Goniec.pl
pierwsze komunie czy będą

Fot. Pixabay.com/tobiaswahl (zdjęcie ilustracyjne)

Co z pierwszymi komuniami? Księża nie chcą przekładać

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Księża wypowiedzieli się na temat tego, jak będą wyglądały pierwsze komunie święte. Dzieci przystępujące do sakramentu mają być w mniejszych grupach. Duchowni mają też nadzieję, że do maja sytuacja pandemiczna ulegnie poprawie i rząd postan

Duchowni, których wypowiedzi pojawiły na łamach portalu Radia Maryja, są przekonani, że pierwsze komunie święte muszą się odbyć. Kapłani podkreślają, jak ważna ta uroczystość jest w życiu młodych wiernych. Podjęte zostaną jednak niezbędne środki bezpieczeństwa.

Zarówno rodzice, jak i dzieci zastanawiają się, czy pierwsze komunie święte się odbędą – a jeśli tak, to w jakie formie zostaną zorganizowane. Co do uroczystości kościelnych księża nie mają wątpliwości. Nie wiadomo jednak, czy rodzice będą mogli później gromadzić się z rodziną.

Zdaniem kapłanów pierwsze komunie święte się odbędą

Wypowiedzi, które pojawiły się na portalu Radia Maryja wskazują, że kapłani są przekonani co do zorganizowania pierwszych komunii świętych. Duchowni podkreślają, że to bardzo ważna uroczystość, która powinna odbyć się także dobie pandemii.

Księża nie ukrywają, że mają nadzieję na poluzowanie obostrzeń sanitarnych do maja. Kapłani uważają, że sytuacja pandemiczna do tego czasu ulegnie poprawie i możliwe będzie zorganizowanie uroczystości w normalnych warunkach.

[EMBED-244]

Z relacji duchownych wynika, że są też gotowi na zastosowanie specjalnych procedur, by zachować bezpieczeństwo. Ksiądz Jacek Ingielewicz stwierdził, że dzieci będą mogły przystąpić do sakramentu w mniejszych grupach.

– Myślę, że bliżej komunii (gdzieś 3 tygodnie przed Komunią Świętą mam nadzieję), restrykcje będą bardziej poluzowane. Jeżeli nie, to będziemy próbować zrobić w małych grupkach, kiedy już będzie trzeba wyznaczyć jakieś funkcje, czy to jak już bezpośrednio Msza święta komunijna będzie wyglądała – przekazał ks. Jacek Ingielewicz.

Pierwsze komunie zbyt ważne dla wiernych

Duchowni są raczej zgodni co do tego, że pierwsze komunie święte to zbyt ważne święto, by je odwoływać czy przekładać – nawet ze względu na pandemię koronawirusa.

Choć sytuacja pandemiczna nadal jest niepokojąca, ponieważ trzecia fala zarażeń okazała się groźniejsza, niż się spodziewano, kapłani nie wyobrażają sobie odwoływania uroczystości.

Warto podkreślić, że w pierwszy dzień lockdownu tj. 27 marca odbyło się bierzmowanie w Krakowie. W parafii św. Judy Tadeusza do sakramentu przystąpiło ponad sto dzieci. Uczestnicy byli w dwóch grupach, które wzięły udział w mszy w 90-minutowym odstępie.

W uroczystości w krakowskich Czyżynach uczestniczyli uczniowie klas I i II szkół ponadpodstawowych. Do organizacji tego wydarzenia nie byli przekonani nawet rodzice. Część opiekunów zdecydowała, że dzieci nie przystąpią do sakramentu w tym roku.

Nie wiadomo jeszcze, co z uroczystościami rodzinnymi w związku z pierwszymi komuniami świętymi. Przedsiębiorcy liczą, że Polacy nie będą masowo odwoływali imprez i nie wycofają wpłaconych środków. Bardzo możliwe, że zgromadzenia będą odbywały się na świeżym powietrzu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje Grażyna Leja, była wiceminister sportu

  • Pomorze: Nie żyją trzy osoby, jedna jest ciężko ranna

  • Wielka promocja w Lidlu od poniedziałku

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Cmentarz

Wiadomości

Na pogrzebie zamordowanej Pauliny ksiądz prosił o modlitwę za jej oprawcę

Czytaj więcej >
Jan Duda

Wiadomości

Jan Duda o homoseksualizmie: "To w znacznym stopniu zjawisko zaraźliwe"

Czytaj więcej >
Jerzy Targalski

Wiadomości

Nie żyje doktor Jerzy Targalski, zasłużony działacz opozycyjny

Czytaj więcej >
sg

Wiadomości

Zwłoki ciemnoskórego mężczyzny na Podlasiu. Straż Graniczna ratowała uchodźców

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda zainicjował zmiany w prawie. Będą odszkodowania za naruszenie więzi rodzinnej

Czytaj więcej >
wypadek

Wiadomości

Wypadek pod Białymstokiem. Nie żyją cztery osoby, w tym troje dzieci

Czytaj więcej >