Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > Grzegorz Kajdanowicz zostawił to na sam koniec "Faktów". Prowadzący pękał z dumy
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 02.06.2023 17:11

Grzegorz Kajdanowicz zostawił to na sam koniec "Faktów". Prowadzący pękał z dumy

Grzegorz Kajdanowicz
“Fakty” TVN z dn. 1.06.2023 (zrzut ekranu)

“Fakty” TVN regularnie przedstawiają wyniki oglądalności. 1 czerwca Grzegorz Kajdanowicz wymienił liczby, które potwierdzają dominację stacji TVN i TVN24 w kategorii programów informacyjnych. Nie wspomniał jednak, że od kwietnia "Wiadomości" TVP zdołały odrobić straty i teraz konkurują z "Faktami" na równi.

Grzegorz Kajdanowicz zostawił to na sam koniec "Faktów" TVN. Przekazał ważną wiadomość

Grzegorz Kajdanowicz nie krył dumy, kiedy zapowiadał ostatni materiał wczorajszego (1.06) wieczornego wydania flagowego programu TVN. - A na koniec "Faktów" podsumowanie maja, czyli wyniki oglądalności programów i kanałów informacyjnych. Jesteśmy liderami w najważniejszych kategoriach - powiedział prezenter. Po tej zapowiedzi na ekranie wyświetlono słupki z liczbami, które wskazały, że "Fakty" są ciągle na prowadzeniu, choć różnica z "Wiadomościami" coraz bardziej się zmniejsza.

Dziennikarz przytoczył dokładne liczby. - W maju "Fakty" średnio oglądało codziennie ponad 2 mln 120 tys. widzów. TVN miał udziały w rynku stacji informacyjnych na poziomie ponad 5,2%, a TVN24.pl najwięcej użytkowników spośród portali stacji informacyjnych. Prawie 9,5 mln. Bardzo dziękujemy i bądźcie państwo z nami - skwitował Kajdanowicz.

Ewa Błaszczyk przekazała świetne nowiny o córce w śpiączce. Długo na to czekała

Michał Adamczyk wyprzedził fakty... ws. "Faktów"

Warto jednak zauważyć, że "Fakty" rzeczywiście miały ponad 2,12 mln średniej oglądalności, ale ich główny konkurent w tym samym okresie był oglądany przez tylko 20 tys. mniej widzów. W kwietniu br. różnica na korzyść TVN wynosiła dużo więcej, bo ponad 100 tys.

W maju “Wiadomości” TVP jeszcze bardziej starały się podbudować  swój wynik. - A teraz podziękowania dla państwa, naszych widzów, bo to dzięki państwu "Wiadomości" kolejny raz są liderem oglądalności wśród największych programów informacyjnych w Polsce - wygłosił Michał Adamczyk, kiedy to “Fakty” TVN wyraźnie dominowały na rynku. 

- Przewaga "Wiadomości" nad "Faktami" utrzymuje się od pięciu tygodni. W każdym z ostatnich pięciu tygodni to "Wiadomości" były liderem, zatem jeszcze raz serdecznie państwu dziękujemy za zaufanie - cieszył się prezenter.

Długofalowe starcie "Faktów" z "Wiadomościami"

W 2022 roku średnia oglądalność programu "Fakty" wyniosła 2,66 mln widzów, podczas gdy program "Wiadomości" osiągnął wynik 2,49 mln. Program TVN zdobył pozycję lidera dopiero w czerwcu, jednak ostatecznie zwyciężył w całorocznym zestawieniu. W kwietniu 2023 roku TVN utrzymał swoją pozycję z wynikiem 2,37 mln widzów, wyprzedzając program TVP, który osiągnął wynik 2,27 mln.

Na początku kwietnia br. Michał Adamczyk z zadowoleniem informował o "średnim dobowym udziale w rynku stacji telewizyjnych", w którym TVP1 i TVP2 wyprzedziły TVN i Polsat. Jednakże prezenter zaniedbał uwzględnienie niewygodnych szczegółów, które mogły być uznane za sukces konkurencji. Co więcej, nie wspomniał o kolejnej porażce "Wiadomości" w starciu z "Faktami" ani o wynikach sondaży Ipsos i United Surveys, który był miażdżący dla TVP, jeśli chodzi o ocenę rzetelności programów informacyjnych.

Źródło: “Fakty” TVN z dn. 1.06.2023