Goniec.pl
W ciągu ostatnich siedmiu lat obóz władzy potrafił rozporządzać pieniędzmi z budżetu.

Piotr Molecki/East News

Dojne państwo PiS. Jak politycy przejadają i wyprowadzają pieniądze z budżetu państwa?

12 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Udostępnij:

W dobie trwającej inflacji i pesymistycznych nastrojów związanych ze zbliżającym się okresem grzewczym, pieniądze "przejadane" przez PiS ważą znacznie więcej, aniżeli jeszcze pół roku temu. Jego obieg w spółkach Skarbu Państwa, powoływanych fundacjach i dyspozycja wieloma funduszami, wracają dzisiaj ze zdwojoną siłą.

"Ojczyznę dojną racz nam wrócić Panie"

Parafrazę tę w 2016 roku wygłosił prezydent RP, Andrzej Duda, odnosząc się do fali protestów KOD. I choć są one w kontrze do wypowiedzianych trzy lata później słów ówczesnej premier Beaty Szydło, rzucającej gromy jakoby - te pieniądze im się po prostu należały - nie sposób pozostać obojętnym na przewartościowanie podstawowych pojęć.

jaroslaw kaczynski

Awantury w PiS. Marek Suski miał wrzeszczeć na członków klubu i trzaskać drzwiami

CZYTAJ DALEJ

Na przestrzeni siedmiu ostatnich lat, obóz partii rządzącej, hojnie wynagradzał swoich współtowarzyszy. Nieumiarkowanie i to bynajmniej nie w jedzeniu i piciu, choć wypadałoby przy okazji zadbać o dobrą formę rządu, jest jednym z głównych grzechów zarzucanych przez opozycję.

Niezgodnie z przeznaczeniem

W ubiegłym roku budżet państwa zasiliły m.in. 25,3 miliarda złotych w ramach sprzedaży praw do emisji CO2. Środki te powinny były zostać przeznaczone przynajmniej w połowie na projekty ekologiczne, poprawiające jakość powietrza. Według "Rzeczpospolitej", z rozliczenia za 2021 r., wysłanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska do Komisji Europejskiej, z uzyskanych w tych ramach środków, wynika, iż większość pieniędzy wydano niezgodnie z przeznaczeniem.

Rzecz-pospolita

Ze środków rozdysponowano co prawda 4,8 miliarda na inwestycje w odnawialne źródła energii, jednak pozostałe środki rządziły się już "swoimi" prawami - m.in. 1,6 mld na koleje, rzecz potrzebna, 726 mln zł na program "Mój prąd"; w dobie obecnego kryzysu rzecz wskazana, zaś 872 mln zł wydano na energetykę jądrową, której w kraju nad Wisłą nie ma; rzecz przyszłości, lecz może kiedyś będzie. Tak samo jak polskie auto Izera, w pełni elektryczne, a więc ekologiczne. Spółka ElectroMobility Poland, otrzymała na ten cel z rzeczonej puli 250 mln zł. Dalej jednak jest to rzecz w trakcie realizacji. Według "Rzeczpospolitej" bezpośrednio na poprawę jakości powietrza przeznaczono zaledwie 1,3 mld zł.

Kreatywność

Pandemia stwarza szereg nowych sposobności. Propagowany przez rząd tzw. "dodatek węglowy" ma mieć swoje źródło w funduszu przeciwdziałania COVID-19. Prawdopodobieństwo złapania wirusa przez osobą wychłodzoną jest zapewne nieco wyższe, pytanie jednak, czy na tyle, by mieszać w to fundusze covidowe. Zważywszy jednak, iż pieniądz musi być w obrocie, rząd przedłożył projekt ustawy wg. którego - W roku 2022 nadwyżka ponad określoną w ustawie budżetowej na rok 2022 z dnia 17 grudnia 2021 r. prognozę wysokości wpłaty części rocznego zysku Narodowego Banku Polskiego podlega przekazaniu do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 - mogliśmy wyczytać. A zatem sprawa załatwiona. NBP wypełni covidową lukę.

