Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ceny tego produktu spędzają sen z powiek Polaków. Producenci ostrzegają, będzie jeszcze drożej
Piotr Dutka
Piotr Dutka 01.08.2022 08:21

Ceny tego produktu spędzają sen z powiek Polaków. Producenci ostrzegają, będzie jeszcze drożej

Pixabay
Pixabay

Wszechobecna drożyzna to bardzo poważny problem współczesnego społeczeństwa. Według prognoz światowych ekspertów nie ma szans na odwrócenie negatywnej tendencji, przez co będzie jeszcze drożej. Szczególnie niepokojąca sytuacja ma miejsce w przypadku papieru, którego ceny niemal się podwoiły. "Rzeczpospolita" alarmuje, że nie ma co liczyć na to, że podwyżki cen papieru kogokolwiek ominą. Wszystko przez jeden, niezwykle istotny szczegół.

Niemal każdego dnia mierzymy się z efektami nieodpowiedzialnej polityki prowadzonej przez polski rząd, ale również napiętej sytuacji międzynarodowej, która przez ostatnie miesiące spędza sen z powiek milionom Europejczyków.

Galopująca inflacja, a także szalejąca drożyzna to dwa aspekty, które w szczególny sposób dają się we znaki zwykłym obywatelom. Choć zdecydowana ilość produktów zaliczyła gwałtowne wzrosty, to nie koniec dalszych podwyżek.

Szczególnie nieciekawa sytuacja ma miejsce w przypadku papieru, ponieważ w ostatnim czasie jego cena niemal się podwoiła. Eksperci oraz analitycy nie mają żadnych wątpliwości. Będzie jeszcze drożej.

Ich obawy podzielają producenci, którzy podkreślają, że choć ceny już wzrosły, to dalsze podwyżki są kwestią czasu.

Ceny papiery niemal się podwoiły. Polaków czekają poważne wydatki. Sytuacja jest niekorzystna

Sytuację na rynku papierniczym nakreśliła "Rzeczpospolita", która w swoim artykule ostrzega Polaków, przed gwałtownymi podwyżkami.

- Cena celulozy rośnie właściwie od końca 2021 r. i od tego czasu się w zasadzie podwoiła. Stabilizację może przynieść dopiero spowolnienie gospodarcze i spadek zapotrzebowania na papier, które obecnie generuje wysoki popyt ze strony wielu sektorów - mówi, cytowany przez "Rz" Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper.

Jak można się spodziewać, powodów takiego obrotu spraw jest jednak znacznie więcej. Koszty energii, produkcja pochłania zarówno dużo elektryczności, jak i ciepła również są niezwykle problematyczne.

- Wiele zakładów ma swoje własne źródła albo kupują gaz i energię na rynku i odczuwają obecne zmiany cen. 500 papierni w Europie jest uzależnionych od dostaw gazu - dodał Michał Jarczyński w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Gazeta alarmuje, że wyższe ceny uderzą także w inne segmenty rynku.

Wysokie ceny papieru są tożsame z droższymi książkami czy innymi artykułami papierniczymi, które Polacy już wkrótce zaczną kupować w ramach szkolnych wyprawek.

- Wzrost cen tego podstawowego surowca odczują też wszyscy w postaci droższych produktów tak podstawowych, jak papier toaletowy czy ręczniki papierowe - podkreślono na łamach "Rzeczpospolitej".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl