Żałoba narodowa w dniu pogrzebu papieża Franciszka. Wiadomo, czy za jej nieprzestrzeganie grożą kary

Już jutro, 26 kwietnia przeprowadzona zostanie ceremonia pogrzebowa papieża Franciszka. Z tego względu, m. in. w Polsce tego dnia obowiązywać będzie całodobowa żałoba narodowa. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy istnieją jakiekolwiek przepisy regulujące sposób zachowania się tego dnia i czy grożą im kary za zakłócanie powagi żałoby. Odpowiadamy.
Nie żyje papież Franciszek. Andrzej Duda ustanowił żałobę narodową
W poniedziałek 21 kwietnia cały katolicki świat się zatrzymał. Właśnie wtedy wszyscy dowiedzieli się o śmierci papieża Franciszka, a więc Jorge Mario Bergoglio. Argentyński duchowny miał 88 lat, a jego zgon nastąpił o godz. 7:35. Od dłuższego czasu zmagał się z obustronnym zapaleniem płuc oraz innymi chorobami. W oficjalnym komunikacie medycznym dyrektor watykańskiej służby zdrowia prof. Andrea Arcangeli poinformował, że najbardziej prawdopodobnymi przyczynami zgonu papieża była śpiączka, udar mózgu i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. A jeszcze dzień wcześniej spotkał się z wiernymi na placu Św. Piotra, a nawet przyjął wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych J.D. Vance'a.
Od środy do piątku ciało papieża Franciszka wystawione jest na widok publiczny. To ostatni raz, gdy wierni mogą pożegnać duchownego, zanim zostanie złożony do grobu w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej.
Grobowiec znajduje się w pobliżu ołtarza św. Franciszka, we wnęce nawy bocznej, pomiędzy kaplicą Paulinów (Salus Populi Romani) a kaplicą Sforzów - czytamy na profilu “Vatican News” na X.
Śmierć papieża Franciszka wywołała wielkie poruszenie w wielu krajach, w których uznaje się zwierzchnictwo papieża nad Kościołem Katolickim. We Włoszech odwołano chociażby wszystkie poniedziałkowe mecze Serie A (najwyższej klasy rozgrywkowej). Z kolei w Polsce prezydent Andrzej Duda zarządził na najbliższą sobotę żałobę narodową. Wiele osób teraz zadaje sobie pytanie, z czym ona się wiąże i czy nie pokrzyżuje ona planów na weekend.
Wcześniej przewidział porażkę Komorowskiego. Teraz ujawnia, co wydarzy się 18 maja Viktor Orban odpowiada na wpis Donalda Tuska: "Nie rób sobie zbyt wielkich nadziei"Żałoba narodowa a prawo polskie
Jeszcze dziś wierni mogą przybyć do Watykanu, by po raz ostatni zobaczyć papieża Franciszka. Jego ciało wystawione jest na widok publiczny. Już jutro zostanie złożony do grobu, gdzie jego ciało spocznie na wieki.
Od północy z piątku na sobotę do północy z soboty na niedzielę, a więc w praktyce przez cały dzień 26 kwietnia obowiązywać będzie w Polsce żałoba narodowa. Prawo do jej zarządzenia ma głowa państwa lub osoba pełniąca jej obowiązki. Żałoba narodowa ogłaszana jest w przypadku śmierci ważnych polityków krajowych i zagranicznych, a więc również przywódców innych krajów. Taka decyzja może także zostać podjęta po aktach terroryzmu czy katastrofach na świecie, szczególnie gdy wśród ofiar są polscy obywatele.
To, że żałobę narodową ogłasza prezydent RP reguluje artykuł 11 ustawy z 1980 r. o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych (Dz.U. 1980 nr 7 poz. 18). Żeby ustanowić taki dzień, należy wydać rozporządzenie obowiązujące w całym kraju. W takim dokumencie głowa państwa polskiego musi przedstawić uzasadnienie swojej decyzji oraz precyzyjnie określić daty jej rozpoczęcia i zakończenia. Tak też postąpił Andrzej Duda.
Jednak, w związku z żałobą narodową pojawia się w głowie wiele pytań. Jednym z kluczowych jest to, czy nie istnieją zapisy prawne, które karałyby osoby, które nie dostosowałyby się do wydanego rozporządzenia. Dlatego też chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości.
ZOBACZ: Nie żyje uczestnik programu "Nasz nowy dom". Jego historia poruszyła całą Polskę
Kary za nieprzestrzeganie żałoby narodowej? Odpowiadamy
Żałoba narodowa kojarzy się z dniem, w którym raczej nie powinny mieć miejsca żadne huczne wydarzenia czy inne przedsięwzięcia. Wszystko po to, by utrzymać powagę sytuacji. Okazuje się jednak, że nie jest to bezwzględny nakaz. Jedynie zaleca się odwołanie imprez masowych, koncertów, wydarzeń sportowych oraz innych wydarzeń o charakterze rozrywkowym. Ponadto w mediach odradza się emitowanie treści rozrywkowych, a rekomendowane jest zachowanie ciszy i powagi w przestrzeni publicznej. Jednak decyzja o przeprowadzeniu lub nie różnego rodzaju imprez pozostaje w gestii tylko i wyłącznie organizatorów.
Bowiem, w polskim prawie nie ma przepisu nakazującego obywatelom dostosowanie się do rozporządzenia o żałobie narodowej. Polakom za niezastosowanie się do zaleceń nie grożą więc żadne kary. Jedynie art. 49 §1 Kodeksu wykroczeń nawiązuje do demonstracyjnego lub lekceważącego zachowania wobec Narodu Polskiego. Grozi za to kara grzywny lub aresztu.
W rozmowie z TVN24 Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec wyjaśnił, co jest najważniejszym nakazem podczas żałoby narodowej. To konieczność opuszczenia flag państwowych przed urzędami do połowy masztów. Jak mówi w dalszej części swojej wypowiedzi, wiele zależy od interpretacji i wrażliwości organizatorów poszczególnych koncertów, spektakli bądź meczów. Bowiem, nie ma żadnych zakazów prawnych. Wiadomo, że wszelkie przedsięwzięcia, które się tego dnia odbędą, zostaną poprzedzone minutą ciszy ku czci papieża Franciszka.



































