalnym służbom.

Tymczasem meteorolodzy prognozują, że groźne warunki atmosferyczne mogą utrzymać się co najmniej do końca soboty, a lokalne burze mogą nawiedzać niektóre regiony również w niedzielę. Szczególnie zagrożone są tereny południowo-wschodnie i podgórskie, gdzie ze względu na intensywne opady wzrasta ryzyko nagłych podtopień i zalań.

Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej apelują do mieszkańców o wzmożoną ostrożność i regularne śledzenie komunikatów pogodowych. 

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News