Goniec.pl
Putin

Pawel Wodzynski/East News, KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Andrzej Duda uderzył bezpośrednio w Putina: "Rosja i reżim rosyjski złamali wielkie tabu"

15 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

W Święto Wojska Polskiego i 102. rocznicę zwycięstwa nad Sowietami w Bitwie Warszawskiej prezydent Andrzej Duda wspominał wydarzenia sprzed ponad wieku i prawił o wielkości polskiej armii pełnej męstwa i determinacji. Oprócz tego, głowa państwa nawiązywała także do wydarzeń w Ukrainie i na polsko-białoruskiej granicy, dziękując wojsku za jego wierną i oddaną służbę ojczyźnie.

Jak już informowaliśmy, prezydent Andrzej Duda uświetnił swoją obecnością centralne obchody Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, wygłaszając podniosłe przemówienie, w którym odniósł się zarówno do wydarzeń historycznych, jak i tych najnowszych. Główną osią mowy była jednak godna podziwu postawa polskich żołnierzy, którzy od lat stają na wysokości zadania, broniąc granic RP.

W Szczecinie spotkali się przedstawiciele Polski i Niemiec ws. skażenia Odry.

Nowe doniesienia ws. skażenia Odry. Przebadano 150 próbek. Już wszystko jasne?

CZYTAJ DALEJ

102. rocznica Bitwy Warszawskiej

- 102 lata minęły od wielkiej bitwy, która, jak niektórzy nie bez powodu mówią, była jedną z niewielu, które przesądziły o losach świata - powiedział prezydent, rozpoczynając swoje poniedziałkowe przemówienie.

Jak wskazywał, "nie ma żadnych wątpliwości, że gdyby Sowietom, Armii Czerwonej udało się wtedy dotrzeć do zrewoltowanych Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, zapewne losy Europy i świata wyglądałyby inaczej i świat nie wyglądałby tak, jak obserwujemy go dzisiaj, nie byłby takim, jakim go znamy".

- Ale do tego nie doszło. Niedoceniana przez sowieckich komunistów, przez Rosjan, polska armia, armia kraju, o którym Stalin wraz z członkami kierownictwa Związku Sowieckiego mówili, że to przepierzenie tylko pomiędzy zachodnią Europą, do której zdążają, a wielkim Krajem Rad, a Polska okazała się barierą nie do pokonania - kontynuował.

Głowa państwa wspominała przy tym, że przed laty mało kto wierzył w sukces Polaków, jednak ci pokazali, że mają "serca lwów", a swoim męstwem i determinacją potrafią przełamać wszelkie bariery i braki, odwracając losy historii.

Dla prezydenta dzisiejszy dzień to nie tylko okazja do wspominania bohaterów sprzed lat, ale również uhonorowania tych, którzy dziś stoją na straży porządku i bezpieczeństwa polskich obywateli oraz ich rodzin.

Prezydent: "Rosyjskiej frontalnej agresji trudno było się spodziewać"

W dalszej części Duda odniósł się bezpośrednio do wydarzeń bieżących, zaznaczając, jak wielkie wyzwania stoją obecnie przed naszym krajem, głównie w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę.

- Rosyjskiej frontalnej agresji na Ukrainę, na niepodległe, suwerenne, demokratyczne państwo, na naszego sąsiada, trudno było się spodziewać. Nie mam żadnej absolutnie wątpliwości, że przerosła ona to, czego niektórzy się spodziewali, a dla niektórych była totalnym zaskoczeniem - przyznał, oświadczając, że doszło do złamania wieloletniego tabu, będącego twardą granicą bezpieczeństwa od zakończenia II wojny światowej.

W tym kontekście zwrócił się do Wojska Polskiego, dziękując za bezinteresowną pomoc Ukrainie i Ukraińcom, a także połączył aktualne zagrożenie z szerszą akcją, w którą wpisany był również kryzys migracyjny na polsko-białoruskim pograniczu.

- Dzięki postawie polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, dzięki waszej postawie, pokazaliśmy tę determinację całemu światu, broniąc polskiej granicy, broniąc granicy Unii Europejskiej, broniąc granicy strefy Schengen mimo różnego rodzaju ataków, różnych durniów i zdrajców, różnych ludzi nieodpowiedzialnych polski żołnierz stanął na wysokości zadania, wytrzymał - oświadczył.

Przekonany o tym, że gdyby nie opór polskich żołnierzy, następstwa działań białorusko-rosyjskich byłyby o wiele bardziej poważne, przypominał także, że nasze wojsko sprostało najtrudniejszemu zadaniu, jakim była służba w "niezwykle trudnych warunkach".

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński świetnie bawił się na weselu. Nie krył zachwytów

CZYTAJ DALEJ

Uzbrojenie armii priorytetem rządu

Mówiąc do zgromadzonych na Placu Piłsudskiego prezydent wiele czasu poświęcił rozprawie o priorytetach rządzących, wśród których znajduje się wyposażenie i uzbrojenie armii. Zapewniał jednocześnie, że gigantyczne wydatki są niezbędne do budowania potencjału odstraszającego agresorów.

Gratulował przy tym MON jego ostatniej decyzji dotyczącej zakupu nowoczesnego sprzętu z Korei Płd., a także tłumaczył, dlaczego słuszne było przekazanie wsparcia militarnego Ukrainie.

- Wiele wątpliwości w sercach zrodziło się, gdy przekazywaliśmy nasze liniowe uzbrojenie do dyspozycji żołnierzy ukraińskich - wyjaśnił, dodając, że obrona Ukraińców jest de facto obroną całej Europy.

Duda do żołnierzy o ewakuacji z Kabulu: "Uratowaliście 1300 ludzi"

Odchodząc nieco od tego, co obecnie najbliższe naszemu sercu, w pamięci prezydenta Dudy zapisał się jeszcze jeden, symboliczny czyn polskich żołnierzy, świadczący o ich bohaterstwie i chęci do niesienia pomocy, a mianowicie wydarzenia dokładnie sprzed roku, mające miejsce w afgańskim Kabulu.

Przywódca Polski podkreślał, jak wielką rolę w ewakuacji z oblężonego przez Talibów miasta odegrała polska armia. - Ewakuacja (została) wzorowo przeprowadzona przez polskich dowódców, polskich dyplomatów, ale zwłaszcza bezpośrednio przez naszych pilotów i żołnierzy - stwierdził.

Podsumowując, Andrzej Duda z całego serca podziękował za bohaterską służbę pełnioną w nieprawdopodobnie trudnych warunkach. - Uratowaliście 1300 ludzi, nie tylko naszych rodaków, nie tylko Polaków, ale naszych sojuszników i ludzi, którzy po prostu potrzebowali pomocy - zaznaczył.

Donald Tusk

Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem, a politycy zbijają majątki. Donald Tusk może poszaleć

Ostatnio głośno było o zawrotnej emeryturze lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który właśnie skończył 65 lat. Na polskiej scenie politycznej nie brakuje zresztą polityków, którzy dawno przekroczyli tę barierę i pobierają świadczenia emerytalne. Niektórzy z nich, jako byli europosłowie, otrzymują nawet dwie wypłaty. Sprawdź w naszej galerii, kto może cieszyć się takim przywilejem. /Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, TVN24

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Skulska Wieś. W tragicznym wypadku zginęła samotna matka czwórki dzieci. Przyjaciele chcą pomóc jej bliskim.

Wiadomości

Skulska Wieś. W tragicznym wypadku zginęła samotna matka czwórki dzieci. Przyjaciele chcą im pomóc

Czytaj więcej >
Pixabay.com svklimkin

Wiadomości

USA: Skandaliczna praca domowa dla 8-latki. Rodzice bez chwili wahania wezwali policję

Czytaj więcej >
AndrzejRembowski/Pixabay

Wiadomości

Rybnik: 51-latek gwałcił i nagrywał kobiety. Wśród ofiar jest 16-latka

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Policja wyjechała na drogi w całej Polsce. Kierowcy muszą mieć się na baczności, kontrolują jedną rzecz

Czytaj więcej >
Lublin: Pożar w Sądzie Okręgowym. W akcji 5 zastępów straży pożarnej, ewakuowano 40 osób

Wiadomości

Lublin: Pożar w Sądzie Okręgowym. W akcji 5 zastępów straży pożarnej, ewakuowano 40 osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński w końcu się doigrał. Prezes PiS został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Wiadomości

Jarosław Kaczyński w końcu się doigrał. Prezes PiS został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Czytaj więcej >