Goniec.pl
Książę Filip

POOL / SplashNews.com

Boris Johnson pożegnał księcia Filipa

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wydał specjalne oświadczenie, w którym pożegnał zmarłego dzisiaj w wieku 99 lat księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II.

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, kilkadziesiąt minut po informacji o śmierci księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II, wydał specjalne oświadczenie, które poświęcone było zmarłemu w wieku 99 lat małżonkowi monarchini.

Premier Wielkiej Brytanii pożegnał księcia Filipa

Brytyjski premier oświadczył, że ze smutkiem przyjął wiadomość o śmierci Filipa, księcia Edynburga. Johnson zauważył, że zmarły członek rodziny królewskiej zasłużył na sympatię wielu pokoleń w kraju oraz na całym świecie. 

Premier w swoim oświadczeniu napisał, że książę Filip wiódł niezwykłe życie - zarówno jako oficer marynarki wojennej podczas drugiej wojny światowej oraz osoba, która motywowała inspirowała niezliczoną rzeszę młodych ludzi, jak i przede wszystkim oddany małżonek Jej Królewskiej Mości.

Boris Johnson przyznał, że myśli jego, całego gabinetu oraz wszystkich Brytyjczyków są teraz wraz z królową Elżbietą II, oraz jej rodziną, którzy stracili nie tylko kochanego i szanowanego członka rodziny, ale również oddanego męża, dumnego i kochającego męża, dziadka i pradziadka.

Na końcu swojego oficjalnego stanowiska premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zauważył, że w takich momentach całe Królestwo jednoczy się, by wspominać tę ważną osobę, która opuściła ten świat.

Johnson napisał: - Jesteśmy królestwem, które się jednoczy, zarówno w żałobie, jak i wdzięczności: żal spowodowany jest stratą księcia Filipa, a wdzięczność tym, że przez wiele dekad bezinteresownie służył narodowi brytyjskiemu - zakończył oświadczenie premier.

Książę Filip zmarł w wieku 99 lat

Książę Filip zmarł w wieku 99 lat. Odszedł rano w pokoju, w posiadłości w Zamku Windsor. Książę w 2017 roku wycofał się z życia publicznego. Od kilku lat borykał się z problemami zdrowotnymi. W połowie lutego znalazł się w szpitalu wskutek infekcji, a następnie z powodu zabiegu kardiologicznego.

Małżonek Elżbiety II całe życie pozostawał w cieniu swojej żony i dzielnie są wspierał. Zawsze pozostawał prawdziwą podporą rodziny królewskiej i całej monarchii. Często musiał chować do kieszeni swoje ambicje, by nie dyskredytować pozycji królowej.

Jego zdrowie pogarszało się drastycznie od 2019 roku, gdy to po drobnej kolizji drogowej, którą spowodował, postanowił zrezygnować z samodzielnego prowadzenia samochodu. Już kilka lat wcześniej widać było, że potrzebuje regularnej opieki medycznej: zaczął używać aparatu słuchowego, często odwiedzał również gabinety lekarzy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ministerstwo Zdrowia: największa liczba zgonów w jednym raporcie od początku pandemii

  • Mama pana młodego zobaczyła pannę młodą. Rozpoznała w niej własną córkę

  • Nie żyje Łukasz Góral

Kamil Matuszak

Studiował filologię polską, bo chciał opanować język i literaturę, by stać się rzetelnym dziennikarzem. Po wszystkim trafił do… agencji marketingowych, w których odpowiedzialny był za media społecznościowe. Po kilku latach rozpoczął pisanie i wydawanie portalu z wiadomościami. Zakochany w filmach i serialach, w wolnych chwilach rozbudowuje kolekcję winyli, poszukując ulubionych albumów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >