Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Cała Polska w alertach. IMGW wydał pilne ostrzeżenia przed atakiem zimy
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski 16.03.2025 20:40

Cała Polska w alertach. IMGW wydał pilne ostrzeżenia przed atakiem zimy

zima
Fot. goniec.pl, IMGW

Wygląda na to, że na powrót wiosny jeszcze trochę poczekamy. Według najnowszych prognoz początek tygodnia będzie niezwykle mroźny w wielu regionach kraju. Temperatury dojdą do nawet -14 st. C. Eksperci z IMGW wydali w tej sprawie stosowne komunikaty.

Wiosna prędko nie przyjdzie

Pogoda w minionym tygodniu zdecydowanie się popsuła względem tego, czego doświadczaliśmy na samym początku marca. W wielu regionach nastąpiło poważne ochłodzenie, a do tego dochoszły też silne opady deszczu i śniegu. Niestety taka aura jeszcze trochę z nami zostanie. Eksperci przedstawili właśnie najnowsze prognozy.

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński nie wytrzymał na wiecu wyborczym. Porażające słowa obiegły Polskę

Pukają do drzwi Polaków. Policja ostrzega przed oszustami Nie żyje milioner i współtwórca kultowego serwisu. Zginął w katastrofie lotniczej

Cała Polska w alertach

W nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Doskwierać nam będą również postępujące z północy na południe kraju przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, przechodzące w śnieg. W górach i rejonach podgórskich przyrost pokrywy śnieżnej podniesie się o około 5 cm, w Sudetach o 10 cm. Temperatura minimalna wyniesie od -5 st. C na północnym wschodzie do -1 st. C na południowym zachodzie. Na wybrzeżu do 1 st. C, a w rejonie podgórskim Karpat od -8 st. C do -4 st. C. 

“Spadek temperatury poniżej 0 st. C będzie powodować zamarzanie mokrych nawierzchni dróg oraz chodników. Wiatr słaby i umiarkowany, przejściowo dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków północnych. Na wybrzeżu miejscami porywy wiatru do 75 km/h. Wysoko w Sudetach wiatr w porywach do 90 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne” - ostrzega IMGW.

NA początku nowego tygodnia nie ma co liczyć na to, że pogoda ulegnie poprawie. Dodatkowo w całej Polsce obowiązywać będą alerty.

Ostrzeżenia przed atakiem zimy

W poniedziałek możemy spodziewać się umiarkowanego zachmurzenia, okresami wzrastającego do dużego. Miejscami pojawią się przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W górach przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Termometry pokażą od 0 st. C na północnym wschodzie i południowym wschodzie, około 3 st. C w centrum, do 7 st. C na zachodzie. W rejonach podgórskich Karpat od -4 st. C do -2 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do około 55 km/h, z kierunków północnych. Na wybrzeżu miejscami porywy do 75 km/h. Wysoko w Sudetach zawieje z kolei do 90 km/h, w Karpatach do 70 km/h. Możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne. 

W nocy z poniedziałku na wtorek zrobi się bardzo zimno - zwłaszcza na południu Polski. Temperatura minimalna od -14 st. C na Podhalu, -10 st. C na południu, -3 st. C na zachodzie, do 1 st. C na wybrzeżu. Na obszarach podgórskich lokalnie spadek temperatury nawet do -12 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

ZOBACZ: Kumulacja w Lotto rozbita. Zwycięzca nie musi pracować do końca życia

W związku z niebezpiecznymi warunkami pogodowymi IMGW wydał serię ostrzeżeń pierwszego stopnia, które dotyczą całego kraju. Te przed przymrozkami obowiązują aż do godzin porannych w środę, 19 marca. Większość kraju objęta jest też alertami przed oblodzeniem. W tym przypadku wyjątkiem są tylko południowe krańce - Małopolska, Podkarpacie i część Śląska. Obowiązują do godziny 8:00 w poniedziałek, 17 marca.

Pojawiły się też ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Na wichury muszą się przygotować mieszkańcy północnych regionów kraju. Alerty wydano dla Pomorza i Pomorza Zachodniego - w pasie od Koszalina, przez Słupsk Trójmiasto po Elbląg. Śnieżyce pojawią się natomiast na południu i południowym zachodzie: niektóre powiaty Dolnego Śląska (lubański, lwówecki, karkonoski, kamieniogórski, wałbrzyski, kłodzki), Śląska (cieszyński, żywiecki) i Małopolski (suski, nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, gorlicki).

A kiedy wróci do nas wiosna? We wtorek i środę zrobi się nieco cieplej - od 5 do 9 st. C w ciągu dnia. Pierwsze oznaki wiosny zobaczymy natomiast w czwartek. Temperatura wyniesie od 10 do 15 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich i południowych. W drugiej połowie tygodnia termometry mogą wskazać już 10-15 st. C, a w kolejny weekend możliwe jest nawet 18 st. C.