Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Franciszek chce sprawozdania na temat kondycji polskiego Kościoła
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 13.10.2021 22:59

Franciszek chce sprawozdania na temat kondycji polskiego Kościoła

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Choć źródła wywodzące się z polskiego Kościoła zaprzeczają, by sytuacja była wyjątkowa, w mediach nie brakuje informacji na temat tego, że papież chce wyjaśnić z duchownymi kwestię nadużyć seksualnych. To dla Watykanu szczególnie paląca kwestia dotycząca polskiego Kościoła.

Pierwsza tura polskich biskupów rozpoczęli już na początku października wizytację ad limina w Watykanie. Papież wezwał do siebie hierarchów m.in. po to, by zdano mu sprawozdanie z kondycji polskiego Kościoła.

Papież wzywa na "dywanik"?

4 października rozpoczął się pierwszy dzień wizytacji polskich biskupów diecezjalnych i pomocniczych w Watykanie. "Ad limina apostolorum" oznacza "do progu apostołów". Wizyta ma zakończyć się spotkaniem z papieżem Franciszkiem.

Polscy biskupi podzielili się na cztery grupy - w każdej znajdzie się ok. 20-24 hierarchów z całej Polski. Część z nich, która rozpoczęła wizytę w poniedziałek 4 października, pochodzi z archidiecezji warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej oraz diecezji elbląskiej, ełckiej, drohiczyńskiej, łomżyńskiej, sandomierskiej, siedleckiej, rzeszowskiej i zamojsko-lubaczowskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie wszyscy przedstawiciele wyżej wymienionych jednostek kościelnych stawią się jednak na wizytacji u papieża. Jak poinformowało nas biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, niektórzy nie pojadą do Rzymu ze względów losowych.

- Trzeba wziąć pod uwagę, że ktoś może być chory, ktoś może nie przyjechać, albo mieć jakiś zabieg. Nie ma gwarancji, że wszyscy biskupi diecezjalni, pomocniczy będą na tym spotkaniu - przekazano naszej redakcji.

W istocie, na audiencji u papieża nie stawi się chociażby biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski, bliski znajomy Tadeusza Rydzyka i przewodniczący ds. Zespołu Apostolstwa Trzeźwości, znany z tego, że źródła deprawacji współczesnej młodzieży dopatruje się w telewizyjnych reklamach piwa.

Czym ma być wizytacja?

W Watykanie zabraknie również biskupa świdnickiego Ignacego Deca, który zaledwie kilka dni temu podczas uroczystości pogrzebowych bp Edwarda Janiaka stwierdził, że duchowny ukarany przez Stolicę Apostolską za nadużycia dotyczące m.in. tuszowania skandali pedofilskich, "doznał od tego Kościoła takiego zranienia". Ocenił również, że w zarzutach wobec hierarchy było wiele kłamstw.

- Według zaleceń Watykanu, może jechać tylko ordynariusz czyli ks. bp Marek Mendyk i biskup pomocniczy Adam Bałabuch - przekazał nam ks. dr Daniel Marcinkiewicz z diecezji świdnickiej.

Co zatem z innymi "głośnymi" nazwiskami? Jak poinformował nas rzecznik prasowy diecezji krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski, w Rzymie stawi się abp Marek Jędraszewski. Z archidiecezji katowickiej dowiedzieliśmy się także, że w wizytacji weźmie udział jej metropolita abp Wiktor Skworc, który jeszcze niedawno dziękował publicznie PKN Orlen za przejęcie części polskich mediów. Obaj wymienieni duchowni mają stawić się w Watykanie 25 października.

Choć przedstawiciele polskiego Kościoła katolickiego podkreślają, że ad limina to rutynowe siedmiodniowe spotkania odbywające się co pięć lat, wiele mediów podkreśla wagę bezpośrednich rozmów z papieżem, które odbyć się mają na zakończeniu każdego z czterech cykli wizytowych.

Czego mają dotyczyć? Papież żąda sprawozdania z działania i kondycji polskiego Kościoła. Po ich wysłuchaniu, przekazać ma swoje opinie, porady, ale również wskazania i zastrzeżenia.

Pierwszy dzień

- Wizyta ad limina ma swoją kanoniczną określoną strukturę, dotyczy wszystkich Kościołów i każdej diecezji na świecie. Ta struktura zakłada trzy cele: wizytę u grobów apostołów, wzrost wiary ­oraz przedstawienie sytuacji Kościoła partykularnego Ojcu Świętemu - tłumaczył na konferencji 30 września przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

4 października po godz. 7 rozpoczął się pierwszy punkt wizytacji polskich biskupów. Uczczono go mszą świętą w bazylice watykańskiej. Program obejmuje wydarzenia odbywające się w przeciągu siedmiu dni, przed i po południu.

Przedstawiciele archidiecezji i diecezji odwiedzić mają kongregacje oraz cztery rzymskie bazyliki. Spotkanie z papieżem, które budzi największe emocje, odbyć ma się ostatniego dnia pobytu w Stolicy Apostolskiej każdej z czterech grup.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: goniec.pl, episkopat.pl

Tagi: