Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Grecja otwiera granice dla Polaków już od 19 kwietnia
Bartłomiej Cieślak
Bartłomiej Cieślak 06.05.2021 15:07

Grecja otwiera granice dla Polaków już od 19 kwietnia

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pixabay.com Michelle Raponi

Grecja była zamknięta dla turystów od 8 stycznia 2021 roku. Wjazd do kraju wiązał się z przymusową, 7-dniową kwarantanną, co skutecznie wykluczało jakiekolwiek wycieczki krajoznawcze.

Grecja zniesie przymusową kwarantannę od 19 kwietnia

Już w marcu przedstawiciele greckiego rządu twierdzili, że ich kraj będzie gotowy na przyjęcie gości z całego świata w tegoroczne wakacje. Początkowo pierwsi turyści mieli jednak wjechać do Grecji bez konieczności przechodzenia obowiązkowej kwarantanny od 14 maja.

Wcześniej granice miały zostać otwarte tylko dla obywateli krajów bałkańskich, Izraela i Wielkiej Brytanii. Miał to być sprawdzian dla greckiej turystyki, czy uda się zorganizować wszystko w odpowiednim reżimie sanitarnym i zapewnić bezpieczeństwo zarówno turystom, jak i mieszkańcom turystycznych miejscowości.

Okazuje się jednak, że Grecja najprawdopodobniej zniesie przymusową kwarantannę dla przyjezdnych już od poniedziałku 19 kwietnia. Takie informacje podał Reuters. Nowe zasady wjazdu do kraju mają dotyczyć obywateli wszystkich krajów Unii Europejskiej, a także Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Serbii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dzięki temu wszyscy Polacy mogą zacząć już myśleć nie tylko o wakacjach w Grecji, ale również majówce. Należy jednak pamiętać, że chociaż obowiązkowa kwarantanna zniknie, to wciąż do Grecji można wjechać tylko po ukazaniu certyfikatu szczepienia lub negatywnego wyniku testu na COVID-19. 

- To małe kroki zanim kraj zostanie otwarty dla turystów 14 maja. Nie spodziewamy się, że turyści od razu zaczną przyjeżdżać masowo, ale system trzeba przetestować. Nie można ruszyć z dnia na dzień - wyjaśnił pracownik ministerstwa turystyki w Grecji cytowany przez Reuters.

Według doniesień, otwarte mają być lotniska w następujących miastach: Ateny, Saloniki, Rodos, Kos, Mykonos, Santorini, Korfu oraz Herklion i Chania na Krecie. Praktycznie każdy z tych kierunków uwielbiany jest przez polskich turystów, jest to więc dla nich znakomita wiadomość.

Minister Harry Theocharis podkreśla przy okazji, że pobyt w Grecji wiązał się będzie z pełnym reżimem sanitarnym obowiązującym w kraju i zapewniającym bezpieczeństwo wszystkim zainteresowanym.

Dzięki temu można czuć się bezpiecznie wyjeżdżając tam na urlop, ale trzeba mieć również świadomość, że pandemia koronawirusa nie zniknęła i za granicą również są pewne obostrzenia, których należy przestrzegać. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: