Goniec.pl
Biskupi

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Franciszek chce sprawozdania na temat kondycji polskiego Kościoła

13 Października 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Pierwsza tura polskich biskupów rozpoczęli już na początku października wizytację ad limina w Watykanie. Papież wezwał do siebie hierarchów m.in. po to, by zdano mu sprawozdanie z kondycji polskiego Kościoła.

Choć źródła wywodzące się z polskiego Kościoła zaprzeczają, by sytuacja była wyjątkowa, w mediach nie brakuje informacji na temat tego, że papież chce wyjaśnić z duchownymi kwestię nadużyć seksualnych. To dla Watykanu szczególnie paląca kwestia dotycząca polskiego Kościoła.

norwegia zamach

Norwegia. Napastnik strzelał do ludzi z łuku. Są ranni i zabici

CZYTAJ DALEJ

Papież wzywa na "dywanik"?

4 października rozpoczął się pierwszy dzień wizytacji polskich biskupów diecezjalnych i pomocniczych w Watykanie. "Ad limina apostolorum" oznacza "do progu apostołów". Wizyta ma zakończyć się spotkaniem z papieżem Franciszkiem.

Polscy biskupi podzielili się na cztery grupy - w każdej znajdzie się ok. 20-24 hierarchów z całej Polski. Część z nich, która rozpoczęła wizytę w poniedziałek 4 października, pochodzi z archidiecezji warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej oraz diecezji elbląskiej, ełckiej, drohiczyńskiej, łomżyńskiej, sandomierskiej, siedleckiej, rzeszowskiej i zamojsko-lubaczowskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideoNie wszyscy przedstawiciele wyżej wymienionych jednostek kościelnych stawią się jednak na wizytacji u papieża. Jak poinformowało nas biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, niektórzy nie pojadą do Rzymu ze względów losowych.

- Trzeba wziąć pod uwagę, że ktoś może być chory, ktoś może nie przyjechać, albo mieć jakiś zabieg. Nie ma gwarancji, że wszyscy biskupi diecezjalni, pomocniczy będą na tym spotkaniu - przekazano naszej redakcji.

W istocie, na audiencji u papieża nie stawi się chociażby biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski, bliski znajomy Tadeusza Rydzyka i przewodniczący ds. Zespołu Apostolstwa Trzeźwości, znany z tego, że źródła deprawacji współczesnej młodzieży dopatruje się w telewizyjnych reklamach piwa.

Czym ma być wizytacja?

W Watykanie zabraknie również biskupa świdnickiego Ignacego Deca, który zaledwie kilka dni temu podczas uroczystości pogrzebowych bp Edwarda Janiaka stwierdził, że duchowny ukarany przez Stolicę Apostolską za nadużycia dotyczące m.in. tuszowania skandali pedofilskich, "doznał od tego Kościoła takiego zranienia". Ocenił również, że w zarzutach wobec hierarchy było wiele kłamstw.

- Według zaleceń Watykanu, może jechać tylko ordynariusz czyli ks. bp Marek Mendyk i biskup pomocniczy Adam Bałabuch - przekazał nam ks. dr Daniel Marcinkiewicz z diecezji świdnickiej.

Co zatem z innymi "głośnymi" nazwiskami? Jak poinformował nas rzecznik prasowy diecezji krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski, w Rzymie stawi się abp Marek Jędraszewski. Z archidiecezji katowickiej dowiedzieliśmy się także, że w wizytacji weźmie udział jej metropolita abp Wiktor Skworc, który jeszcze niedawno dziękował publicznie PKN Orlen za przejęcie części polskich mediów. Obaj wymienieni duchowni mają stawić się w Watykanie 25 października.

Choć przedstawiciele polskiego Kościoła katolickiego podkreślają, że ad limina to rutynowe siedmiodniowe spotkania odbywające się co pięć lat, wiele mediów podkreśla wagę bezpośrednich rozmów z papieżem, które odbyć się mają na zakończeniu każdego z czterech cykli wizytowych.

Czego mają dotyczyć? Papież żąda sprawozdania z działania i kondycji polskiego Kościoła. Po ich wysłuchaniu, przekazać ma swoje opinie, porady, ale również wskazania i zastrzeżenia.

Pierwszy dzień

- Wizyta ad limina ma swoją kanoniczną określoną strukturę, dotyczy wszystkich Kościołów i każdej diecezji na świecie. Ta struktura zakłada trzy cele: wizytę u grobów apostołów, wzrost wiary ­oraz przedstawienie sytuacji Kościoła partykularnego Ojcu Świętemu - tłumaczył na konferencji 30 września przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

4 października po godz. 7 rozpoczął się pierwszy punkt wizytacji polskich biskupów. Uczczono go mszą świętą w bazylice watykańskiej. Program obejmuje wydarzenia odbywające się w przeciągu siedmiu dni, przed i po południu.

Przedstawiciele archidiecezji i diecezji odwiedzić mają kongregacje oraz cztery rzymskie bazyliki. Spotkanie z papieżem, które budzi największe emocje, odbyć ma się ostatniego dnia pobytu w Stolicy Apostolskiej każdej z czterech grup.

Zamach w Norwegii, ofiary zabijał strzałami z łuku. Mamy zdjęcia z miejsca ataku

Slajd 1 z 4

fot. EAST NEWS

Norwegia wstrząśnięta po zamachu w Kongsberg. Napastnik strzelał do ludzi z łuku

Dramatyczne doniesienia z Kongsberg z południowej Norwegii. Napastnik zaatakował przypadkowych ludzi. Strzelał do nich z łuku. fot. EAST NEWS

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: goniec.pl, episkopat.pl

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista i filmoznawca. Miłośnik kina - tego dobrego i tego złego również, kociarz i w pełni poprawny romantyk. Przez lata związany z lokalnymi rozgłośniami radiowymi, gdzie udzielał się jako prezenter i dziennikarz. Od 2020 r. był redaktorem portali WTV i Wawa Info. Obecnie pracuje w Goniec.pl, gdzie opisuje wydarzenia z Polski i ze świata. Stale współpracuje również z magazynem "Netfilm". Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pawel.sekmistrz@goniec.pl

Podobne artykuły

policja

Wiadomości

Znany miliarder Marek M. zatrzymany

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Wpadka Jarosława Kaczyńskiego. Miał źle założony zegarek

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Rekonstrukcja rządu. Beata Szydło opublikowała zdjęcie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Polacy ocenili pracę wicepremiera. Kaczyński nie będzie zadowolony

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Wiadomości

Nie żyje Jan Ścigocki. Kajakarz zginął w wypadku na pasach

Czytaj więcej >
Pixabay/fernandozhiminaicela

Wiadomości

Nieoficjalne: W środę ponad 7 tys. zakażeń

Czytaj więcej >