Goniec.pl
Beata Szydło

Piotr Molecki/East News

Beata Szydło wzięła udział w debacie na temat pakietu "Fit for 55". Nie poparła projektu

14 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Dziś w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat kontrowersyjnego pakietu "Fit for 55". Jednym z europosłów, którzy zabrali głos była Beata Szydło. Była premier w ostrych słowach podsumowała projekt Fransa Timmermansa.

"Fit for 55" od początku wzbudza wiele emocji. Zgodnie z nowym dokumentem, Unia Europejska już do 2030 roku ma osiągnąć redukcję emisji dwutlenku węgla aż o 55% względem 1990. To ambitny cel, zwłaszcza dla takich krajów jak Polska. Jego założenia nie spodobały się m.in. Beacie Szydło, która weszła na brukselską mównicę i wprost powiedziała, co myśli.

aktorka

Nie żyje Krystyna Kołodziejczyk, gwiazda filmu "Kogel-mogel"

CZYTAJ DALEJ

Szydło przeciwna "Fit for 55"

Przemówienie Beaty Szydło wprawiło w zdumienie licznych europosłów. Była premier nie owijała w bawełnę, nie kryjąc się ze swoją niechęcią zarówno do samego projektu, jak i jego pomysłodawcy.

Z jednej strony mamy szczytny cel – chronienie klimatu, przyszłość naszej planety – to jest na pewno jedno z najważniejszych wyzwań, które przed nami stoi. Z drugiej strony ten szczytny cel ma być osiągnięty poprzez degradację europejskiej gospodarki, utratę miejsc pracy, niebotyczny wzrost ubóstwa milionów Europejczyków i degradację całych regionów - grzmiała Szydło.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Europosłanka zarzuciła Timmermansowi kierowanie się wyłącznie względami finansowymi. Jej zdaniem to właśnie "Fit for 55" doprowadzi do pogorszenia ekonomicznej i gospodarczej sytuacji członków UE, gdyż jego cele osiągnięte będą zbyt wysokim kosztem. Swoje argumenty Szydło powtórzyła także we wpisie na Twitterze.

"Fit for 55" nadzieją dla klimatu

Pakiet legislacyjny Fransa Timmermansa został przyjęty już w lipcu. Ma on przystosować państwa członkowskie Unii Europejskiej do zaostrzonych celów klimatycznych i stanowić zasadniczy krok, który ma pomóc krajom unijnym w dojściu do neutralności klimatycznej w najbliższych dziesięcioleciach.

Propozycje obejmują m.in. reformę handlu uprawnieniami do emisji czy wprowadzenie tzw. cła węglowego na niektóre kategorie produktów sprowadzanych spoza UE. Udział OZE w unijnym miksie energetycznym ma do 2030 roku wzrosnąć do 40 procent. Zwiększą się też niemal dwukrotnie roczne zobowiązania państw członkowskich w zakresie oszczędności energii. Wprowadzony zostanie także dotkliwy dla Polski graniczny podatek węglowy.

Proces legislacyjny Fit for 55 potrwa do 2023 roku. W tym czasie propozycje Komisji Europejskiej muszą zostać zaakceptowane przez rządy państw członkowskich i przez Parlament Europejski.

Tylko geniusze odpowiedzą w mniej, niż minutę. 5 pytań na spostrzegawczość

Pytanie 1 z 5

Ile cyfr znajduje się w numerze PESEL?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: se.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

TVP przegrała w sądzie w sprawie "goebbelsowskich mediów"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Polski Ład przepychany na siłę. Kuriozalne obrady sejmowych komisji

Czytaj więcej >

Wiadomości

Stało się, pan Jacek wygrał wczoraj milion w "Milionerach". Oto finałowe pytanie

Czytaj więcej >
mężczyzna

Wiadomości

Polacy masowo otrzymują skierowania na kwarantannę. GIS ostrzega przed oszustami

Czytaj więcej >
Zdjęcia

Wiadomości

Straż Graniczna pokazała zdjęcia z telefonów imigrantów spod białoruskiej granicy

Czytaj więcej >
nie żyje

Wiadomości

Nie żyje Matthew Strachan, autor muzyki do "Milionerów"

Czytaj więcej >