Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Czy w Wigilię obowiązuje post? Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, Polacy będą zaskoczeni
Marcin Czekaj
Marcin Czekaj 19.12.2024 14:16

Czy w Wigilię obowiązuje post? Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, Polacy będą zaskoczeni

Kościół
Fot. KAPIF (zdj. ilustracyjne)

Tegoroczna wigilia zbliża się coraz większymi krokami. Dla wielu Polaków dzień ten to nie tylko okazja do spotkania z rodziną, ale przede wszystkim uroczysty moment wypełniony symboliką i tradycją. Ze względu na zbliżające się święta spora część chrześcijan zastanawia się, czy 24 grudnia jest dniem postu oraz, czy tego dnia udział we mszy świętej jest obowiązkowy. Postanowiliśmy sprawdzić te kwestie.

Polska słynie z wigilijnych tradycji

Nie każdy wie, że słowo “wigilia” pochodzi od łacińskiego vigilare, które oznacza “czuwanie”. W przypadku świąt Bożego Narodzenia dzień ten więc poprzedza uroczystość Narodzenia Pańskiego i wprowadza w klimat celebracji jednego z najważniejszych świąt w kulturze chrześcijańskiej. W Polsce 24 grudnia obchodzony jest szczególnie wyjątkowo, a to za sprawą licznych zwyczajów tj. Przygotowanie kolacji składającej się z dwunastu potraw, łamanie się opłatkiem, pozostawienie pustego miejsca przy stole, czy wspólne kolędowanie.

Spowiedź tylko dla pełnoletnich? Do Sejmu trafiła specjalna petycja, ujawniono jej treść 6-latek rozpłakał się po wizycie księdza. Trudno uwierzyć, co od niego usłyszał podczas kolędy

Boże Narodzenie 2024. Czy w wigilię obowiązuje nas post?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań w kontekście obchodzenia wigilii jest to, dotyczące postu obowiązującego tego dnia. W polskiej tradycji znalazł się bowiem zwyczaj zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Okazuje się jednak, że jego odbywanie wymaga oddzielenia tradycji od obowiązujących w kościele przepisów.

ZOBACZ: Kupiłaś gwiazdę betlejemską? Od razu zrób z nią jedną rzecz, będzie piękna do Bożego Narodzenia, a nawet i dłużej

Kościół katolicki nie nakłada bowiem obowiązku postu w Wigilię Bożego Narodzenia. Post ścisły, czyli obejmujący zarówno wstrzemięźliwość od mięsa, jak i ograniczenie liczby posiłków, obowiązuje jedynie w Środę Popielcową oraz Wielki Piątek. Samo wstrzymywanie się od spożywania potraw mięsnych dotyczy za to jedynie wszystkich piątków roku, z wyjątkiem tych, w które wypada uroczystość liturgiczna.

Podsumowując, oznacza to, że Wigilia nie jest dniem, w którym post nakazany jest przez prawo kościelne. Mimo to wielu Polaków decyduje się na tego typu krok, kultywując tym samym rodzimą tradycję. Warto dodać, że ma ona na celu ukazanie pobożności, szacunku dla przodków oraz duchowego przygotowania do nadchodzących świąt. Co ciekawe, sami biskupi wielokrotnie zachęcali Polaków do kultywowania tej praktyki, mimo że w prawie kanonicznym nie ma o niej mowy.

Czy w wigilię trzeba się udać do kościoła?

W związku z nadchodzącym Bożym Narodzeniem wielu Polaków zastanawia się także, jak wygląda sprawa w przypadku uczestnictwa w wigilijnej mszy świętej. Okazuje się, że podobnie jak przypadku postu, tu też nie ma obowiązku wynikającego z prawa kościelnego. W kalendarzu liturgicznym dzień ten nie jest oznaczony, jako uroczystość nakazana, dlatego uczestnictwo w nabożeństwach nie jest wymagana.

ZOBACZ: Idealna ryba do ryby po grecku. Nie jest droga, a smakuje wyśmienicie

Warto jednak dodać w Wigilię często wypadają ostatnie w roku Roraty, a zwieńczeniem całego dnia jest pasterka odprawiana najczęściej po północy. Warto wspomnieć, że jest to jedna z najbardziej podniosłych celebracji w roku i przypomina ona o narodzinach Jezusa Chrystusa. Udział w pasterce także nie jest obowiązkowy, ale dla wielu ma on znaczenie duchowe i stanowi ważny element tradycji. Należy także dodać, że obowiązek uczestnictwa w mszy świętej obowiązuje 25 grudnia, czyli w Boże Narodzenie.