Goniec.pl

Screen Piotr Molecki/East News / Twitter Franek Sterczewski

Awantura w polskim Sejmie. Opozycja rozwinęła wymowny transparent, chcą jednego

11 Maja 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Głosowanie nad powołaniem Adama Glapińskiego na drugą kadencję na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego wywołało w Sejmie sporą dozę negatywnych emocji. Z takim rozwiązaniem nie zgadzają się posłowie opozycji, którzy w mocny sposób demonstrują swoje niezadowolenie. Członkini PO, Izabela Leszczyna podkreśliła, że ponowny wybór Glapińskiego na szefa NBP nie będzie błędem, a recydywą.

W polskim Sejmie zawrzało, ponieważ opozycja nie chce drugiej kadencji Adama Glapińskiego jako szefa NBP. Jego kandydatura ma zostać poddana pod głosowanie w czwartek, w czasie drugiego dnia rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu.

Niezadowolenie z takiego obrotu spraw wyrażają posłowie opozycji, który jasno podkreślają, że ponowny wybór Glapińskiego na to stanowisko miało fatalne konsekwencje. W szczególnie mocnych słowach wypowiedziała się posłanka PO, Izabela Leszczyna, która zaznaczyła, że takie rozwiązanie nie będzie błędem, a jawnym objawem recydywy.

- Dajmy czas prezydentowi Dudzie i posłom PiS na przeczytanie ze zrozumieniem danych GUS i Eurostatu. Jasno z nich wynika, że z początkiem drożyzny mieliśmy do czynienia ponad dwa lata temu. Polska inflacja to wina fatalnej polityki prezesa Glapińskiego i premiera Morawieckiego. Na końcu dołożył się do niej Putin - wskazała Leszczyna.

Awantura w Sejmie. Chcą odejścia Glapińskiego

- Inflacja rośnie regularnie. To nie jest "putinflacja". To inflacja Morawieckiego, Kaczyńskiego, Glapińskiego - grzmiał Artur Dziambor z Konfederacji, podkreślając również, że wojna w Ukrainie jedynie ją spotęgowała.

Również Lewica nie popiera powołania Adama Glapińskiego na szefa Narodowego Banku Polskiego. Stanowisko w tej sprawie zajął Krzysztof Gawkowski.

- Adam Glapiński to największy szkodnik polskiej gospodarki od 20 lat. To czarna postać, która mówiła o deflacji, a spowodowała inflację, najwyższą od 24 lat - poinformował.

Co ciekawe, koledzy z jego ugrupowania rozwinęli specjalny transparent z wymownym napisem "Glapiński musi odejść!!!".

Na protesty niezadowolonych osób zareagowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która przerywała posłom opozycji, informując ich, że nie jest to debata, ale seria wniosków formalnych. Nie poddała ich pod głosowanie. W swoim uzasadnieniu podkreśliła, że ich treść wykracza poza regulamin izby.

Należy przypomnieć, że szef banku centralnego jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP na sześć lat. Powołanie prezesa NBP następuje w Sejmie bezwzględną większością głosów.

Najbliższe dni będą niezwykle wymagające dla wszystkich polityków Prawa i Sprawiedliwości. W środę 11 maja w godzinach popołudniowych zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, a wieczorem obędzie się wyjazdowe posiedzenie partii rządzącej. Według wielu informacji lider formacji Jarosław Kaczyński ma przedstawić wszystkim politykom szczegółowe plany na przyszłość.

Z informacji podanych przez serwis Onet wynika, że w partii poważnie rozważany jest scenariusz przedterminowych wyborów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kim Dzong Un napisał list do Władimira Putina. Twierdzi, że Rosjanie uratowali "los ludzkości"

  • PiS znów wygrywa w sondażu wyborczym, ale partia Kaczyńskiego zalicza spadek. Prezes musi być czujny

  • Matura chemia 2022 wyniki. Odpowiedzi do matury z chemii

Źródło: Onet.pl / Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy ocenili jakość przywództwa Jarosława Kaczyńskiego. Ważny sondaż przed wyborami
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe świadczenie uchwalone. Będą dodatkowe pieniądze m.in. dla osób z niepełnosprawnościami
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podjął decyzję ws. "Lex Tusk". Prezydent podpisze ustawę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kiedy darmowe leki dla osób 65+ i dzieci? Minister zdrowia mówi o pośpiechu rządu
Czytaj więcej >

Świat

Aleksandr Łukaszenka miał trafić do szpitala w Moskwie? Zaskakujące doniesienia opozycjonisty
Czytaj więcej >

Polska

Co dalej z "Lex Tusk"? Jest głos z Pałacu Prezydenckiego
Czytaj więcej >
Piotr Dutka

Motoryzacją interesuje się od najmłodszych lat. Szczególnym uczuciem darzę niemiecka myśl techniczną, choć amerykańskie musclecary również powodują u mnie szybsze bicie serca.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]