Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Emerytura księży jest podwójna. Duchowni mogą liczyć na kwoty, które marzą się wielu seniorom
Bartłomiej Cieślak
Bartłomiej Cieślak 25.10.2022 13:39

Emerytura księży jest podwójna. Duchowni mogą liczyć na kwoty, które marzą się wielu seniorom

ksiądz kościół spowiedź
Pixabay.com kisistvan77

Emerytura księży to dla wielu Polaków zupełnie nieodkryty teren. Ile pieniędzy i skąd dostają kapłani, którzy zakończyli swoją posługę? Okazuje się, że wielu z nich może liczyć na pieniądze niedostępne dla zwykłych obywateli, chociaż pod pewnymi warunkami.

Zarobki księży

Wiele mówi się o tym, ile zarabiają księża i jakimi pieniędzmi obraca Kościół. Często też w tych wywodach za dowód na rozpasanie kleru podaje się Tadeusza Rydzyka, o którego majątku krążą legendy. Czy słusznie, to już każdy może odpowiedzieć sam sobie.

Emerytura księży

My przyjrzymy się temu, na jakie emerytury mogą liczyć księża, gdy zakończą swoją kościelną działalność. Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że emerytury księży są podwójne, a raczej płyną z dwóch różnych źródeł.

Pierwszą partię pieniędzy księża dostają z ZUS po ukończeniu 65. roku życia. Jej wysokość zależy od tego, czy duchowny zajmował się wyłącznie działalnością duszpasterską (odprowadzał wtedy tylko 20 proc. składki ZUS - pozostałe 80 proc. opłacane było z Funduszu Kościelnego), czy pracował na umowie o pracę (pełnowymiarowe składki ZUS).

Według wyliczeń Super Expressu, w pierwszym przypadku emerytowany ksiądz może liczyć na ok. 1.000 zł, podczas gdy w drugim na jego konto może spływać ok. 2.500 zł.

Nie brzmi to zbyt imponująco, ale po ukończeniu 75. roku życia księża dostają również emeryturę z Funduszu Kościelnego. Według doniesień SE, kwota ta sprawia, że łącznie ksiądz co miesiąc może liczyć na wpływy nawet w wysokości 5.000 zł.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: