Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Bakteria KPC na oddziale ginekologicznym. Szpital w Słupsku wstrzymuje przyjęcia
Irmina Jach
Irmina Jach 28.09.2021 19:32

Bakteria KPC na oddziale ginekologicznym. Szpital w Słupsku wstrzymuje przyjęcia

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Freepik/wirestock

Od dziś pacjentki nie są przyjmowane na oddział ginekologiczno-położniczy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Przedstawiciele placówki poinformowali, że na oddziale wykryto bakterię KPC.

- Decyzję taką podjęto już w piątek, 24 września. Powodem jest bakteria KPC wywołująca między innymi groźne zapalenie płuc, która pojawiła się w oddziale. [...] Najpierw wstrzymane zostały odwiedziny, ale ostatecznie zdecydowano o wstrzymaniu pracy oddziału na kilka dni - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Marcin Prusak, rzecznik prasowy szpitala w Słupsku.

Pacjentki przeniesiono do innych szpitali

Bakteria nie jest podatna na działanie antybiotyków. Decyzja zarządu szpitala jest podyktowana bezpieczeństwem pacjentek i niemowląt. W najbliższych dniach oddział ginekologiczno-położniczy zostanie odkażony.

Pacjentki są w tym momencie kierowane na oddziały ginekologiczno-położnicze w regionie. Nie ustalono, dlaczego bakteria KPC pojawiła się na oddziale. Prawdopodobnie do szpitala trafili pacjenci, którzy zarazili się nią wcześniej.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Czym jest bakteria KPC?

Klebsiella Pneumoniae należą do Gram-ujemnych pałeczek jelitowych z rodziny Enterobateriaceae wchodzących w skład flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym człowieka, a także w obrębie skóry i jamy ustnej.

Bakteria jest groźna dla osób z obniżoną odpornością. Zakażenie może objawiać się infekcjami dróg moczowych, zapaleniem płuc, zapaleniem wątroby, stanami zapalnymi ucha środkowego i zatok, zakażeniem tkanek miękkich, zapaleniem otrzewnej i infekcje układu pokarmowego i dróg żółciowych. W krytycznych przypadkach chorzy cierpią na sepsę.

W niektórych przypadkach zakażenie może doprowadzić do śmierci nawet w ciągu zaledwie kilku godzin. Bakterie najczęściej pojawiają się na oddziałach szpitalnych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Dziennik Bałtycki

Tagi: Szpital