Ekstremalna fala mrozów nad Polską. Idzie największy mróz tej zimy
Polska przygotowuje się na uderzenie rekordowego mrozu, który w najbliższych dniach zdominuje warunki pogodowe w całym kraju. Nadchodzące ochłodzenie przyniesie temperatury znacznie niższe od tych notowanych dotychczas, zmuszając mieszkańców do podjęcia nadzwyczajnych środków ostrożności i zabezpieczenia swoich gospodarstw domowych przed skutkami ekstremalnej aury.
- Prognozy dotyczące ekstremalnych mrozów w Polsce w najbliższych dniach
- Jakie temperatury przewiduje się na północnym wschodzie Polski?
- Temperatury spodziewane w weekend na północy i wschodzie kraju
- Jak Polacy zabezpieczają swoje domy przed potencjalnymi awariami prądu i ogrzewania?
Prognozy dotyczące ekstremalnych mrozów w Polsce w najbliższych dniach
Nadchodzi największy mróz tej zimy, a prognozy wskazują, że tak niskich temperatur w tym sezonie jeszcze nie odnotowano. Dotychczas na wschodzie kraju termometry pokazywały maksymalnie -20 stopni, a w pozostałych regionach -15 stopni.
W pierwszej połowie przyszłego tygodnia na zachodzie spodziewane jest -20 stopni, podczas gdy reszta kraju doświadczy mrozu do -25 stopni. Jedynie w nadchodzący weekend na zachodzie temperatury utrzymają się w granicach od -10 do -15 stopni.
Nawet w najcieplejszych momentach dnia, czyli wczesnym popołudniem, wartości na termometrach będą niskie. Przeważnie mają one oscylować w granicach od -10 do -15 stopni Celsjusza.
Jakie temperatury przewiduje się na północnym wschodzie Polski?
Zgodnie z europejskim modelem pogodowym ECMWF, najbardziej dotkliwe mrozy tej zimy są wciąż przed nami. Systemy prognostyczne wskazują na zbliżające się gwałtowne ochłodzenie.
W piątek 30 stycznia nad ranem temperatura na północnym wschodzie kraju obniży się do -20 stopni. Będzie to wyraźny sygnał nadchodzącej zmiany aury w tym regionie.
Jednocześnie prognozowane na piątek spadki temperatur nie zakończą okresu ekstremalnych warunków. Meteorolodzy przewidują dalsze utrzymywanie się bardzo trudnej sytuacji pogodowej.
Temperatury spodziewane w weekend na północy i wschodzie kraju
Weekend na przełomie stycznia i lutego zapowiada się wyjątkowo mroźnie ze względu na arktyczne powietrze znad Syberii. Poprzednie fale chłodu były jedynie wstępem do zbliżających się spadków temperatur.
Na północy i wschodzie mróz przekroczy -20 stopni, a w centrum i innych regionach sięgnie -30 stopni przy słonecznej aurze. Podobne wartości notowano na nizinach ostatnio w 2012 roku.
Apogeum niebezpiecznego mrozu nastąpi w pierwszej połowie przyszłego tygodnia. Ekstremalnie niskie temperatury utrzymają się co najmniej do poniedziałku i wtorku.
Jak Polacy zabezpieczają swoje domy przed potencjalnymi awariami prądu i ogrzewania?
W obliczu prognozowanych mrozów mieszkańcy Polski zaczęli podejmować konkretne działania zapobiegawcze. Głównym celem jest ochrona domów przed skutkami ewentualnych przerw w dostawach energii.
Obywatele masowo kupują generatory prądu, by zabezpieczyć ogrzewanie i zasilanie w swoich gospodarstwach. Trend ten potwierdzają dane o sprzedaży publikowane przez serwis Interia.
Wzmożone zakupy wynikają z obaw o ataki na sieć, geopolityki oraz ryzyka awarii wywołanych ekstremalną pogodą. Ludzie chcą uniknąć odcięcia od ciepła podczas największej fali mrozów.