Goniec.pl
Materiały prasowe Biedronka - zdjęcie ilustracyjne

goniec.plMateriały prasowe Biedronka - zdjęcie ilustracyjne

GIS ostrzega. Popularne lody mogą zaszkodzić zdrowiu

13 Października 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował, że ze sklepów znikną niektóre partie popularnych lodów EU Yeah. Wszystko z powodu wykrycia groźnej substancji. GIS odradza spożywanie przysmaków. 

To nie jedyne ostrzeżenie dla konsumentów. Na liście niebezpiecznych produktów GIS pojawiły się także suplementy diety.

Rząd zbuduje zaporę na granicy z Białorusią

Rząd podjął decyzję o umocnieniach na granicy z Białorusią

CZYTAJ DALEJ

GIS alarmuje. Trzy partie lodów znikną ze sklepów

GIS regularnie publikuje komunikaty w sprawie niebezpiecznej żywności. Tym razem otrzymał informację o nieprawidłowościach za pośrednictwem Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF). W związku z tym ostrzega przed dwoma kategoriami produktowymi, które nie nadają się do spożycia.

Pierwszym z nim są lody wodne EU Yeah. Tuż po otrzymaniu informacji od dostawcy dystrybutor tych przysmaków w Polsce - spółka Bio Planet S.A., rozpoczął procedurę wycofywania niektórych partii.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Ze sklepów znikną lody wodne EU Yeah Malina-Pomarańcza-Ananas BIO (6x60g) o numerze partii 1095001. Na opakowaniu widnieje data minimalnej trwałości 05.04.2023.

Poza tym klienci nie będą mogli już kupić lodów wodnych EU Yeah Malina-Pomarańcza-Ananas-Cytryna BIO (8x40g) o numerach partii 1061011 i 1096010. Daty minimalnej trwałości tych produktów to 03.03.2023 oraz 06.04.2023.

GIS apeluje o rozwagę. Lody mogą zagrażać zdrowiu

Skąd ta nagła reakcja? Okazuje się, że do produkcji wyżej wymienionych partii lodów zastosowano składnik, który był zanieczyszczony tlenkiem etylenu.

Tlenek etylenu jest wykorzystywany w przemyśle chemicznym jako środek odkażający i dezynfekujący. Ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, ale jest szkodliwy dla człowieka. Unia Europejska zabroniła stosowania tej substancji w żywności.

Europejska Agencja Chemikaliów wskazuje, że tlenek etylenu może powodować m.in. zatrucie organizmu, uszkodzenie narządów, zaburzenia płodności i podrażnienie dróg oddechowych. Wśród pierwszych symptomów występują zawroty głowy i senność.

Zabroniona substancja w suplemencie diety

Okazuje się, że nie tylko lody wyprodukowano przy użyciu zakazanej substancji. Z drugiego komunikatu GIS wynika, że tlenek etylenu pojawił się także w suplemencie diety Moja Figura - Ograniczenie Łaknienia od firmy Aura Herbals Sp. z.o.o.

Z uwagi na nieprawidłowości podjęto decyzję o wycofaniu z obrotu handlowego dwóch partii tego produktu. Klienci nie będą mogli kupić suplementów o numerze partii OL/010621 (z datą minimalnej trwałości: 01.06.2023) oraz OL/300621 (30.06.2023).

W komunikacie czytamy, że Organy Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania niebezpiecznych lodów i suplementów diety ze sklepów. Każdy, kto zakupił wadliwe partie, nie powinien ich spożywać.

Byliśmy na grobie ojca Morawieckiego. Osłupiający widok tuż przed 1 listopada

Slajd 1 z 6

Kornel Morawiecki zmarł 30 września 2019 roku

Odwiedziliśmy grób Kornela Morawieckiego

Kornel Morawiecki to polski polityk, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Zmarł 30 września 2019 roku w Warszawie. Na kilkanaście dni przed dniem Wszytskich Świętych postanowiliśmy odwiedzić jego grób na warszawskich Powązkach. O mogiłę wciąż dbają najbliżsi zmarłego, ustawiając wokół niej kwiaty i znicze fot. TOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: komunikat GIS na stronie gov.pl, Radio Zet

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenie zdobywała w redakcjach TVN24 i Euractiv. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Znany miliarder Marek M. zatrzymany

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Wpadka Jarosława Kaczyńskiego. Miał źle założony zegarek

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Rekonstrukcja rządu. Beata Szydło opublikowała zdjęcie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Polacy ocenili pracę wicepremiera. Kaczyński nie będzie zadowolony

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Wiadomości

Nie żyje Jan Ścigocki. Kajakarz zginął w wypadku na pasach

Czytaj więcej >
Pixabay/fernandozhiminaicela

Wiadomości

Nieoficjalne: W środę ponad 7 tys. zakażeń

Czytaj więcej >