Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Czternasta emerytura w tym roku po raz ostatni? Wyciekły plany rządu
Patryk Przybyłowski
Patryk Przybyłowski 06.05.2021 13:49

Czternasta emerytura w tym roku po raz ostatni? Wyciekły plany rządu

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
goniec.pl

Trzynastki i czternastki są wymiernym wsparciem dla seniorów, choć nie aż tak opłacalnym jak zwolnienie podstawowych emerytur z podatku. Rząd jednak dalej forsuje zwoje ulubione rozdawnicze rozwiązania. Wiele wskazuje jednak na to, że coś może zmienić się w tej materii.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2021–24 zakłada wypłatę najważniejszych programów socjalnych, czyli 500+ i trzynastych emerytur. Zagadkowe jest to, że w tajemniczy sposób pomija wypłatę czternastek w latach innych niż rok 2021. Oznacza to, że oficjalnie czternastki, póki co, będą jedynie w obecnym roku kalendarzowym.

Może mieć to związek z zapowiedziami o zwolnieniu emerytur z podatku dochodowego, które coraz częściej pojawiają się w mediach. Na ten moment jednak wiadomo tylko tyle, że oficjalnie nie zapowiedziano na przyszły rok ani ulg podatkowych, ani czternastych emerytur.

Tegoroczne czternastki na jesieni

Tegoroczne czternastki trafią do portfeli emerytów na jesieni. Ich wysokość jest równa najniższej emeryturze, która obecnie wynosi 1250 złotych brutto. Oznacza to, że "na rękę" każda uprawniona osoba otrzyma 1022 zł.

[EMBED-243]

Trzeba jednak pamiętać, że zasady wypłacania trzynastek i czternastek są kompletnie inne. W przypadku tych pierwszych dodatkowe pieniądze otrzymują wszyscy Polacy pobierający emerytury. Jeśli chodzi o te drugie, to mamy do czynienia z kryterium dochodowym.

Podstawowy próg dochodowy w przypadku czternastek wynosi 2900 złotych brutto. Każda kwota przewyższająca ten pułap oznacza pomniejszenie czternastej emerytury w stosunku złotówka za złotówkę. Tym samym, osoby, których emerytura wynosi 4150 zł brutto bądź więcej nie mogą dostać dodatku.

Jak to przedstawia się w skali ogólnopolskiej? Według wyliczeń portalu money.pl pomniejszone świadczenia otrzyma ok. 1,2 mln seniorów. Dodatkowe świadczenia natomiast nie dostanie nawet 500 tys. osób.

Tagi: