Gessler robi z burakami jedną rzecz. Dzięki niej barszcz na wigilię wyjdzie smaczny, jak nigdy
Magda Gessler w programie “Kuchenne rewolucje” wielokrotnie udowodniła, że potrafi gotować w sposób zupełnie niekonwencjonalny. Przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia zdradziła, jak wobec tego wygląda jej przepis na idealny barszcz czerwony. Sekret niepowtarzalnego smaku i rubinowego koloru tkwi w odpowiednim przygotowaniu buraków.
Barszcz czerwony Magdy Gessler
Magda Gessler miłuje tradycje, ale jeszcze bardziej kocha praktyczne rozwiązania. Zatem do przygotowania świątecznego barszczu czerwonego podchodzi z największą starannością, a przy tym ujawnia kilka drobnych trików, które ułatwią gotowanie. Stosując jej przepis, można zapomnieć o problemie mdłej czy tracącej kolor zupy.
Na początku należy dobrać właściwe składniki, spośród których największą rolę odegrają buraki. Czego i ile dodać do barszczu czerwonego?
- 3 kg buraków
- pół selera
- pietruszka korzeń 2szt.
- por
- 2 duże cebule
- 4 kwaśne, polskie jabłka
- 5 łyżek octu
- 2 ząbki czosnku
- sól, pieprz
- ziele angielskie, liść laurowy, goździki
- suszone grzyby (borowiki)
Grzyby można pominąć, ale ich użycie nada ciekawego aromatu i podbije smak. Jeśli już mamy składniki na stole, od idealnego barszczu dzielą nas już tylko dwa proste etapy.
Wielkie zapadlisko w Warszawie, nagle osunęła się ziemia. Mieszkańcy bez wody i prądu Polacy pokochali ją za rolę Irki w "Plebanii". Co stało się z Małgorzatą Teodorską? Wiele osób będzie zaskoczonychKrok 1. Magda Gessler radzi, co zrobić z burakami
Zaczynamy od buraków, bo potrzebują najwięcej czasu i uwagi. Magda Gessler zaleca, aby z tych 3 kg połowę włożyć do piekarnika i upiec w łupinach, a drugą pokroić w cienkie paski lub zetrzeć na tarce. Takie przygotowanie pozwoli dłużej cieszyć się głębokim czerwonym kolorem zupy, a ponadto naturalnie wzbogaci smak. To właśnie sekret idealnego barszczu czerwonego.
Ale niemniej ważny jest bulion. Jeśli wywar z jakiegoś powodu nie wyjdzie, świetne buraki na nic się zdadzą. Gwiazda “Kuchennych rewolucji” przygotowuje go na bazie surowych buraków, ćwiartek selera, 2 cebuli oraz 6 korzeni pietruszki. Warzywa w garnku należy zalać wodą do poziomu, w którym będą całe przykryte. Co potem?
Krok 2. Gotowanie barszczu czerwonego według przepisu Magdy Gessler
Niektórzy twierdzą, że nie można doprowadzić zupy do wrzenia. Magda Gessler w rozmowie z Super Expressem stanowczo podkreśla, że to nieprawda i barszcz czerwony powinien się zagotować. Trzeba jednak pilnować momentu, kiedy do tego dojdzie, bo wówczas dodajemy kolejne składniki.
Wywar na barszcz czerwony musi zawrzeć. Kiedy zrobi to po raz pierwszy, dodajemy do niego polskiego, dębowego octu, kilka kulek ziela angielskiego i czarnego pieprzu, goździki i cukier. Buraki w wywarze powinny zmięknąć – tłumaczy.
W czasie gotowania się zupy musimy kontrolować stan pieczonych buraków. Gdy będą już przyrumienione i miękkie w środku, wyjmujemy je z piekarnika i lekko schłodzone trzemy na tarce. Wrzucamy do większego garnka i zalewamy je wywarem przecedzonym przez sito. Dopiero teraz zupa powinna być podtrzymywana na małym ogniu i absolutnie nie wrzeć. Dolewamy do niej jeszcze poł litra wywaru z grzybów oraz dorzucamy ząbki czosnku, pieczone cebule i skórkę jabłka.
Chwilę czekamy aż do połączenia składników – oddania ich smaku – i odstawiamy w chłodne miejsce. Magda Gessler sugeruje, żeby barszcz czerwony przed podaniem spędził całą noc w lodówce.
Czytaj także: "Zagrożenie dla zdrowia". Action alarmuje, trzeba koniecznie zwrócić ten produkt