Według nieoficjalnych doniesień, Jarosław Kaczyński zastanawia się nad zmianą premiera.

Jarosław Kaczyński chce zmienić premiera? Prezes PiS jest rozczarowany, padły stanowcze słowa

CZYTAJ DALEJ

Ulubiony fundusz PiS

Złośliwi krytycy partii rządzącej, nazywają fundusz covidowy prywatnym eldorado premiera. Albowiem rozporządza nim Bank Gospodarstwa Krajowego, którego kreatywność ma wiele elementów wspólnych z imaginacją rządu. I tak rzeczony fundusz, pomógł obywatelom 14 emeryturą, Funduszowi Wsparcia Sił Zbrojnych czołgami, czy Regionalnemu Centrum Patriotyzmu ekstra dodatkami. Z 42,3 mld zł w tym roku w ramach funduszu, połowę dostanie Ministerstwo Zdrowia, zaś reszta pozostaje do "zagospodarowania".

Spółki i instytucje

Nie znajdziesz w Pospolitej Rzeczy niczego bardziej transparentnego od Polskiej Fundacji Narodowej. Nie tylko dlatego, iż zakupiła piękny jacht za prawie milion euro do promowania Ojczyzny swych wód czy też kampanii, skierowanej na propagowanie zmian w sądownictwie, choć głównym celem jej powołania była idea budowania marki Rzeczypospolitej na świecie. Albowiem jej fundatorem jest kilkanaście spółek Skarbu Państwa, w tym m.in. PZU, PGE, Orlen, Tauron, KGHM czy PGNiG, a więc sami mali gracze, w których miejsca zajmują szlachetni obywatele. W 2021 roku PFN wydała około 50 mln zł. A od 2016 r. nasz kraj powitało aż 37 nowych instytucji, których utrzymanie kosztuje każdego z nas, poza grupą wybrańców, zwiedzających krainę Eldorado.

AFP/EAST NEWS

Ojciec Kaczyńskich zrobił przed śmiercią niebywałą rzecz. Widok jego grobu mówi wszystko

Rajmund Kaczyński, ojciec Jarosława i Lecha Kaczyńskich, był powstańcem i żołnierzem polskiego wojska. Współcześni Polacy z pewnością mieli okazję go poznać, gdy na jaw wyszła wypowiedź, w której potępił dopuszczenie jego synów do władzy. Jak wygląda grób ojca prezesa siedem lat po jego śmierci?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

  • Tragiczny wypadek w Warszawie. Tramwaj ciągnął 4-letniego chłopca po torowisku, dziecko nie przeżyło

  • Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Organizator pielgrzymki: "To nie był wyjazd dla każdego"

Źródło: innpoland.pl/Goniec.pl

Tagi:

Eryk BłaszakAutor

Redaktor portalu Goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: eryk.blaszak@goniec.pl

Podobne artykuły

Flickr/Andreas Thies/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Pani Magda poszła na grzyby, nagle poczuła ogromny ból. Wylądowała na wózku inwalidzkim

Czytaj więcej >
Flickr/Kancelaria Premiera/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Sejm przyjął ustawę zamrażającą częściowo ceny prądu w 2023 roku. Wszystko jest już jasne

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Mieczysław Gil. Zasłużony działacz "Solidarności", były poseł i senator

Czytaj więcej >
Facebook/Malwina Chmara

Wiadomości

17-latka pisała kredą hasła wsparcia dla osób LGBTQ+ przed kościołem. Jest nagranie z zatrzymania

Czytaj więcej >
Facebook/Poszukiwani,Zaginieni Cały Świat

Wiadomości

Krosno: Zaginęła 15-letnia Izabela Buczyńska. Wyszła z domu i nie wróciła, rodzina prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Kreml wydał komunikat, w piątek Federacja Rosyjska się powiększy. Władimir Putin podpisze specjalny dekret

Czytaj więcej >