Goniec.pl > Polska > Ceny bobu w hurcie i detalu. Szykuje się drogi sezon na polskie warzywa
Maria Glinka
Maria Glinka 21.05.2022 21:53

Ceny bobu w hurcie i detalu. Szykuje się drogi sezon na polskie warzywa

Flickr/sogni_hal, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/
Flickr/sogni_hal, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Już niebawem rozpoczyna się sezon na bób. W sklepach i na straganach już pojawiły się pierwsze egzemplarze. Do zakupu zniechęca cena - nawet 40 zł za kilogram w hurcie. Jeszcze wyższe są ceny detaliczne.

Podobne zaskoczenie wywołały niedawno ceny czereśni. Tuż po majówce na Twitterze pojawiło się zdjęcie łubianki z ceną 260 zł za kilogram.

Bób drogi w hurcie. Eksperci tłumaczą

Bób to warzywo, które dominuje na polskich straganach w czerwcu i w lipcu. To dopiero początek sezonu, więc ceny są wyjątkowo wysokie.

Obecnie za kilogram bobu trzeba zapłacić około 40 zł. To cena hurtowa. Są jednak i droższe paczki, o czym mówiła ekspertka Rynku Hurtowego Bronisze Anna Kaszewiak w rozmowie z portalem sadyogrody.pl.

- Aktualnie w sprzedaży dostaniemy prawie wszystkie gatunki warzyw krajowych. [...] Mamy pierwszy bób w cenie od 40 do 45 zł za kilogram. Z dnia na dzień cena będzie niższa, przy sprzyjających warunkach pogodowych - tłumaczyła.

Pojawia się pytanie, dlaczego bób jest tak drogi, nawet w hurcie. Maciej Kmera z hurtowego rynku w podwarszawskich Broniszach wskazał, że bób to roślina niezwykle wrażliwa. - Cóż, ktoś poświęcił powierzchnię szklarniową i sporo płaci za energię. Jeśli więc ktoś inny chce jeść bób o tak wczesnej porze, musi liczyć się z tym, że jest drogo - przyznał ekspert.

Ceny detaliczne bobu

Jeszcze wyższe są ceny detaliczne. Redakcja portalu Trójmiasto postanowiła sprawdzić, jak kształtują się ceny na lokalnych straganach i są one zdecydowanie wyższe niż hurtowe.

W Hali Targowej w Gdańsku i Gdyni za bób trzeba zapłacić 32 zł za pół kilograma, czyli 64 zł za kilogram. To więcej niż np. za wołowinę.

Eksperci uspokajają, że ceny spadną, gdy rozpoczną się wakacje. Jednak nie należy oczekiwać dużego spadku ceny, ponieważ warunki pogodowe są niesprzyjające.

Instytut Badawczy Leśnictwa alarmuje, że w Polsce panuje susza, co może przełożyć się na nieurodzaj. W rezultacie wzrastają ceny warzyw i owoców.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: o2.pl, goniec.pl